+

Porady

Kiedy udać się z psem do behawiorysty?



Niewłaściwe zachowanie u psów takie jak problemy ze słuchaniem komend, ciągnięcie smyczy czy agresja w stosunku do innych psów i ludzi to sygnały, których nie należy ignorować. Pies musi wiedzieć, na jakie zachowania może sobie pozwolić, a które są zabronione. Jeżeli pomimo wyznaczonych granic pupil nie potrafi się przystosować, warto pomyśleć nad wizytą u behawiorysty. Kim jest i dlaczego jego pomoc może okazać się nieodzowna?

Opiekunowie zdają się doskonale znać swoich czworonogów, a co jeśli opiekun zauważy niepokojące zachowanie ze strony swojego psa? Czy to tylko chwilowe zachowanie czy już poważny problem? Na to pytanie odpowie tylko behawiorysta, niestety sami, na własną rękę możemy pogorszyć sytuację. Należy pamiętać, że im wcześniej zgłosimy się do behawiorysty tym szybciej pozbędziemy się problemu.

Psi behawiorysta – kim jest i kiedy warto skorzystać z jego pomocy?

Behawiorysta jest specjalistą, którego praca ułatwia znalezienie porozumienia, pomiędzy właścicielem a jego pupilem. Pozwala na nawiązanie dialogu, zrozumienia genezy danego zachowania i rozwiązania danego problemu. Dodatkowo, behawiorysta uczy nas unikać niepożądanych zachowań w przyszłości.

Psy to zwierzęta stadne, które świetnie odnajdują się w ludzkim gronie. Jednak, jak to w rodzinie bywa, brak rozmów i komunikacji może doprowadzić do pogorszenia relacji co powoduje zgrzyty i frustrację. Rolą psiego behawiorysty jest dokładna analiza zachowań naszego psa. Znalezienie podłoża problemu oraz pokierowanie opiekunem aby wspólnie rozwiązać trudności wychowawcze, aby życie z psem stało się przyjemniejsze.

Szkolenie behawioralne psów – kiedy okazuje się niezbędne?

Nasz pies po całym dniu rozłąki z kapciem w pysku i merdającym ogonem to zachowanie, którym nie należy się przejmować. Jednak, gryzienie mebli i innych ,,nie psich” przedmiotów powinno wzbudzić naszą uwagę. Takie zachowanie można próbować eliminować poprzez wprowadzanie zasad, różnych haseł czy pokazanie psu innej alternatywy np. psiego gryzaka. Należy również pamiętać, że żucie jest jedną z psich potrzeb i pies powinien mieć swoją zabawkę do gryzienia.

Inaczej jest w przypadku, gdy już zastaniemy w domu pogryzionego kapcia, takie zachowanie niekoniecznie wynika z braku zasad, a może być pierwszym objawem problemu behawioralnego.

Jeśli nasz pies szczeka na sąsiadów, inne psy czy samochody, warto jak najszybciej udać się do behawiorysty. Szeroko pojęta agresja u psów, jest zachowaniem które szybko może się stać problemem z którym sami sobie nie poradzimy.

Innym sygnałem, którego nie należy ignorować, jest zmienny nastrój psa. Jeśli nasz czworonożny przyjaciel w niektóre dni jest pełen energii, w inne ciężko go namówić na zabawę, czy nawet spacer, może to oznaczać, że cierpi na depresję lub inne schorzenie. Przyczyn może być kilka, dlatego wizyta z psem u lekarza weterynarii a następnie u behawiorysty może okazać się konieczna.

Często w internecie szukamy porad jak poradzić sobie z danym problemem. W tym przypadku, szukanie pomocy na własną rękę może okazać się zgubne, bez znalezienia przyczyny danego problemu możemy zamiast pomóc naszemu psu, tylko mu zaszkodzić. Warto wspomnieć, że nieodpowiednio dobrana terapia wydłuży proces rozwiązania problemu, może wzmagać frustrację zarówno u opiekunów jak i u psa. Dlatego, tak istotne jest aby udać się do specjalisty, który zbada przyczynę takiego zachowania u psa.

Wychowanie psa w domu — podstawowe zasady

Kluczem do nawiązania z psem właściwej relacji i do wzajemnego zrozumienia jest nauczenie się wspólnego języka, odczytywania psiej komunikacji oraz wprowadzenie jasnych zasad. Kiedy nauczymy się rozmawiać z naszym zwierzakiem i nauczymy go na co może sobie pozwolić, wtedy psiak będzie czuł się pewnie i bezpiecznie w Twoim towarzystwie.

Przykładem niekonsekwencji może być np. spanie w naszym łóżku. Dla naszego milusińskiego nie ma znaczenia pora roku, czy nasza “zmienność”. Wprowadzając zasadę, należy się jej trzymać konsekwentnie, ponieważ właśnie konsekwencja i przewidywalność ma dla psa kluczowe znaczenie w kwestii poczucia bezpieczeństwa.

Prawidłowe wychowanie psa opiera się bezpośrednio na tworzeniu granic, ale także na zapewnieniu czworonogowi właściwej dla niego przestrzeni, aktywności fizycznej oraz psychicznej. Zdrowy i szczęśliwy pies będzie miał do nas znacznie większe zaufanie, a więc i chętniej będzie wykonywał nasze polecenia.

Emocje a wychowywanie psa

Pamiętaj także, że równie istotna, jak sama nauka, jest towarzysząca jej atmosfera. Nasza irytacja czy gniew w ogromnym stopniu wpływają na zachowanie psa. Przez nasze negatywne nastawienie, pies może się zniechęcić, czuć do nas dystans, a nawet zacząć się nas bać. Utrata zaufania będzie trudna do odbudowania, zwłaszcza jeśli będziemy stale powielać negatywne schematy.

Podstawą pracy z psem jest zatem wspólna zabawa, poczucie bezpieczeństwa i ogromnej dozy miłości z naszej strony. Warto sięgnąć po ulubione zabawki dla psa i gryzaki, które wywołują u niego pozytywne emocje i skojarzenia. Aby spotęgować u zwierzaka satysfakcję z nauki i podkreślić nasze zadowolenie z pewnych jego zachowań, konieczne jest wprowadzenie tzw. wzmacniania pozytywnego. Polega ono na nagradzaniu czworonoga, kiedy ten właściwie reaguje na naszą komendę, np. częstując go ulubionym smaczkiem jak karma suszona dla psa i chwaląc za dobrze wykonaną pracę.

Jak przebiega wizyta u behawiorysty?

Wywiad behawioralny polegający na rozmowie z opiekunem czworonoga oraz wszystkimi domownikami, a także dokładna obserwacja zwierzęcia, stanowią absolutną podstawę planu szkoleniowego. Każda, nawet z pozoru nieistotna informacja może mieć duże znaczenie w całościowym zrozumieniu zachowań psiaka.

Wartościowym źródłem informacji, mogą okazać się również nagrane wcześniej filmiki, na których pies przejawia niepożądane zachowanie. Psi behawiorysta na ich podstawie może oszacować skalę problemu, jego podłoże, a także przygotować najlepszy plan działania.

Polecane:

https://www.dolina-noteci.pl/product-pol-8012-DUVO-zabawka-TPR-pastel-kosc-i-lina-35-cm.html

https://www.dolina-noteci.pl/product-pol-7995-D-D-zabawka-sznur-kostka-19-cm.html

https://www.dolina-noteci.pl/product-pol-8007-DUVO-zabawka-pilka-dentystyczna-5-cm.html

https://www.dolina-noteci.pl/product-pol-7739-Dolina-Noteci-Superfood-danie-z-jagnieciny-karma-suszona-dla-psa-1-kg.html

https://www.dolina-noteci.pl/product-pol-7752-Suszona-karma-dla-psa-Dolina-Noteci-Superfood-mix-smakow-6-x-1-kg.html