+

Porady

Pierwsza wizyta u groomeraKażdy czworonożny pupil, niezależnie od wielkości, wymaga pielęgnacji sierści dostosowanej do jego potrzeb. Salon groomerski to inaczej psie spa, w którym pod okiem specjalisty odbywają się zabiegi pielęgnacyjne czworonogów. Groomer to po prostu psi fryzjer czyli osoba, która profesjonalnie zajmuje się m.in. strzyżeniem psów czy obcinaniem pazurków.

Czym dokładnie zajmuje się groomer?

Oprócz strzyżenia do usług, które świadczy groomer możemy zaliczyć również:
• wyczesywanie martwego włosia,
• kąpiel,
• suszenie,
• obcinanie pazurków,
• przygotowanie do wystaw,
• czyszczenie uszu.

Psi fryzjer dokładnie zajmuje się pielęgnacją całego psa, dlatego pobyt w salonie może trwać od 1 do 3 godzin, w zależności od rasy i wielkości pupila. Ponadto niektórzy groomerzy przez lata doświadczeń wyspecjalizowali się w pielęgnacji konkretnych ras – znają bardzo dobrze ich specyfikę oraz potrafią na jej podstawie przygotować czworonoga do wystawy lub odświeżyć jego wygląd.

Kiedy wybrać się do groomera po raz pierwszy?

Wizyty u groomera warto rozpocząć w pierwszych miesiącach życia psa. Jest to bardzo ważne, ponieważ w tym okresie szczenię z łatwością uczy się nowych rzeczy, poznaje świat i nowe miejsca. Salon groomerski to bardzo specyficzne miejsce pod względem zapachów. Psi fryzjerzy oprócz specjalistycznych sprzętów i akcesoriów, używają również środków dezynfekujących, które intensywnie i charakterystycznie pachną (podobne zapachy można również poczuć w gabinecie weterynaryjnym).
Jeśli umawiamy się po raz pierwszy do salonu, warto o tym poinformować groomera. Może to ułatwić psu aklimatyzację i oswojenie się ze sprzętami. Taka wizyta jest często dłuższa od kolejnych, ponieważ psi fryzjerzy dbają o to, aby wykonać zabiegi powoli i z wyczuciem, tak aby pupil pozytywnie zapamiętał miejsce. Jeśli jest taka możliwość, zostań ze swoim psem. Z pewnością będzie on czuł się bezpieczniej, a Ty w razie potrzeby będziesz mógł okazać mu wsparcie i pomóc w stresujących momentach.

O co warto zapytać groomera?

Pierwsza wizyta u groomera to idealny moment, aby zasięgnąć więcej informacji na temat pielęgnacji swojego pupila. Psy różnią się od siebie okrywą włosową, dlatego do każdego rodzaju stosuje się inne szczotki oraz kosmetyki. To bardzo ważne, aby zadbać o zdrowy wygląd sierści.
Poniżej kilka pytań, które warto zadać groomerowi:
• Jaką szczotkę poleca dla Twojego psa?
• Jak często i w jaki sposób czesać?
• Jakiego szamponu używać?
• Kiedy zgłosić się na kolejną wizytę?

Odpowiedzi na te pytania, pozwolą Ci na prawidłową pielęgnację psa między wizytami u groomera. Zastosowanie się do jego wskazówek ułatwi pracę podczas kolejnych spotkań, a także sprawi, że sierść psa będzie w lepszej kondycji. Dla wzmocnienia efektu zdrowej skóry i pięknej sierści podstawę żywienia psa powinna stanowić pełnowartościowa mokra karma, wzbogacona olejami – lnianym i z łososia, które mają bardzo korzystny wpływ na stan okrywy włosowej.