+

Wielu opiekunów zastanawia się, co oznacza konkretne zachowanie psa. Nie każdy człowiek jest w stanie szybko zrozumieć to, co komunikuje mu jego pupil – a warto się tego nauczyć, aby wzajemne relacje były pozytywne. Na naszym blogu przygotowaliśmy psie porady, które przybliżają wiele psich zachowań i pozwalają je zrozumieć każdemu opiekunowi. Dzięki nim będzie można łatwiej nauczyć psa zachowania spokoju w stresujących momentach albo przekonać go do łatwiejszej akceptacji obcych miejsc czy nagłych dźwięków.
Niespożyta energia, nadpobudliwość, wycofanie, strach – te wszystkie emocje mogą towarzyszyć czworonogom każdego dnia. Zachowanie zwierzaka można w pewien sposób modulować, jeśli wie się, z czego ono wynika i jakie ma rezultaty. Dzięki temu łatwiej jest pomóc psu w przejściu trudnych dla niego chwil, co zmniejsza odczuwany przez niego stres. Jest to też dobry sposób na to, aby zminimalizować negatywne dla człowieka skutki, na przykład niszczenie czy wycie. Dzięki naszym poradom każdy opiekun będzie w stanie lepiej porozumiewać się ze swoim psem.

Psy się gryzą! O tym, jak reagować i w jaki sposób zapobiegać eskalacji konfliktów między zwierzętami

26.06.2024

Wbrew pozom, kiedy dochodzi do konfliktu między psami, to rzadko zdarza się, aby zwierzęta te dopuszczały się faktycznego pogryzienia. Psy, podobnie jak inne drapieżniki, mają ewolucyjnie ukształtowaną tendencję do unikania konfliktów. Z biologicznego punktu widzenia, konfrontacja z innym drapieżnikiem wiąże się z wysokim ryzykiem. Jak zatem interpretować sytuację, gdy obserwujemy dwa psy, które zdają się ze sobą walczyć?

Czytaj więcej

Kogo pies uważa za pana? Jak zostać przywódcą stada?

18.06.2024

Zrozumienie, kogo pies uważa za pana, jest kluczowe dla budowania silnej i harmonijnej relacji z czworonożnym przyjacielem. Psy, jako zwierzęta stadne, naturalnie szukają lidera, którego będą mogły naśladować i za którym będą podążać. W tym artykule dowiesz się, jak stać się przywódcą stada, jak pies wybiera swojego pana oraz jakie cechy sprawiają, że stajesz się dla niego najważniejszą osobą w jego życiu.

Czytaj więcej

Dlaczego pies je trawę?

09.04.2024

Zwykło się uważać, że psy to zwierzęta mięsożerne. Tymczasem w swojej codziennej diecie potrzebują one także składników roślinnych. Gdy brakuje ich w misce, nierzadko postanawiają uzupełnić je samodzielnie. Jeśli zatem zastanawiasz się, dlaczego pies je trawę, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem i sprawdź, z czego może wynikać to nietypowe zachowanie Twojego pupila!

Czytaj więcej

Przeciążenia sensoryczne u psów

26.03.2024

Twój pies nagle zaczyna zachowywać się nerwowo na spacerze lub podczas rodzinnego spotkania? Masz wrażenie, że czuje się przytłoczony wszystkim, co go otacza? Możliwe, że dotyczy go problem tak zwanego przeciążenia sensorycznego. Dzisiaj zajmiemy się tym zagadnieniem. Zrobimy wszystko, by pomóc Ci zrozumieć, jak psy przetwarzają informacje i dlaczego intensywne doświadczenia nie zawsze są dla nich dobre.

Czytaj więcej

Jak nauczyć psa komendy – „poczekaj”

13.12.2023

Zastanawiając się, jakie komendy spacerowe są potrzebne naszemu psu, pierwsze, co powinno przyjść nam do głowy, to przywołanie lub polecenie zabraniające. Istotną umiejętnością jest również chodzenie przy nodze. Jednak jest jeszcze jedno bardzo ważne hasło, którego próbujemy uczyć naszego pupila – hasło wstrzymujące. Jednak nauka tej komendy niesie ze sobą wiele problemów. Jakich? Tego oraz wielu innych rzeczy dowiesz się w tym artykule.

Czytaj więcej

Kiedy można bezpiecznie oddzielić szczeniaka od matki i dać mu nowy dom?

28.04.2023

Jaki wiek powinien osiągnąć szczeniak, aby można było oddzielić go od matki i dać nowy dom? Z takimi wątpliwościami mierzy się wielu przyszłych opiekunów czworonogów, którzy niecierpliwie oczekują dnia, kiedy przywitają w swoim domu nowego mieszkańca. Pierwsze tygodnie życia szczeniąt są jednymi z najważniejszych w ich życiu, gdyż rozwijają wtedy więź z matką i rodzeństwem. Jeśli zastanawiasz się, kiedy można bezpiecznie odebrać szczeniaka od matki, koniecznie sprawdź nasz artykuł!

Czytaj więcej

Trening kooperacyjny

12.04.2023

Jednym z częstszych problemów, z jakim borykają się opiekunowie psów, to niechęć zwierzaka do różnego rodzaju zabiegów pielęgnacyjnych lub zdrowotnych, jak na przykład zakraplanie oczu. Często psiak podczas takiej aktywności przejawia zachowania agresywne. Czy jest zatem trening, który można przeprowadzić z psem, by takie czynności były dla niego komfortowe?

Czytaj więcej

Strach przed dźwiękami, a wpływ na zachowanie psa

12.04.2023

Jak powszechnie wiadomo, pies widzi świat nosem. Nie możemy jednak zapomnieć, że słuch u naszych czworonogów to również jeden z lepiej rozwiniętych zmysłów. I jest zdecydowanie bardziej czuły od ludzkiego. Wystarczy spojrzeć na porównanie, w jakich zakresach słyszymy my, a w jakich nasz pupil. Zdrowy człowiek słyszy w zakresie od 20 do 20 000 Hz, a pies już od 20 do 65 000 Hz. Jeśli nasz psiak zaczyna przejawiać zachowanie dla nas problemowe, warto zastanowić się, czy aby na pewno powinniśmy szukać przyczyny w tym, co widzimy, a nie w tym, czego (nie) słyszymy.

Czytaj więcej

Metody szkolenia psów

12.04.2023

Myśląc o szkoleniu psów, chcemy je jak najszybciej wychować, a przy okazji uniknąć problemów behawioralnych w przyszłości. Jednak ile szkół czy poradników, tyle metod. Warto jest wybrać odpowiednie techniki szkoleniowe, aby efekt był jak najlepszy.

Czytaj więcej

Święta rodzinny czas

05.12.2022

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, o czym przypominają nam produkty na sklepowych półkach. Rodziny już planują wspólną kolację, podczas której niektórzy zobaczą się pierwszy raz od roku. Bez wątpienia jest to magiczny okres. Czy w życiu psa również? Jak pomóc pupilowi, aby czuł się komfortowo w tych dniach? Na co zwrócić uwagę i jak przygotować go na większą liczbę osób w jego otoczeniu?

Czytaj więcej

Czy warto oddać psa na szkolenie?

24.08.2022

Wokół szkolenia psów narosło wiele mitów, za i przeciw. Czy oddawać psiaka na szkolenie, a może sami, jako oddani opiekunowie jesteśmy w stanie nauczyć psiaka dobrego zachowania, kierując się tylko dobrą wolą i intuicją?

Czytaj więcej

Canicrossing – co warto wiedzieć o bieganiu z psem?

06.07.2022

Bieganie z psem to świetna forma aktywności fizycznej dla osób, które lubią sport na świeżym powietrzu. Chociaż canicrossing – bo tak nazywa się ta dyscyplina – brzmi jak świetna okazja do wspaniałej zabawy z czworonogiem, jednak nie każdej rasie się spodoba. Problemy mogą pojawić się już na etapie znalezienia porozumienia z naszym pupilem. Dlatego warto dokładnie zapoznać się z tym, czym jest canicrossing, jak się do tego odpowiednio przygotować oraz jakie rasy psów uważane są za najlepszych „biegaczy”.

Czytaj więcej

O czym warto pomyśleć przed wakacjami z psem nad morzem.

05.07.2022

Wakacje z czworonogiem? Pewnie! Dzięki takim miejscom jak hotele przyjazne psom, czy plaże, wspólne wakacje z pupilem mogą okazać się ekscytującą, pełną pozytywnych doświadczeń przygodą. Jak odpowiednio spakować psa przed podróżą? Jakich miejsc warto unikać? Zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje!

Czytaj więcej

Kiedy udać się z psem do behawiorysty?

05.07.2022

Niewłaściwe zachowanie u psów takie jak problemy ze słuchaniem komend, ciągnięcie smyczy czy agresja w stosunku do innych psów i ludzi to sygnały, których nie należy ignorować. Pies musi wiedzieć, na jakie zachowania może sobie pozwolić, a które są zabronione. Jeżeli pomimo wyznaczonych granic pupil nie potrafi się przystosować, warto pomyśleć nad wizytą u behawiorysty. Kim jest i dlaczego jego pomoc może okazać się nieodzowna?

Czytaj więcej

Adopcja psa ze schroniska – na co zwrócić uwagę?

09.06.2022

Schroniska dla psów to miejsca, które często są przepełnione przez czekające na nowy dom czworonogi. Osoby, które chcą do swojej rodziny zaprosić nowego członka i mają zamiar znaleźć go właśnie w schronisku, muszą pamiętać, że mogą trafić na osobnika po przejściach. Adopcja psa to nie tylko przyjemność, ale też obowiązki.

Czytaj więcej

Dlaczego pies zjada odchody? Odpowiadamy!

09.03.2022

Choć dla każdego opiekuna jego pies jest najsłodszym i najbardziej uroczym stworzeniem na świecie, są sytuacje, które nie należą do przyjemnych. Jedną z nich jest zjadanie przez psa odchodów czy przypadkowych przedmiotów znalezionych na ulicy. Sprawdź, dlaczego pies je spożywa i jak temu zaradzić!

Czytaj więcej

Jak wybrać odpowiedniego psa reproduktora?

08.02.2021

 

Zdecydowałeś się na założenie hodowli psów. Masz zdrową suczkę, którą regularnie poddajesz badaniom weterynaryjnym i której zapewniasz odpowiednią ilość ruchu oraz odpowiednią karmę dla psa. Nadszedł czas, by doczekać się miotu uroczych szczeniąt, ale wcześniej, będziesz musiał znaleźć właściwego psa-reproduktora.

Czytaj więcej

Hotel dla psa – co warto przygotować pupilowi?

09.01.2020

Na mapie turystycznej wciąż przybywa hoteli, w których można przenocować razem ze swoim czworonogiem. Nie zawsze jednak istnieje możliwość zabrania pupila ze sobą.

Czytaj więcej

Zadbaj o to, by Twemu psu nie brakowało ruchu!

08.09.2019

Dzięki aktywności fizycznej pies ma prawidłowo rozwinięte mięśnie, stawy i kości. Spala też kalorie, co uwalnia energię z organizmu. Ruch jest niezbędny dla jego zdrowia, ale pamiętajmy o tym, że jego porcja jest uzależniona od wieku pupila, a także rasy jaką reprezentuje. Niektóre rasy psów potrzebują więcej aktywności, inne mniej.

Czytaj więcej

Jak pomóc pupilowi oswoić się w nowym miejscu podczas wakacji?

14.06.2019

Poznaj 4 wskazówki, które podpowiedzą Ci jak pomóc pupilowi oswoić się w nowym miejscu, aby podczas wakacji czuł się komfortowo:

Czytaj więcej

Czy wiesz, jak podróżować z psem pociągiem?

14.06.2019

Aby podróż pociągiem z pupilem przebiegła przyjemnie, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Czytaj więcej