+

dolina noteci live

Jak znaleźć dobrego behawiorystę/trenera?



Zawód: behawiorysta i trener psów

Zacznijmy od tego, kim jest behawiorysta, a kim trener psów. Behawiorystę możemy porównać do psychoterapeuty – jest to osoba, która ma wiedzę na temat psich zachowań oraz emocji i rozwiązuje problemy behawioralne, takie jak np. nadmierne szczekanie na ludzi, lęk separacyjny czy zachowania agresywne. Trener psów jest odpowiedzialny za szkolenie, a więc nauczenie zwierzęcia konkretnych zachowań, np. chodzenia przy nodze, reagowania na przywołanie. Wielu ekspertów w dziedzinie szkolenia psów ma podwójne wykształcenie, obejmujące zarówno aspekty behawiorystyczne, jak i trenerskie.

W Polsce zawód behawiorysty i/lub trenera psów nie jest regulowany prawnie i może tak siebie nazwać każdy, kto pracuje z psami lub nawet nigdy tego nie robił. Dlatego tak ważne jest, aby wybierając osobę, która ma nam pomóc z pupilem, zweryfikować jej kompetencje.

Na co zwrócić uwagę?

Najlepiej jest po prostu zapytać specjalistę o jego kwalifikacje. Rzetelny behawiorysta i trener powinien bez problemu udzielić odpowiedzi. Często osoby pracujące z psami mają swoje strony internetowe, gdzie można znaleźć listę odbytych przez nich szkoleń oraz uzyskane dyplomy. Dostęp do tych informacji zazwyczaj oznacza, że wybrany przez nas specjalista jest przeszkolony do wykonywania swojej pracy. Warto też zwrócić uwagę, czy szkolenia były praktyczne, czy tylko teoretyczne. Istotną kwestią jest również aktywny udział w wydarzeniach edukacyjnych. To daje nam większą pewność, że wybrana przez nas osoba nie zatrzymała się w miejscu, a ciągle podnosi swoje kwalifikacje.

Behawiorystyka to dziedzina nauki, która cały czas się rozwija. Tak samo, jak metody szkolenia psów, które stale ulegają zmianom. Niegdyś mówiono „tresura” psów, dziś już odchodzimy od tego pojęcia na rzecz słowa „trening/szkolenie”. Jeśli ktoś mówi o sobie, że jest „treserem psów”, najprawdopodobniej osoba ta przestała się szkolić i używa starych metod, które często opierają się na przemocy wobec psa.

Szukając odpowiedniej osoby, warto popytać wśród znajomych, bo jest spora szansa, że ktoś już korzystał z pomocy behawiorysty i może kogoś polecić. Można też poszukać pomocy na grupach na Facebooku poświęconych takiej tematyce, pytając o polecanego trenera psów.

Ze względu na to, że zawód behawiorysty / trenera nie jest regulowany prawnie, to opiekunowie psów muszą zachować szczególną czujność, szukając pomocy. Niestety zdarza się trafić w nieodpowiednie ręce i wtedy taka współpraca może przynieść więcej trudności, niż korzyści. Najlepszą metodą przy wyborze specjalisty będzie zawsze kontakt z tą osobą i rozmowa. Można wtedy nie tylko zapytać o konkrety, ale również „wyczuć” czy odpowiada nam dany specjalista. Należy pamiętać, że praca behawioralna czy szkolenie psa jest procesem i najczęściej trzeba odbyć kilka spotkań, aby zaobserwować efekty. Jeśli kiedykolwiek podczas treningu lub konsultacji behawioralnej coś wzbudzi Twój niepokój lub czegoś nie zrozumiesz, nie bój się zapytać, dlaczego ktoś Ci proponuje takie metody. Pamiętaj też, aby nigdy nie robić czegoś wbrew sobie. Możesz mieć inne zdanie i masz prawo zrezygnować ze współpracy z osobą, której metody budzą Twoje obawy. Bardzo często jako opiekunowie potrafimy wyczuć, czy zaproponowany sposób będzie odpowiedni dla naszego psa i zdecydowanie warto słuchać tej intuicji.

Sandra Ligaszewska

Behawiorystka i Trenerka Szkolenia Psów, Instruktorka Nosework Polska

+48 780 021 510

THE VON HAUFFS / PSIESTRZEŃ

www.thevonhauffs.com

www.psiestrzen.pl