+

Porady

Karma dla kotki w ciąży – czym powinniśmy karmić przyszłą kocią mamę w czasie ciąży?



O samicę w ciąży, podobnie, jak o kobietę spodziewającą się dziecka, trzeba szczególnie dbać. Warto pamiętać, że u tych czworonogów znacznie częściej dochodzi do ciąży mnogiej, co oznacza, że nasza kochana kicia będzie potrzebowała nie tylko odpowiedniej opieki, ale także specjalnego sposobu żywienia. Jak karmić kotkę w ciąży i jakie karmy będą dla niej odpowiednie?

Ile trwa ciąża u kota?

Ciąża u kotki trwa od 61 do 72 dni, przy czym średnio jest to 65 dni. Organizm kotki w ciąży   w początkowym okresie magazynuje dość duże pokłady tłuszczu w celu przygotowania się do odchowu kociąt.

Oczywiście nie od razu widać po kociej samicy, że spodziewa się małych kociąt. Początkowo nie będzie to widoczne, a pierwszym jasnym objawem zmienionego stanu zwierzęcia jest brak rui. Dopiero kilkanaście dni po zapłodnieniu można zaobserwować powiększone sutki, które też stają się bardziej różowe. W tym okresie u kotki może dojść do dolegliwości związanych z ciążą, takich jak wymioty. Wkrótce można też wyczuć tzw. ampuły płodowe na brzuchu kotki. W niektórych przypadkach zmieniać może się też zachowanie przyszłej kociej mamy. Czasem zwierzę staje się osowiałe i chce więcej spać, choć wszystko to zależy od indywidualnych preferencji fizycznych oraz charakteru. U weterynarza można potwierdzić ciążę u kotki przy użyciu USG od 20 dnia od zapłodnienia lub przez zdjęcie RTG, wykonane pomiędzy 45 a 50 dniem po kryciu.

Czy należy zmieniać dietę u ciężarnej kotki?

W czasie ciąży kotka może przybrać nawet do 40% masy ciała w stosunku do wagi przed ciążą. Już sam ten fakt oznacza, że zmienia się jej zapotrzebowanie energetyczne. Karma dla kotki w ciąży różni się więc od zwyczajnej karmy dla kota. Powinna ona być specjalnie dobrana i charakteryzować się zwiększoną ilością kalorii, których nasza pupilka powinna wtedy jeść od 20 do nawet 70% więcej. Warto wiedzieć, że największe zapotrzebowanie odnotowuje się między 6, a 7 tygodniem laktacji i wtedy jedzenie dla kotki powinno być dobrane w ilości 250-270 kcal/kg masy ciała dziennie.

Pełnowartościowa karma dla kotki w ciąży – co powinna zawierać?

Zwierzęciu trzeba przede wszystkim zapewnić odpowiednią ilość wartości odżywczych. Najlepiej postawić na gotową, taką jak Dolina Noteci Superfood czy Piper Animals, które zawierają stosowną ilość mięsa oraz odpowiednią dawkę witamin. Warto pamiętać, że minimalna zawartość białka w diecie kotki w ciąży powinna wynosić 21,3%, a w czasie laktacji 30% w suchej masie (jest to rzeczywista zawartość tego składniku w suchej karmie). Tłuszcze powinny być dostarczane na poziomie ok. 9% suchej masy i jest to absolutne minimum. Większość specjalistów zaleca, aby dostarczać ich ok. 18 nawet do 35% – dla lepszego rozwoju potomstwa.

Przygotowując karmę dla kotki w ciąży warto wybierać produkty z tauryną – aminokwasem, który jest niezwykle ważny dla zdrowego rozwoju płodu.

Karma dla kotek po ciąży – jak karmić kotkę w okresie laktacji?

O odpowiedniej opiece nad kotką nie można zapominać także już po narodzinach kociąt. W okresie laktacji kocia mama również wymaga specjalnej diety, ponieważ produkcja mleka wynosi nawet do 250 ml na dzień. Oznacza to, że jej zapotrzebowanie kaloryczne w tym czasie również jest zwiększone i to nawet dwa, do trzech razy.

Chcąc zapewnić jak najlepsze jedzenie naszej kotce, należy postawić na profesjonalne karmy dla kotów wysokiej jakości. Wśród marek zalecanych przez specjalistów znajdziemy wspomnianą już Dolinę Noteci, jak również Rafi Cat lub Natural Taste. Są to pełnoporcjowe produkty dietetyczne, które zapewnią kotu 100% dziennego zapotrzebowania nie tylko na białko i tłuszcze, ale również na niezbędne minerały.

Zdarza się, że bezpośrednio po porodzie mama odmawia jedzenia. W takim przypadku nie ma potrzeby jej zmuszać, jednak trzeba zapewnić jej odpowiednią ilość płynów. Nie musi to być tylko woda, lepiej jest nawet postawić na bulion wołowy lub drobiowy. Zaleca się także przez cały okres laktacji pozostawać w kontakcie z lekarzem weterynarii. Warto również przeprowadzić badania kontrolne stanu kotki oraz jej potomstwa w celu upewnienia się, że zarówno mama, jak i jej pociechy są w pełni zdrowe i mają się dobrze.