+

dolina noteci live

Dolina Noteci w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Marii Grzegorzewskiej w Pile28 lutego 2018 roku Dolina Noteci ponownie pojawiła się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Marii Grzegorzewskiej w Pile. Tego dnia mieliśmy okazję uczestniczyć w pokazie tresury psów.
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Pile to miejsce, które wspiera rozwój ucznia, troszczy się o jego bezpieczeństwo, zdrowie i pokazuje jak pożytecznie spędzać czas wolny. Wprowadza w świat kultury i sztuki oraz uwrażliwia na piękno otaczającego nas świata. Co ciekawe zajęcia tutaj mają charakter interdyscyplinarny, a opiekunowie starają się je prowadzić w sposób angażujący wszystkie zmysły – dzięki takiej filozofii mieliśmy okazję uczestniczyć w kolejnym ze spotkań z cyklu „spotkanie z ciekawą osobą”.
Gościem specjalnym był trener psów Jarosław Urbaniak – miłośnik zwierząt i wieloletni przewodnik psów policyjnych. Aktualnie Pan Jarosław prowadzi Szkołę Tresury Psów „Herkules” w Pile, jednak jak sam podkreśla to: „bardziej współpraca z psem niżeli tresura”. Na spotkaniu pojawił się z 5-letnim Koji i to właśnie na jego przykładzie opowiedział dzieciom w jaki sposób interpretować zachowanie psa i dbać o jego potrzeby.
Koji jest małym mieszańcem ze schroniska i pojawił się w domu Pana Jarosława niespodziewanie. Trafił do niego jako kilkutygodniowy szczeniaczek, którego zawiniętego w szalik przyniosła córka. I to właśnie tą historią Pan Jarosław rozpoczął swój pokaz z psem. W jego trakcie mieliśmy okazję zobaczyć w jaki sposób Koji zmaga się z komendami: „siad”, „głos”, „zostań” czy „łapka”, a następnie jak wykonuje bardziej skomplikowane zadania, czyli tropienie i szukanie ukrytych przedmiotów w innym pomieszczeniu. Za sprawą tej zabawy dzieci mogły przekonać się na własnej skórze jak silny węch mają psy!
Chcąc podziękować organizatorom, jak i samemu prowadzącemu za udział w spotkaniu oraz podzielenie się swoją pasją z dziećmi, Dolina Noteci wyróżniła Pana Jarosława i jego pieska pakietem dolinowych smakowitości. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspólnie spędzony czas!