+
BASF

Dolina Noteci BASF

Biologically Appropriate Safety Food

Zdrowy kierunek żywienia – trendy poparte naukowym podejściem

Rynek karm bytowych dla psów zdominowany jest przez karmy suche i mokre, a ich jakość rozpatrywana jest wyłącznie przez pryzmat jakości surowców, z których są one wyprodukowane. Informacje, które otrzymuje właściciel pozostawiają go przed dylematem, jaką karmę wybrać, aby zadbać o zdrowie psa. Dobrej jakości karmy zapewniają bezpieczeństwo, zarówno w aspekcie wartości gotowego produktu, jak i pewności co do pokrycia wszystkich składników odżywczych zgodnie z obowiązującymi i naukowo udokumentowanymi normami oraz zaleceniami żywieniowymi. Wydaje się, że rynek karm dla zwierząt towarzyszących w sposób kompleksowy umożliwił właścicielowi utrzymanie zdrowia psa na odpowiednim poziomie przez długi okres. Dolina Noteci chcąc uwzględnić potrzebę właściciela polegającą na podawaniu karmy o jak najmniejszym stopniu przetworzenia, skomponowała nowatorski skład, który całkowicie będzie się opierał na naturalnych surowcach.

Dlatego też, bazując na naukowych obserwacjach, normach i nowoczesnych zaleceniach żywieniowych, Dolina Noteci opracowała całkowicie nowatorskie podejście do żywienia psów. Specjalna dieta, która nie ma swojego odpowiednika nawet w najlepszych sklepach zoologicznych, pokrywa zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze, uwzględniając wyłącznie surowce wcześniej nieprzetworzone. BASF (Biologically Appropriate Safety Food) to karmy bytowe dla dorosłych psów, które poprzez umiejętne zestawienie ze sobą mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego spełniają wszystkie wymogi stawiane tego typu produktom. Jednocześnie w sposób naturalny dostosowane są do procesów trawienia i metabolizowania składników odżywczych w przewodzie pokarmowym psa.

Skład karm BASF oparty jest na mięsie (tkance mięśniowej) i surowcach pochodzenia zwierzęcego, uwzględniając tkankę kostną i chrzęstną, podroby, ale także inne elementy zwierząt rzeźnych. Taka receptura pozwala w najwierniejszy sposób odzwierciedlić skład posiłku psa w przeszłości, tj. w okresie jego udomawiania. Z drugiej strony daje opiekunowi gwarancję, że posiłek jest bezpieczny pod względem mikrobiologicznym, jakościowym oraz pokrywa zapotrzebowanie na składniki odżywcze bez ryzyka pojawienia się niedoborów, dodatkowo chroniąc przed przedawkowaniem.

Podstawowymi wyróżnikami jakości wszystkich karm są skład i poziom biologiczny białka. W karmach BASF stanowią go mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego w bardzo szerokim asortymencie. Jakość białka zapewnia proporcjonalne dostarczanie wszystkich aminokwasów w procesie trawienia i ich metabolizowania, jednocześnie gwarantując wysoką smakowitość.

Wyróżnikiem jakościowym karm BASF jest obecność mięsa wraz z przylegającym do niego układem kostnym i chrzęstnym. Takie podejście gwarantuje utrzymanie prawidłowych stosunków ilościowych pomiędzy poszczególnymi składnikami mineralnymi i witaminowymi, bez konieczności podawania odpowiedników mineralnych i suplementów. Bazując na mięsie oraz produktach pochodzenia zwierzęcego trzeba bowiem zadbać o utrzymanie prawidłowego stosunku między dwoma podstawowymi makroskładnikami mineralnymi – wapniem a fosforem. Samo mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego są dobrym źródłem fosforu, ale nie mają wystarczającej ilości wapnia. Stąd też istnieje konieczność uzupełniania tego składnika poprzez suplementy lub zamienniki mineralne. Wykorzystanie w karmach BASF dużej ilości całej tkanki mięśniowej z przyległą tkanką kostną pozwala na osiągnięcie odpowiedniego stosunku ilościowego między wapniem a fosforem.

Niezmiernie ważna jest obecność w masie mięsno-kostnej kwasów tłuszczowych, szczególnie tych deficytowych w innych surowcach pochodzenia zwierzęcego. Zawartość kwasów DHA i EPA w szpiku kostnym niweluje konieczność ich suplementacji z innych surowców np. tranu. Obecność drobno zmielonych kości w karmach BASF stanowi balast dla przewodu pokarmowego, dzięki czemu następuje regulacja procesów trawienia oraz przede wszystkim wchłaniania innych składników odżywczych.

Istotne jest także osiągnięcie uczucia sytości, co zapobiega nadwadze. Dzięki odpowiedniemu zestawieniu surowców zminimalizowane jest ryzyko przekroczenia maksymalnych norm fizjologicznych dla białka, składników witaminowych i mineralnych.

W karmach BASF nie są i nie będą obecne surowce zbożowe, a ilość węglowodanów jest kontrolowana dzięki niskiej zawartości warzyw i owoców, które w tym przypadku są traktowane głównie jako źródło wartościowych substancji bioaktywnych: fitozwiązków, prekursorów witamin i składników mineralnych. Istotne jest także bezpieczeństwo mikrobiologiczne gotowej karmy BASF, dzięki sterylizacji prowadzonej przez minimalny, niezbędny czas, podobnie jak w przypadku wszystkich karm mokrych. Pomocna jest w tym także kontrola jakości mikrobiologicznej surowców, z których produkowana jest karma.

Karmy BASF dzięki nowatorskiemu podejściu do sposobu komponowania ich składu i procesu produkcji gwarantują utrzymanie najbardziej zbliżonego do naturalnego, ale i bezpiecznego dla psa modelu żywienia.