+

Porady

Treser czy psi behawiorysta? Co wybrać?



Psi behawiorysta czy treser psów, jaka jest różnica między tymi dwoma zawodami? W poniższym artykule podpowiemy Ci, do którego z nich się zgłosić z określonym psim problemem.

Wielu specjalistów zajmuje się jednocześnie tresurą psów oraz behawioryzmem, ponieważ te dwa tematy mają ze sobą wiele wspólnego. Jednak nie wszyscy są merytorycznie przygotowani do radzenia sobie z poważnymi psimi problemami. Zawody te nie są regulowane prawnie, w związku z tym, każdy może nazywać siebie trenerem psów, a nawet behawiorystą. Nie ma przepisów określających, co definiuje te branże. Od Ciebie, jako klienta, zależy, czy odpowiednio sprawdzisz specjalistę, któremu powierzysz swojego podopiecznego. W tym celu zapoznaj się z jego doświadczeniem zawodowym, referencjami i ewentualnymi certyfikatami.

Kim jest psi behawiorysta?

Najprościej rzecz ujmując, behawiorysta to psi psycholog. Behawiorysta stara się zrozumieć, dlaczego pies zachowuje się w określony sposób. By to osiągnąć, bierze pod uwagę historię życia zwierzęcia, potencjalne traumy, porzucenia, zranienia i choroby. Innymi słowy, szuka przyczyn zachowań, które właściciele uznają za nieprawidłowe, np. lęku separacyjnego, wielogodzinnego głośnego szczekania, gryzienia, wpadania w furię czy jedzenia rzeczy niejadalnych. Nie są trenerami, ale często są w stanie udzielić porad dotyczących szkolenia.

Behawioryści skupiają się na kształtowaniu charakteru u psów i zazwyczaj pracują ze zwierzętami wykazującymi problemowe zachowania. Mogą nauczyć Cię, jak pracować z określonym psiakiem, by osiągnąć jak najlepsze rezultaty. Po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu i przeanalizowaniu zachowania psa, behawiorysta opracuje szczegółowy plan działania dla właściciela. Może on obejmować takie rzeczy, jak długość i intensywność spacerów, czy też dobranie odpowiedniej karmy dla psa. Taki drobiazg, jak zmiana karmy, może na przykład wyeliminować niedobory składników odżywczych, które z kolei bywają przyczyną zarówno agresji, jak i apatii, nie wspominając już o podjadaniu rzeczy znalezionych na podwórku. Dowiesz się, kiedy i jak nagradzać psa, by wzmacniać pozytywne zachowania, a także czego unikać. Behawiorysta spędzi dużo czasu poznając Twoje otoczenie i doradzi Ci, w jaki sposób powinieneś budować relacje ze swoimi zwierzętami.

Treserzy – nauczyciele psów

Treserzy psów szkolą psy do wykonywania określonych zadań lub czynności. Uczą również zwierzęta, że pewne zachowania są nieakceptowalne. Jeśli więc behawiorystę uznamy za psiego odpowiednikiem psychologa, treser będzie kimś w rodzaju nauczyciela lub trenera osobistego. Często pracują oni z psami szkolonymi do określonych zadań, takich jak ratownictwo, bycie przewodnikiem osób niewidomych, dogoterapia itp. Mogą nauczyć zwierzęta wykonywania określonych sztuczek czy oduczyć ich pewnych zachowań.

Niektórzy treserzy zajmują się także pracą nad problemowymi zachowaniami zwierząt, jednak dobry specjalista zna swoje ograniczenia i, jeśli to konieczne, skieruje Cię do kogoś lepiej przygotowanego do rozwiązania problemu.

Trener psów pomoże nauczyć Twojego psa nowych umiejętności, takich jak siedzenie i podawanie łapy. Może sprawić, że karma dla psa będzie stała nienaruszona, dopóki nie pozwolisz zwierzęciu po nią sięgnąć, czy też, że pies będzie chodził przy nodze, a nie ciągnął Cię na smyczy. Takie podstawowe szkolenie jest często niezbędne, jeśli pies jest duży i silny, a w domu znajdują się dzieci.

Znacząca większość właścicieli psów jest dziś świadoma tego, że zwierzęta te mają skomplikowaną psychikę i odczuwają różnorodne emocje, a ich inteligencja jest porównywalna do tej, jaką wykazują trzyletnie dzieci. Uzbrojeni w tę wiedzę, rozumiemy, że sterowanie zachowaniem psa za pomocą strofowania i kar, jest kontrskuteczne. Jednak, często nasza wiedza ogranicza się do tego, czego nie robić. Właściwe kierowanie zachowaniem psa, by uzyskać pożądany efekt, jest o wiele trudniejsze, wymaga dużej wiedzy i praktyki. Często, zgłoszenie się po pomoc do odpowiedniego specjalisty, jest najlepszym wyborem, który zmienia na lepsze życie i psa i opiekuna.