+

Porady

Dlaczego pies zjada odchody? Odpowiadamy!Choć dla każdego opiekuna jego pies jest najsłodszym i najbardziej uroczym stworzeniem na świecie, są sytuacje, które nie należą do przyjemnych. Jedną z nich jest zjadanie przez psa odchodów czy przypadkowych przedmiotów znalezionych na ulicy. Sprawdź, dlaczego pies je spożywa i jak temu zaradzić!

Jednym z najpoważniejszych problemów, z jakimi zmagają się opiekunowie psów, jest to, że zwierzęta te często zjadają odchody. Pojawia się wtedy pytanie – dlaczego to robią?

Według wielu specjalistów może to być związane z okresem nauki czystości. Niestety, częstym błędem, popełnianym przez opiekunów psów, jest karanie czworonogów za załatwienie swoich potrzeb w domu. Dla psa, w szczególności szczeniaka, każda kara, zwłaszcza ze strony swojego ukochanego opiekuna, jest bardzo stresująca. Odpowiedzią więc na pytanie, dlaczego pies je swoje odchody, może być to, że po prostu boi się negatywnej reakcji człowieka. Może czynić to, aby uniknąć gniewu i kary. Jeżeli zastanawiasz się, dlaczego Twój szczeniak tak się zachowuje, zastanów się, czy nie reagujesz zbyt negatywnie, kiedy zdarzy mu się wpadka w domu.

Do zjadania swoich odchodów przez psa może dochodzić również w przypadku zwierząt, które były zaniedbywane i głodzone. W odchodach mogą one upatrywać źródła pożywienia. W takim przypadku niezbędne jest skorzystanie z pomocy wykwalifikowanego behawiorysty.

Jakich witamin brakuje psu, gdy je odchody?

Niektóre osoby zastanawiają się nad tym, czy fakt, że pies je odchody, może wynikać z tego, że brakuje mu niektórych składników odżywczych czy witamin. Przyczyną takiego zachowania mogą być niedobory witamin z grupy B, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, a także trawiennego. Może również chodzić o niedobory bakterii, odpowiedzialnych za prawidłowy przebieg procesów trawiennych.

Jeżeli dochodzi do takich sytuacji często, należy skonsultować się z lekarzem. Być może on udzieli odpowiedzi na pytanie, co zrobić, aby wyeliminować takie zachowanie. Przed wizytą sprawdź zawartość poszczególnych witamin w karmie, którą podajesz swojemu pupilowi. Może okaże się, że wystarczy zmiana pożywienia albo wzbogacenie menu zwierzaka o pewne produkty, aby zapobiec potencjalnym niedoborom, a tym samym rozwiązać problem zjadania odchodów. Najlepszym wyborem może okazać się karma dla psa, która ma dużą zawartość witamin z grupy B i innych składników odżywczych, które są ważne dla czworonoga.

Jak oduczyć psa jedzenia odchodów?

Podstawowe pytanie, na które odpowiedzi szukają opiekunowie psów, które zjadają odchody, brzmi: „Jak ich tego oduczyć?”. Jeżeli upewniłeś się, że przyczyną nie są niedobory witamin z grupy B lub korzystnych dla układu pokarmowego bakterii, a dodatkowo masz pewność, że nie reagujesz zbyt nerwowo gdy psu zdarzy się wpadka, możesz spróbować pozbawić go tego nieprzyjemnego nawyku.

Przede wszystkim, warto nauczyć psa komendy typu NIE WOLNO, NIE lub ZOSTAW. Kiedy tylko zwierzak zacznie zbliżać się do swojego celu, zareaguj odpowiednio szybko, wydając komendę. Jeżeli tylko pies zrezygnuje ze zjedzenia odchodów czy nawet wąchania ich, nagródź go ulubionymi smaczkami. Postępuj tak za każdym razem, a pies szybko nauczy się, że takie zachowanie jest o wiele bardziej opłacalne.

Innym sposobem na to, jak oduczyć psa jedzenia odchodów, może być czasowe skorzystanie ze specjalnego kagańca, który będzie temu zapobiegał. Wiele psów, szczególnie młodych, pochłania wszystkie na swojej drodze, niczym najlepszy odkurzacz, Niestety, w wielu miastach – nawet w centrum – porozrzucane są kawałki mięsa, w których znajdują się trucizny. Jeśli nie masz pewności, że pies nie zje nic, co znajdzie na ulicy – niezależnie od tego, czy będą to odchody, czy śmieci – zakup takiego kagańca może być dobrym wyborem. W połączeniu z nauką komendy NIE WOLNO, można uzyskać naprawdę dobre rezultaty.

Pies je swoje odchody – ten problem można rozwiązać!

Jak widzisz, problem zjadania swoich odchodów przez psa można rozwiązać. Wystarczy znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego to robi. W tym celu warto upewnić się, czy przyczyną takiego zachowania nie jest nieprawidłowe postępowanie właściciela lub niedobory witamin, a następnie rozpocząć oduczanie psa. Nauka komendy NIE WOLNO lub ewentualne zastosowanie kagańca przeciw zjadaniu śmieci powinno pomóc w rozwiązaniu problemu. A jeśli to okaże się nieskuteczne, warto skonsultować się z behawiorystą.