+

Porady

Canicrossing – co warto wiedzieć o bieganiu z psem?Bieganie z psem to świetna forma aktywności fizycznej dla osób, które lubią sport na świeżym powietrzu. Chociaż canicrossing – bo tak nazywa się ta dyscyplina – brzmi jak świetna okazja do wspaniałej zabawy z czworonogiem, jednak nie każdej rasie się spodoba. Problemy mogą pojawić się już na etapie znalezienia porozumienia z naszym pupilem. Dlatego warto dokładnie zapoznać się z tym, czym jest canicrossing, jak się do tego odpowiednio przygotować oraz jakie rasy psów uważane są za najlepszych „biegaczy”.

Co to jest canicrossing?

Canicrossing to po prostu bieganie z psem, który jest połączony z opiekunem za pomocą specjalnego pasa, zwanego zaprzęgiem. Jest to oficjalna nazwa tej dyscypliny sportowej i mieści się ona w grupie sportów z rodziny psich zaprzęgów. Oczywiście nie zawsze trzeba uprawiać ten sport oficjalnie, dla wielu osób jogging z psem jest po prostu przyjemnością, z której radość czerpie nie tylko człowiek, ale też jego czworonożny przyjaciel.

Sportowe rasy psów dla biegaczy

Teoretycznie biegać można z każdym psem. W praktyce nie każda rasa będzie do tego chętna. Oczywiście, wiele zależy od wieku oraz usposobienia naszego pupila.

Do aktywnych ras psów, czyli takich, z którymi canicrossing powinien się udać, należą między innymi:

  • syberyjski husky,
  • bokser,
  • owczarek niemiecki,
  • border collie,
  • owczarek australijski,
  • springel spaniel angielski,
  • airedale terier,
  • labrador retriever,

Oczywiście nawet wybierając odpowiednią rasę psa, musimy być przygotowani na to, że nasz pupil może mieć unikalny temperament i nie będzie lubił biegać ze swoim opiekunem na uprzęży. Mimo wszystko, dla wielu czworonogów wspólne bieganie stanowi świetny sposób na spożytkowanie energii, a przy okazji będzie sprzyjać utrzymaniu dobrego zdrowia czworonoga. Bieganie może pomóc w nawiązaniu bliższej więzi między zwierzakiem a opiekunem, stanowi też dobry sposób na uniknięcie nadwagi, która jest częstym problemem u niejednego starszego psiaka.

Jogging z psem – od czego zacząć?

Chociaż zaleca się, aby przyzwyczajać pupila do biegania jak najszybciej, trzeba zwrócić uwagę na to, aby był on już odpowiednio dojrzały. Najlepsze psy do joggingu to czworonogi, które ukończyły już 12 miesięcy, jednak zawsze warto skonsultować się z zoofizjoterapeutą czy nasz psiak jest już na to gotowy. Na początku można zacząć od szybkiego marszu lub marszobiegu, aby nasz pupil mógł przyzwyczaić się do zwiększonej aktywności ze swoim opiekunem. Przygotowanie do dłuższego biegu jest ważne, ponieważ trzeba upewnić się, czy dana rasa psa faktycznie poradzi sobie z systematycznym, dość szybkim joggingiem, oraz czy osobowość naszego pupila jest na tyle spokojna i otwarta, że będzie on grzecznie biegł przy naszym boku.

Akcesoria do biegania z psem

Przygotowując się do canicrossignu, trzeba pomyśleć o odpowiednich akcesoriach, które ułatwią uprawianie tego sportu. Elementem głównym, a właściwie niezbędnym do tego, aby można było rozpocząć zdyscyplinowany jogging, jest specjalny pas do biegania z psem. Jest to specjalna uprząż, składająca się ze smyczy z amortyzatorem oraz szelek. Stanowi ona najważniejszy element, który będzie nam potrzebny do komfortowego biegania z pupilem. W tym przypadku bardzo ważne jest, aby długość pasa dobrać do rasy i wielkości psa. Pamiętajmy, że szelki nie mogą być upięte zbyt luźno oraz zbyt ciasno, należy bowiem zapewnić zwierzakowi jak najwięcej komfortu.

Bieganie z psem to bardzo ciekawa dyscyplina sportu, pozwalająca opiekunowi i jego podopiecznemu spędzić aktywnie czas na świeżym powietrzu. Decydując się na uprawianie tego sportu, trzeba się upewnić, że pies jest zdrowy i sprawny, aby mógł pokonywać odpowiednie dystanse bez kontuzji oraz oczywiście, że faktycznie lubi biegać. Jeżeli psiak jest oporny i żadne starania go nie przekonują, lepiej mu odpuścić i pójść pobiegać samemu. W końcu tu chodzi o przyjemne spędzanie czasu we dwójkę.