+

Prawidłowe żywienie kota wcale nie jest takie trudne, jednak w natłoku informacji od znajomych, sąsiadów czy znalezionych w sieci można się pogubić! Od tego, co je kot, zależy jego odpowiednie samopoczucie. Z tego powodu kocia dieta powinna być właściwie zbilansowana, zupełnie inaczej niż psia, co zaskakuje wiele osób. Bez względu na wybraną metodę żywienia – jedzenie surowe, gotowa sucha czy mokra karma – ważne jest, aby poznać podstawy diety kota.

Czy kot może jeść psią karmę? Albo czy powinien mieć dostępną miseczkę z mlekiem? Na te i inne pytania odpowiedzą umieszczone w tym dziale porady dotyczące kotów. Zostały one stworzone przez specjalistów, dla których żywienie kota nie ma żadnych tajemnic. Wszystkie artykuły zawierają dokładne informacje na temat zasad, według których powinna być zbilansowana kocia dieta, a także tego, dlaczego niektóre produkty są w niej zabronione. Dzięki naszym artykułom każdy koci opiekun zyska wiedzę niezbędną do zapewnienia pupilowi długiego, zdrowego życia.

Co wyróżnia karmy premium dla kotów?

12.05.2023

Każdy kot jest inny – wiedzą to wszyscy opiekunowie czworonogów, lekarze weterynarii, czy producenci karm dla zwierząt. Tych pierwszych można podzielić na grupy z większą lub mniejszą świadomością indywidualnych potrzeb swojego zwierzaka oraz z innymi możliwościami, aby je spełnić. Dzięki temu powstają właśnie kategorie karm dla kotów, które w większym lub mniejszym stopniu będą odpowiadać danej grupie odbiorców. Jedni konsumenci produktów dla zwierząt bardziej cenią sobie korzystną cenę, inni zaś uważnie czytają etykiety ze składem, a jeszcze inni szukają tej jedynej, ulubionej karmy dla swojego kota, która nie dość, że będzie mu smakować, to jeszcze dostarczy mu wszystkiego, czego potrzebuje. Dzisiaj bierzemy pod lupę ekonomiczne karmy dla kotów, oraz te premium. Wyjaśnimy, jakie są między nimi różnice i jaką wybrać dla swojego pupila.

Czytaj więcej

Syndrom głodu u kota – co to jest i jak się objawia?

10.05.2023

W tym artykule omówimy zaburzony stan zdrowia u kotów zwany syndromem głodu. Nadmierny głód u kota może być konsekwencją wielu poważnych problemów zdrowotnych, nie tylko fizycznych, ale i psychicznych. Zaspokojenie głodu to jedna z podstawowych potrzeb fizjologicznych u zwierząt. Ale co zrobić, kiedy nasz kot nie może odejść od miski i każdy posiłek traktuje jak ostatni? Jakie objawy powinny nas zaniepokoić i w jaki sposób postępować z kotem z syndromem głodu? Przeczytaj!

Czytaj więcej

Czy koty mogą jeść jajka?

28.04.2023

Jak urozmaicić mruczkowi codzienne posiłki? Czy jedynym pomysłem są gotowe przysmaki dla kota? Jak się okazuje – niekoniecznie, gdyż wiele smacznych przekąsek znajdziesz także w swojej lodówce. Jednym z nich są jajka, które wyróżniają się pełną gamą cennych dla zdrowia witamin i minerałów. Rodzi się jednak pytanie, w jakiej formie należy pupilowi je podawać? Czy kot może jeść surowe jajka? O tym przeczytasz poniżej!

Czytaj więcej

Fakty i mity dotyczące żywienia psów i kotów

27.03.2023

Prawidłowe karmienie naszych pupili wymaga wiedzy, staranności i odpowiedzialności. Zwierzęta domowe są zależne od naszych wyborów żywieniowych i zrozumienia ich potrzeb. Dlatego ważne jest, aby zapewnić im zbilansowaną i odpowiednią dietę. Odgrywa ona ważną rolę w zapewnieniu zdrowia i dobrego samopoczucia zwierzętom domowym.

Czytaj więcej

Jak walczyć z otyłością u kota? Zadbaj o zdrowie swojego pupila!

25.01.2023

Otyłość to poważny problem nie tylko wśród ludzi, ale także zwierząt domowych. Źle dobrany pokarm, mała ilość ruchu, a także osobnicze predyspozycje prowadzą coraz częściej do gromadzenia się zbędnej tkanki tłuszczowej, a to z kolei powoduje rozwój dalszych problemów zarówno zdrowotnych, jak i behawioralnych. Aby skutecznie pomóc otyłemu kotu trzeba zacząć działać jak najszybciej i jednocześnie robić to z głową.

Czytaj więcej

Czym jest karma suszona dla kota?

28.10.2022

Czym jest karma suszona? Czy to to samo co karma sucha? Na co wpływa? Jakie są jej zalety?

Czy to karma pełnoporcjowa czy przekąska? Odpowiedzi na te i wiele innych często zadawanych pytań dotyczących naszego najnowszego produktu zawarliśmy w poniższym artykule.

Czytaj więcej

Karma dla kotki w ciąży – czym powinniśmy karmić przyszłą kocią mamę w czasie ciąży?

09.06.2022

O samicę w ciąży, podobnie, jak o kobietę spodziewającą się dziecka, trzeba szczególnie dbać. Warto pamiętać, że u tych czworonogów znacznie częściej dochodzi do ciąży mnogiej, co oznacza, że nasza kochana kicia będzie potrzebowała nie tylko odpowiedniej opieki, ale także specjalnego sposobu żywienia. Jak karmić kotkę w ciąży i jakie karmy będą dla niej odpowiednie?

Czytaj więcej

Wiecznie głodny kot

20.03.2020

Właściciele kotów uważają, że widok wiecznie głodnego pupila wymaga głębszego zastanowienia. Rozwiązaniem powinna być prawidłowa interpretacja postępowania kota, by nie doprowadzić do przekarmienia, a w konsekwencji do powstania nadwagi i otyłości. Jak więc radzić sobie z pupilem, który ma nieposkromiony apetyt? Jak karmić kota łasucha? Na wszystkie pytania odpowiada dr Jacek Wilczak, ekspert w dziedzinie żywienia zwierząt domowych.

Czytaj więcej

Karma dla kota – na czym polega jej smakowitość?

23.01.2020

Koty, podobnie jak większość osobników, mają indywidualne preferencje smakowe. Nic więc dziwnego, że jedna karma zniknie z miski mruczącego pupila w mgnieniu oka, inna nie będzie cieszyła się jego zainteresowaniem. Od czego to zależy? Na czym polega smakowitość karmy dla kota? Jak uniknąć neofobii i przekonać go do innego jedzenia?

Czytaj więcej

Jak żywić szczenięta i młode koty?

22.11.2019

Żywienie juniorów to jedno z największych wyzwań w hodowli. Każdy właściciel wie, że prawidłowy wzrost i rozwój młodego organizmu to podstawa zdrowia w wieku dorosłym. Czym i jak karmić, aby zwierzę rosło na tyle szybko, by osiągnąć maksymalny wzrost, a jednocześnie na tyle wolno, aby nie doszło do chorób wynikających z jego zaburzeń?

Czytaj więcej

Otyłość – poważny problem wśród kotów dorosłych

09.09.2019

Otyłość jest coraz częściej diagnozowana u kotów dorosłych. Prowadzi do wielu schorzeń, wśród których najczęściej pojawia się cukrzyca typu II, choroby stawów, choroby o podłożu zapalnym.

Czytaj więcej