+

Porady

Wakacje nad morzem z psem – jak się przygotować?Słońce, woda, piasek.. to raj dla psów, które lubią aktywnie spędzać czas. Jeśli tylko Twój pupil lubi przebywanie w takim klimacie, a jego zdrowie na to pozwala możesz śmiało zacząć planować fantastyczny pobyt nad morzem! Czeka na Was pływanie w morskich falach, kopanie dołów w piasku, gonitwy za piłką, spacery brzegiem plaży, oglądanie zachodów słońca i inne wodne atrakcje.

Zanim jednak zarezerwujesz nocleg..

Upewnij się, że plaże dostępne w okolicy są przyjazne psom (spis znajdziesz tutaj), gdyż przebywanie ze zwierzęciem na terenie popularnych kąpielisk strzeżonych niestety jest zabronione, a niestosowanie się do zasad regulaminu grozi otrzymaniem mandatu. Jeśli to tylko możliwe wybierz psią plażę. To specjalnie stworzone miejsce dla właścicieli i ich podopiecznych. Tam czworonogi zawsze są mile widziane pod pewnymi warunkami. Możesz też skorzystać z wejść, które nie posiadają na wstępie znaku zakazu. W artykule “Wstęp na plaże z psem” dowiesz się jak je rozpoznać w terenie.

Plażowanie z psem

Bezpieczne plażowanie to przede wszystkim baczne obserwowanie czworonoga. Pies w pełnym słońcu tak samo jak my może szybko się odwodnić, ulegnąć poparzeniu czy doznać udaru.

  • Koniecznie zadbaj o zapas słodkiej wody w butelkach i parasol lub parawan, który ochroni Was przed skwarem.
  • Jeśli Twój pupil ma ochotę wykopać dół – pozwól mu na to. Nie dość, że będzie mieć zajęcie, to takie naturalne „legowisko” przyniesie mu ulgę, gdyż ziemia w niższych partiach jest zwyczajnie chłodniejsza.
  • Zanim skorzystasz z morskich kąpieli w jego towarzystwie zwróć uwagę na to by rozgrzany nie wbiegał do wody. Spróbuj go najpierw trochę zmoczyć. Dzięki temu uniknie szoku termicznego.
  • Zadbaj też o to by raz na jakiś czas wyprowadzić go za potrzebą z dala od plaży. Pamiętaj, żeby sprzątnąć po psie. Przyjemnie jest spacerować po czystej okolicy!
  • Słona woda może podrażniać skórę zwierzęcia. Jeśli tylko masz taką możliwość po wspólnym plażowaniu opłucz psa pod prysznicem dostępnym na plaży lub w hotelowej łazience.

Etykieta właściciela psa

Pobyt nad morzem nieodłącznie wiąże się z towarzystwem innych plażowiczów. Jeśli chcesz spędzić go miło i przyjemnie musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pozwolą uniknąć nieprzyjemności. Poniżej znajdziesz przydatne wskazówki.

Pilnuj, żeby Twój pies na plaży:

– nie podbiegał samodzielnie do innych osób chyba, że obie strony wyraźnie mają na to ochotę
– nie zabierał cudzych piłek i zabawek
– bawił się w piasku nie przeszkadzając innym
– nie załatwiał się wśród plażowiczów i nie znaczył swojego terenu np. na ich parawanach
– otrzepywał się z wody z dala od ludzi
– nie zaczepiał innych psów bez Twojej zgody i innego właściciela
– nie podchodził do dzikich zwierząt – na plaży możesz spotkać choćby foki, sarny czy dziki
– nie zjadał padliny – to siedlisko bakterii, do których nasz udomowiony pupil nie jest przyzwyczajony

To już wszystko. A jeśli zastanawiasz się co spakować swojego towarzyszowi w podróż tutaj czeka na Ciebie niezbędnik psiego podróżnika dzięki, któremu na pewno o niczym nie zapomnisz!