+

Porady

Pierwsza ruja u kotki — co warto wiedzieć?



Ruja u kotki to często bardzo trudne doświadczenie – zarówno dla zwierzęcia, jak i jego opiekunów. Samice w okresie aktywności płciowej bywają bowiem bardzo niespokojne, głośne i drażliwe. Istnieją jednak pewne metody, które pozwalają złagodzić nieprzyjemne objawy. Zainteresował Cię ten temat? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, co to jest ruja u kotki, ile trwa oraz jak pomóc pupilowi przetrwać ten trudny okres.

Ruja u kotki – co to jest?

Rują u kotki nazywa się okres płodności, w którym zwierzę jest gotowe do zapłodnienia. Cykl jajnikowy samic kotów zależy od różnych czynników, jednakże duży wpływ na jego przebieg ma długość dnia i natężenie światła. Właśnie dlatego pierwsze ruje u kotek pojawiają się wczesną wiosną i trwają aż do jesieni. Warto również wiedzieć, że samice, które weszły w okres dojrzewania, w ciągu jednego sezonu, mogą mieć nawet 3 pełne cykle z kilkoma rujami.

Jak wygląda pierwsza ruja u kotki?

To, kiedy u kotki wystąpi pierwsza ruja, zależy od wielu czynników, a w tym:

  • wieku i masy ciała,
  • rasy,
  • pory roku,
  • warunków, w jakich zwierzę spędza większość czasu.

Pierwsza ruja u kotki przebywającej głównie w mieszkaniu przypada na okres pomiędzy 5 i 6 miesiącem życia. U zwierząt, których masa ciała wynosi mniej niż 2 kg, ten termin może jednak ulec wydłużeniu. Procesy związane z dojrzewaniem płciowym z reguły szybciej zachodzą również u osobników zaliczanych do ras krótkowłosych. U samic persów pierwsza ruja może wystąpić dopiero po ukończeniu przez zwierzę 12 miesiąca życia.

Pierwsza ruja u kotki – objawy

Istnieje kilka charakterystycznych objawów, które pozwalają rozpoznać ruję u kotki. Na początku cyklu zwierzę częściej oddaje mocz, a nierzadko także znaczy nim teren. Chętnie ociera się również o różne przedmioty i meble czy tarza po dywanie. Częstym objawem rui u kotek, na który skarży się wielu opiekunów, jest też uporczywe miauczenie. Po około 3 dniach od wystąpienia opisanych wyżej symptomów samica jest gotowa do owulacji. Może być wtedy niespokojna i mocno pobudzona. Nierzadkim objawem rui jest także gorszy apetyt. To, ile trwa ruja u kotek, zależy w dużym stopniu od indywidualnych cech zwierzęcia. Zazwyczaj jednak opisane wyżej objawy utrzymują się przez ok. 5-7 dni.

Ile trwają ruje u kotki?

Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, rozpoczyna się tzw. okres międzyrurowy. Trwa on od 1 do 2 tygodni. Po upływie tego czasu rozpoczyna się kolejny cykl. Ruja u kotek może zatem występować nawet kilka razy w każdym sezonie. W przypadku niektórych osobników ma ona charakter permanentny – cykle występują przez cały rok, jeden za drugim. Taki stan nie jest jednak naturalny. Utrzymujące się przez dłuższy czas objawy rui u kotki wymagają zatem konsultacji ze specjalistą.

Ruja u kotki – jak złagodzić?

Częste ruje u kotki to problem, na który narzeka wielu opiekunów. By złagodzić ich objawy, warto zapewnić zwierzęciu spokój oraz unikać nadmiernych pieszczot, a w tym głaskania czy drapania, szczególnie w okolicach ogona. Choć na rynku dostępne są różnego rodzaju preparaty farmakologiczne, to jednak ich stosowanie wiąże się z różnego rodzaju ryzykami. Leki na ruje u kotek zawierają bowiem substancje, które zwiększają ryzyko wystąpienia nowotworów układu rozrodczego oraz gruczołu mlekowego.

Najskuteczniejszym sposobem na zahamowanie rui u kotki jest kastracja. Taki zabieg można przeprowadzić u zwierząt, które ukończyły 4 miesiąc życia. Warto jednak pamiętać, że samice poddane sterylizacji mogą mieć wzmożony apetyt. W diecie zwierzaka powinna zatem pojawić się dietetyczna karma dla kota, która dostarczy wszelkich niezbędnych składników odżywczych oraz pozwoli uniknąć niekontrolowanego wzrostu masy ciała.