+

dolina noteci live

Odkryj, co jest zdrowe dla Twojego psa: Przewodnik po bezpiecznym żywieniu i pierwszej pomocy naszym czworonogom.Zapewnienie zdrowia i dobrostanu naszych czworonożnych przyjaciół zaczyna się od świadomego podejścia do ich żywienia. Nie wszystko, co smakuje nam, jest bezpieczne dla psa. Właśnie dlatego, z myślą o ich bezpieczeństwie, przygotowaliśmy przewodnik po produktach, które mogą szkodzić naszym psom oraz jakie kroki podjąć, by zapobiec i zareagować na ewentualne zatrucia.

Dlaczego ludzkie przysmaki mogą być niebezpieczne dla psów?

Nasze diety różnią się znacznie od diety psów, głównie ze względu na różnice w metabolizmie. Co może być zdrowym kąskiem dla człowieka, dla psa może stanowić zagrożenie. Niektóre składniki mogą negatywnie wpływać na serce, wątrobę, nerki lub układ nerwowy naszych pupili. Dlatego tak ważna jest wiedza o tym, czego unikać w diecie naszego czworonoga.

Bezpieczne, ale w umiarze

Chociaż istnieje wiele składników zakazanych, są też takie, które w niewielkich ilościach mogą przynieść korzyści zdrowotne dla psów. Kluczem jest indywidualne dostosowanie diety i wprowadzanie nowych składników pod okiem weterynarza. Oto kilka przykładów:

 • Jabłka – źródło witamin A i C oraz błonnika, bez pestek i gniazd nasiennych.
 • Marchew – niskokaloryczna przekąska wspierająca zdrowie zębów.
 • Dynia – pomaga w utrzymaniu prawidłowego trawienia dzięki zawartości błonnika.
 • Ryż – gotowany, biały ryż może wspomagać psy z lekkimi dolegliwościami żołądkowymi.
 • Kurczak – źródło białka, podawany bez kości i skóry.

Pamiętaj, aby traktować te produkty jako dodatki do zbilansowanej diety, unikając ich nadmiaru.

Co jest absolutnie zakazane?

Niektóre produkty mogą być wyjątkowo niebezpieczne dla psów, powodując zatrucia lub inne poważne problemy zdrowotne. Oto niektóre z nich:

 • Czekolada i kakao – zawierają teobrominę, która jest toksyczna dla psów.
 • Alkohol – już małe ilości mogą być śmiertelne.
 • Rodzynki i winogrona – mogą prowadzić do niewydolności nerek.
 • Cebula, czosnek, szczypiorek – powodują hemolityczną anemię.
 • Awokado – zawiera persin, substancję toksyczną dla psów.
 • Kofeina – szybko prowadzi do zatrucia.
 • Ksylitol – sztuczny słodzik powodujący hipoglikemię i inne poważne problemy.

Jak rozpoznać objawy zatrucia i udzielić pierwszej pomocy?

Zauważenie wymiotów, biegunki, nadmiernego ślinienia się, drżenia mięśni, lub zmian w zachowaniu może wskazywać na zatrucie. W takim przypadku, najszybsze możliwe skonsultowanie się z weterynarzem jest kluczowe. Nigdy nie próbuj wywoływać wymiotów samodzielnie bez konsultacji z profesjonalistą.

Zapewnienie psom bezpiecznej i zdrowej diety wymaga ciągłej edukacji i uwagi na potencjalnie szkodliwe produkty. Pamiętając o tych wskazówkach i zaleceniach, możemy pomóc w zapewnieniu naszym psom długiego i zdrowego życia.

Odkryj więcej na temat odpowiedniego żywienia dla Twojego psa i zapoznaj się z naszą ofertą karm i przysmaków, które pomogą utrzymać Twojego psa w doskonałej kondycji: