+

Porady

Jak prawidłowo przeprowadzić psa przez zmianę metody żywieniaWybierając sposób żywienia psa właściciel ma do dyspozycji kilka modeli żywieniowych. Wśród nich najpopularniejsze są: karmy suche, karmy mokre i żywienie domowe, które wymaga sporej świadomości na temat wartości odżywczych produktów. Co zrobić, gdy dieta psa wymaga modyfikacji? Jakie są naturalne następstwa zmian? – na te pytania dotyczące zmian metody żywienia psów odpowiada nasz ekspert – dr Jacek Wilczak, ekspert ds. żywienia Zwierząt Domowych w Zakładzie Produkcji Karmy Dolina Noteci.

Jak może przebiegać zmiana żywienia?

Często obserwowanym efektem przy zmianie sposobu żywienia psa są biegunki, dolegliwości żołądkowe oraz różne niepokojące zachowania świadczące o zaburzeniach trawienia i wchłaniania. Wielu właścicieli może przez te objawy błędnie ocenić jakość podawanej wówczas karmy.

Jak prawidłowo powinna przebiegać zmiana karmy?

zmiana_diety_u_psaWszystko zależy od tempa wprowadzania zmian. Jeżeli zmieniamy tylko markę karmy, ale zostajemy przy takiej samej metodzie karmienia – np. z karmy suchej na inną karmę suchą – organizm psa stopniowo się przyzwyczai. Należy pamiętać, aby wprowadzenie nowego gatunku karmy odbywało się powoli, poprzez dodawanie niewielkich ilości porcji karmy nowej do aktualnie spożywanej. Stopniowo można zwiększać stosunek karmy nowej, aż do momentu podawania całkowitej jej porcji. Karmy dobre gatunkowo nie powinny wywoływać niepokojących objawów. Wystąpienie długotrwałych niepokojących dolegliwości u psa, może świadczyć o nietolerancji pokarmowej jakiegoś składnika, bądź słabszej jakości karmy.

Co dzieje się z organizmem psa, gdy zmiana dotyczy karmy suchej na karmę mokrą?

Jeżeli dotychczasowym modelem żywienia była karma sucha, a nagle przejdziemy na karmę mokrą, to możemy się spotkać z negatywną reakcją ze strony przewodu pokarmowego psa. Karma sucha ze względu na swój skład jest produktem wysoko przetworzonym i skoncentrowanym, a proces jej trawienia oraz czas przebywania w przewodzie pokarmowym psa są dłuższe.

Wynika to z faktu, że stosunek objętości karmy do zawartości składników odżywczych jest wyższy niż w przypadku karm mokrych. Karmy mokre jako mało przetworzone produkty – najczęściej, charakteryzują się lepszą strawnością i większą efektywnością wchłaniania, czego konsekwencją jest krótszy czas przebywania w przewodzie pokarmowym. Dlatego też pies, który cały czas dostawał karmę suchą, po podaniu karmy mokrej może zareagować biegunką, wzdęciami czy częstszym oddawaniem „gazów”. Potrzebny jest czas, żeby rozleniwiony przewód pokarmowy zareagował i dostosował się do produktu lekkostrawnego. Rozwiązaniem jest podawanie mniejszych porcji karmy, ale przy zwiększonej częstotliwości – oczywiście bez przekraczania zalecanych ilości. O tym należy pamiętać bez względu na rodzaj podawanego pożywienia.