+

Porady

Syndrom głodu u kota – co to jest i jak się objawia?



W tym artykule omówimy zaburzony stan zdrowia u kotów zwany syndromem głodu. Nadmierny głód u kota może być konsekwencją wielu poważnych problemów zdrowotnych, nie tylko fizycznych, ale i psychicznych. Zaspokojenie głodu to jedna z podstawowych potrzeb fizjologicznych u zwierząt. Ale co zrobić, kiedy nasz kot nie może odejść od miski i każdy posiłek traktuje jak ostatni? Jakie objawy powinny nas zaniepokoić i w jaki sposób postępować z kotem z syndromem głodu? Przeczytaj!

Ciągle głodny kot – charakterystyka zaburzenia i objawy

Syndrom głodu u kota to zaburzenie kształtujące się w jego psychice w konsekwencji wcześniej doznanego ogromnego wygłodzenia, takiego, które było wręcz realnym zagrożeniem dla jego życia. Takie zmiany psychiczne mogą nastąpić u każdego zwierzaka, bez znaczenia, w jakim wieku przyszło mu doświadczyć tak przejmującego głodu. Nie da się poddać racjonalnej ocenie, jakie zmiany musiało to wywołać nie tylko w jego stanie fizycznym, ale także psychicznym. Dlatego, gdy potem pupil ma dostęp do pożywienia, jego instynkt w naturalnej ochronie chce się najeść na zapas, ponieważ nie wie, kiedy dostanie kolejną dawkę energii. 

Objawy syndromu głodu u kota:

  • pochłanianie zbyt dużych ilości pożywienia,
  • łapczywe połykanie,
  • wyjadanie jedzenia innych kotów lub zwierząt domowych,
  • jedzenie odpadków,
  • ciągłe żebranie i kradzież jedzenia opiekuna.

Jest jednak różnica pomiędzy syndromem głodu, a nadmiernym głodem zwanym polifagią. Bardzo duży apetyt może mieć różne przyczyny. Do pierwotnych przyczyn polifagii zaliczają się: nowotwór, zmiany rozrostowe, uszkodzenia ośrodków w mózgu, regularne przekarmianie czy urazy kostne. 

Czysto fizjologiczne zmiany, jak ciąża, czy laktacja, są normalnym odruchem, ponieważ kotki mają wtedy zwiększone zapotrzebowanie energetyczne. Z kolei o wtórnych przyczynach poligrafii o podłożu patologicznym można mówić, gdy kot przebywa ciągle na ujemnym bilansie energetycznym. Takim wynikiem mogą objawiać się choroby, np. choroba jelit, nadczynność tarczycy, niedoczynność kory nadnercza, cukrzyca, nowotwór czy zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki. Producenci karmy dla zwierząt zadbali o to, aby i dla takich przypadków nie zabrakło wyspecjalizowanych produktów.  

Chorobom, które powodują ciągły i nadmierny głód u kota często towarzyszą także inne objawy, takie jak: biegunka, wymioty czy zbyt niska waga i brak tkanki tłuszczowej, pomimo dużych porcji jedzenia. Koty mające problemy z nieprzyswajaniem składników odżywczych, będą także, np. tracić sierść. 

Skąd syndrom głodu u kota?

Jak już zostało wspomniane, syndrom głodu u kota ma zazwyczaj podłoże psychiczne. Łączy się z tym tzw. akoria, czyli brak uczucia nasycenia po posiłku. Zwierzę, które przeżyło w swoim życiu traumę związaną z brakiem jedzenia, pomimo zapewnienia mu regularnych posiłków, za każdym razem łapczywie i w błyskawicznym tempie je zjada. Notorycznie zdarza mu się żebranie o pokarm, a nawet próby jego podkradania.

Również stresujące sytuacje w życiu kota lub odczucie zagrożenia, mogą napędzać u niego stres, co może spowodować nadmierny apetyt, a wtedy jedzenie będzie pełniło funkcję relaksacji. Każde zwierzę może popaść w nadmierny stres z innego powodu. Jedne mogą reagować nawet na zmianę miejsca zamieszkania, remont w domu, nowe zwierzę w mieszkaniu, czy dźwięk domofonu. 

Jak karmić wiecznie głodnego kota?

Aby zadbać o poprawne odżywianie kota cierpiącego na syndrom głodu i pomóc mu wyjść z tych zaburzeń, należy włożyć wiele cierpliwości w wypracowanie nowych nawyków, oraz popracować ze zwierzęciem nad nauką jedzenia. Jak więc karmić wiecznie głodnego kota?

  1. Wybieraj tylko dobrej jakości karmę dla kota, najlepiej taką o wysokiej zawartości mięsa. Jego jedzenie musi zawierać dużo wartościowego białka i składników odżywczych. Posiłki należy serwować regularnie, w małych porcjach, nawet 5-6 razy  dziennie.
  2. Jeżeli do tej pory Twój kot miał dostęp do jedzenia przez cały czas, to koniecznie powinieneś z tego zrezygnować. Porcjowanie mu jedzenia i podawanie go o stałej porze zapewni mu pewnego rodzaju rutynę, która pomoże ustabilizować pracę organizmu, jak i poczucie bezpieczeństwa.
  3. Sposób podawania jedzenia dla kotów, również nie jest im obojętny. Ważne jest, aby ich pożywienie było serwowane w atrakcyjny sposób, ponieważ kot nie będzie tak szybko jadł, a jedzenie będzie dla niego nowym wyzwaniem. Doskonale sprawdzą się tutaj maty zapachowe, czy miski dawkujące jedzenie, a także fontanny na wodę. 
  4. Pamiętaj o tym, aby nie zostawiać nic na blacie w kuchni, ani kociej karmy, ani własnego jedzenia.
  5. Zapewnij swojemu kotu spokojne miejsce do jedzenia. Ważne, aby czuł się tam komfortowo, miał ciszę, oraz, aby żadne inne zwierzę nie miało tam dostępu. Sytuacja, gdy dwa koty jedzą z jednej miski może tylko nasilać poczucie walki o pożywienie. 

Zagrożenia związane z syndromem głodu u kota – na co uważać?

Jakie konsekwencje może nieść za sobą zbyt duży apetyt i podawanie kotu zbyt dużych ilości jedzenia w długim okresie czasu? Z pewnością nie będzie to zaskoczeniem, że ciągle głodny kot, chcąc doznać uczucia sytości, nie dość, że szybko przybierze na wadze,  dodatkowo nabawi się problemów gastrologicznych. Nadprogramowe kilogramy wiążą się też z innymi problemami zdrowotnymi. Podczas gdy kot pochłania łapczywie jedzenie, nie przegryzając go, zaburza wchłanianie się potrzebnych mu składników mineralnych. Co więcej, gdy pupil rzuca się na wszystko, co można zjeść, w prosty sposób może dojść do zatrucia, bądź zablokowania jelit. Dlatego im szybciej zauważysz u swojego pupila takie objawy i zaczniesz z nim pracować, tym lepiej dla jego zdrowia fizycznego i psychicznego.
Polecane:

https://www.dolina-noteci.pl/product-pol-1372-Mokra-karma-dla-kota-Dolina-Noteci-Superfood-cielecina-z-homarem-i-krewetkami-zestaw-10-x-85-g.html

https://www.dolina-noteci.pl/product-pol-328-Mokra-karma-dla-kotow-Piper-Animals-z-lososiem-zestaw-10-x-100-g.html

https://www.dolina-noteci.pl/product-pol-1611-Mokra-karma-dla-kota-Natural-Taste-Mix-dan-24-x-185-g-DNP-danie-z-tunczyka-85-g-gratis.html

https://www.dolina-noteci.pl/product-pol-52-Mokra-karma-dla-kotow-sterylizowanych-Piper-Animals-Sterilised-z-tunczykiem-100-g.html