Podejmując się opieki nad nowym czworonożnym członkiem rodziny nowi właściciele muszą być odpowiednio przygotowani – przede wszystkim zobowiązani są do szczerej rozmowy ze wszystkimi domownikami, w czasie której decyzja o przyjęciu czworonoga do domu będzie zaakceptowana przez wszystkich.

Najważniejszym elementem życia na tym etapie szczenięcia – oprócz warunków socjalnych – jest pokarm, którego rolą jest zapewnienie najbardziej fizjologicznych warunków dla prawidłowego rozwoju i wzrostu. Z założenia jest to dieta lekkostrawna z precyzyjnie dobranymi ilościami wszystkich składników odżywczych. Nowi opiekunowie, jeżeli nie posiadają wystarczającej wiedzy na temat żywienia szczeniąt powinni zaufać hodowcy, od którego odbierają szczeniaka, lekarzowi weterynarii, lub dietetykowi weterynaryjnemu. Tylko oni gwarantują, że jakość pokarmu w pierwszychdniach pobytu w nowych warunkach, oraz w dalszym życiu szczenięcia będzie prawidłowa.

Wszyscy wspólnie apelujemy o przemyślane decyzje o zakupie lub adopcji szczenięcia. Nawet najbardziej słodkie oczy córki, czy syna nie powinny decydować o posiadaniu szczeniaka, nie tylko zwierzak, ale również domownicy w przyszłości powinni czuć się komfortowo mieszkając wspólnie.