+

Porady

Co wyróżnia karmy premium dla kotów?Każdy kot jest inny – wiedzą to wszyscy opiekunowie czworonogów, lekarze weterynarii, czy producenci karm dla zwierząt. Tych pierwszych można podzielić na grupy z większą lub mniejszą świadomością indywidualnych potrzeb swojego zwierzaka oraz z innymi możliwościami, aby je spełnić. Dzięki temu powstają właśnie kategorie karm dla kotów, które w większym lub mniejszym stopniu będą odpowiadać danej grupie odbiorców. Jedni konsumenci produktów dla zwierząt bardziej cenią sobie korzystną cenę, inni zaś uważnie czytają etykiety ze składem, a jeszcze inni szukają tej jedynej, ulubionej karmy dla swojego kota, która nie dość, że będzie mu smakować, to jeszcze dostarczy mu wszystkiego, czego potrzebuje. Dzisiaj bierzemy pod lupę ekonomiczne karmy dla kotów, oraz te premium. Wyjaśnimy, jakie są między nimi różnice i jaką wybrać dla swojego pupila.

Co to jest karma premium?

Do tej kategorii karm zaliczyć można produkty dla zwierząt o prostym i zbilansowanym składzie, bez żadnych zbędnych dodatków czy wypełniaczy, a także karmy dla kotów o specjalnych potrzebach żywieniowych, czy dopasowane do grup wiekowych. Wśród nich znajdziemy karmy weterynaryjne, te o obniżonej zawartości tłuszczu, lub karmy bezzbożowe, monobiałkowe, albo dla alergików. Jeżeli koty borykają się z różnymi chorobami lub dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, zapewnienie mu takiej karmy może być kluczowym aspektem w drodze po zdrowie. Z drugiej strony produkty dostosowane składem pod grupy wiekowe, czy np. pod aktywność fizyczną kota, pomagają dostarczać im wszystkiego, co jest najbardziej potrzebne na tym etapie życia. 

Karmy premium są także tworzone dla opiekunów, którzy większą wagę przykładają do zdrowego żywienia, konkretnych produktów i ich pochodzenia, a także dbają o to, aby karma, jaką kupują dla swojego pupila zapewniła mu wszystkie witaminy i składniki mineralne, aby nie musieć dodatkowo ich suplementować. 

Oczywiście, jak i w przypadku żywności dla człowieka, wysoka jakość, czy produkty pochodzenia ekologicznego, automatycznie powiązane są z wyższą ceną. Jednak warto zaznaczyć, że karmy dla kotów z segmentu premium mają zazwyczaj wyższą gęstość energetyczną oraz są lepiej przyswajalne i trawione przez organizm. Karmy ekonomiczne, mimo niższej ceny, czasami wypełnione są wieloma sztucznymi dodatkami, które tylko nadają objętości karmie, lecz ich wartość odżywcza jest zwykle niska. Dlatego taka różnica w cenie może być tylko pozorna.  

Dodatkowo, oprócz samego składu, na wyższą cenę karm premium wpływ mają  liczne badania, które są wcześniej przeprowadzone, w stosunku do zastosowanych dodatków do żywności. Są to substancje odżywcze i funkcjonalne, które u niektórych grup zwierząt, jak np. u seniorów, czy kotów po sterylizacji, są niezwykle istotne i potrzebne w odpowiednich proporcjach. 

Dla kotów, które są alergikami, lub mają wrażliwy żołądek, ważne jest to, aby podawana im karma miała zawsze podobny skład i była stworzona według jednej receptury. Tym właśnie wyróżnić się mogą receptury wysokiej jakości karmy premium. Równoznaczne jest to, z tym że producent nie zmienia składu karmy w zależności od ceny składników i każda seria danej karmy skomponowana jest według zamkniętej receptury.

Co wyróżnia karmy premium dla kotów na tle innych karm?

Produkty z tej kategorii odpowiadają nie tylko na podstawowe potrzeby żywieniowe kotów, ale również dbają o ich specjalistyczne ukierunkowania pod względem chorób, czy wieku. Są to produkty mające różne formy podania, konsystencji, czy gramatury. Ich sprzedaż zazwyczaj prowadzona jest za pośrednictwem specjalistycznych sklepów zoologicznych, internetowych czy lecznic weterynaryjnych. Jednak zanim zdecydujesz się na dobór odpowiedniej karmy premium dla swojego pupila, w szczególności, jeżeli boryka się on z problemami zdrowotnymi, skonsultuj to z lekarzem weterynarii. Ważne, aby wybrana kocia karma posiadała w swoim składzie wszystko to, co dla Twojego pupila jest niezbędne. 

Opiekunowie unikający pewnych składników dla kotów alergików, również mają możliwość łatwiejszej selekcji produktów, dzięki prostym i klarownym etykietom. Przez skład pokarmu bez żadnych wypełniaczy, łatwiej będzie Ci także dostosować odpowiednią ilość jedzenia dla kota i wyregulować stałe pory jedzenia. Dlatego też czasami mylny może być fakt, iż cena karmy jest wyższa, skoro Twój kot może zaspokoić się mniejszą dawką, a zapotrzebowanie na witaminy i energię zostanie zaspokojone.

Jakie składniki zawiera karma premium dla kotów?

Karmy dla kota z segmentu premium wyróżnia to, że dobrane w nich substancje występują w odpowiednich proporcjach. Główny składnik, jaki opisany jest na etykiecie, zazwyczaj jest to dany gatunek mięsa, ryby, czy podrobów, powinien wynosić minimum 60% z całego składu, a z kolei zawartość produktów roślinnych powinna sięgać maksymalnie dziesięciu procent, przy minimalnej ilości ziaren. Tutaj można kierować się zasadą sprawdzania etykiet jak w przypadku żywności dla ludzi. Kolejność podawanych składników na etykiecie nie jest przypadkowa. Im bliżej końca, tym danej substancji jest mniej. Karmy dla kotów powinny być również bogate w substancje jak tauryna i kwas arachidowy, ponieważ są one niezbędne w kociej diecie, a ich organizm nie jest w stanie samodzielnie ich syntezować. 

Dlaczego warto wybrać karmę premium dla swojego pupila?

Nie ma żadnego znaczenia, czy jesteś opiekunem młodego kota,, czy seniora  królewskiej rasy – karmy premium będą zawsze najlepszym rozwiązaniem. Dzięki zapewnieniu kotu odpowiedniej diety zminimalizujesz występowanie różnych chorób, zadbasz o jego wygląd, dobre funkcjonowanie narządów wewnętrznych, a także zaoszczędzisz sobie problemów. Nawet najbardziej wymagające osobniki znajdą dla siebie odpowiednią formę i smak, które będą odpowiadały na wszystkie ich potrzeby. Do żywienia zwierząt należy podejść jak do zdrowej diety dla człowieka. Doskonale wiemy, jaką rolę odgrywa żywienie w naszym codziennym samopoczuciu i jak przekłada się na nasze zdrowie, sylwetkę i energię!  

linkowanie:

https://www.dolina-noteci.pl/product-pol-1458-Mokra-karma-weterynaryjna-dla-kota-z-problemami-gastrycznymi-4Vets-Gastro-Intestinal-185-g.html

https://www.dolina-noteci.pl/product-pol-1611-Mokra-karma-dla-kota-Natural-Taste-Mix-dan-24-x-185-g-DNP-danie-z-tunczyka-85-g-gratis.html

https://www.dolina-noteci.pl/product-pol-53-Mokra-karma-dla-kotow-Piper-Animals-z-kurczakiem-100-g.html