+

dolina noteci live

Mistrz Psich Zaprzęgów radzi!Miłośnicy psów spędzają ze swoimi pupilami każdą wolną chwilę! Uwielbiają wspólnie odkrywać nowe doświadczenia, próbować czegoś z czym jeszcze nie mieli do czynienia! Mistrz i ekspert Igor Tracz radzi, jak przygotować się do nietypowych aktywności z psami!
Kiedy pies pracuje intensywnie, angażując go do pracy, musimy pamiętać, że taka aktywność powinna być bardzo dynamiczna i krótka. Dla przykładu przedstawię Wam, jak moje psy pracują w różnych porach roku. Zimą trenujemy biegi interwałowe lub ciągłe, ale maksymalnie 20-minutowe, jesienią 10-15-minutowe, wiosną 7-10-minutowe, a latem tylko 3-6-minutowe. Wszystko jest zależne od temperatury powietrza i jego wilgotności.

Canicross to bieganie z psem, które zyskuje na popularności, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że to bardzo ciężka dyscyplina dla psa. Dlaczego? Niestety przez nas, ludzi. Mała prędkość, duże obciążenie uciągowe, plus my jesteśmy zbyt wolni dla psa. Pies lubi biegać szybko. Jeśli ktoś uprawia tę dyscyplinę z szybkim i chcącym pracować psem, to nie powinien tego typu aktywności robić częściej niż raz w tygodniu – szkoda swoich stawów i psiego kręgosłupa. Ponadto pies może się zniechęcić przy tej monotonnej pracy. Inne dni należy poświęcić na trening ze sprzętem kołowym.

Scootering – czyli sport z hulajnogą, oczywiście mówimy o hulajnodze terenowej na dużych kołach 😉 To rozwiązanie jest świetne dla psa, ponieważ pozwala cieszyć się prędkością biegu, dla nas jest to bezpieczne – znajdujemy się blisko ziemi, łatwo zapanować nad takim sprzętem przyczepionym do psa. Dodatkowo pracuje nasze całe ciało – rozwijamy niemal wszystkie partie mięśniowe. Jeśli chodzi o czas wysiłku przy scooteringu, to dokładnie tak, jak przy canicrossie.

Bikejoring to rower i pies – dyscyplina, którą uprawiam. Tutaj rozwijamy największe prędkości, ale i ryzyko upadku jest duże. Na rowerze łatwo możemy dostosować prędkość do możliwości psa. Nawet małe psy świetnie dają sobie radę, a czym pies lżejszy i o lekkim kośćcu, to łatwiej mu długo utrzymać wysoką prędkość.