+

Porady

Opinia w Internecie o weterynarzu lub sklepie zoologicznym: dlaczego ma takie znaczenie?Jedna negatywna opinia może sprawić, że większość klientów przestanie nas odwiedzać – sprawdź, jak temu zapobiec.

W życiu każdego z nas Internet zaczyna odgrywać coraz większe znaczenie. Pokolenie trzydziestolatków i czterdziestolatków korzystanie z Internetu zaczynało w wieku nastoletnim, ale dzisiejsi dwudziestolatkowie, dostęp do sieci mieli już od wczesnego dzieciństwa.

Czemu to takie istotne? Z każdym kolejnym rokiem zwiększa się ilość osób, które korzystają z najpopularniejszych portali społecznościowych, robiąc praktycznie wszystko – szukając nowej oferty, sprawdzając, jakie gabinety weterynaryjne lub sklepy zoologiczne są w okolicy, lub upewniając się, co o danym miejscu myślą inni. Do tego, rośnie również poziom zaufania do internetowych recenzji – dzisiaj większość osób wierzy rekomendacjom zaczerpniętym z Internetu, tylko trochę mniej niż tym, które dali im ich znajomi.

Widoczność w sieci

Brak jakiejkolwiek informacji w Internecie dla wielu klientów oznacza, że usługa nie jest warta uwagi. Jeżeli oferujemy solidne produkty i usługi, zbudujemy z czasem swoją renomę przy pomocy marketingu szeptanego – dzięki naszym klientom, polecającym nas dalej – swojej rodzinie i znajomym, ale zajmie to lata. Warto więc skorzystać z mediów społecznościowych oraz oznaczyć się, podając wszystkie dane kontaktowe, na najpopularniejszym serwisie z bezpłatnymi mapami dostępnymi internetowo.

Zadbaj o rozbudowane informacje

Takie rzeczy, jak nieaktualne informacje kontaktowe mogą wiele osób zniechęcić i sprawić, że wystawią nam negatywną opinię, mimo że nigdy nas nie odwiedziły. Sprawdzajmy przynajmniej raz w miesiącu czy na pewno wszystkie informacje są aktualne.

Kolejną rzeczą, która podniesie satysfakcję naszych klientów (a więc zapewni nam pozytywne opinie w Internecie) są profile społecznościowe, dzięki którym klienci mają z nami bezpośredni kontakt oraz informacje na temat dostępnego towaru. Informacja, że dotarła dostawa, w której jest konkretna karma dla psa czy szczegóły na temat produktów, które oferuje nam popularny producent karmy dla zwierząt, zachęcą klientów do odwiedzenia naszego sklepu.

Zawsze warto też skorzystać z mediów społecznościowych, żeby dowiedzieć się, czy nie ma produktów lub usług, które powinniśmy do naszej oferty wprowadzić. O potrzebach klientów najlepiej opowiedzą nam oni sami.

Jak zdobyć więcej pozytywnych recenzji?

To chyba najbardziej poszukiwana przez wszystkich informacja, a odpowiedź na nią jest prosta – poprosić. Gdy nasz stały klient powie nam lub w inny sposób okaże, że jest zadowolony z obsługi, wystarczy poprosić o wystawienie pozytywnej recenzji. Im dłużej i lepiej znamy danego klienta, tym większe prawdopodobieństwo, że poświęci chwilę czasu na napisanie kilku słów.

Wielu klientów z chęcią takie oceny wystawia, jeżeli damy im znać, że to coś, co wspomoże naszą działalność albo sprawi nam przyjemność. Przykładowy tekst takiej prośby to: “Będzie nam miło, jeżeli Pan/Pani wystawi opinię na portalu XY na temat naszego sklepu i usług”. Bardzo dobrze działają też linki umieszczone na portalach społecznościowych, pod warunkiem, że nie będziemy ich umieszczać częściej niż raz w miesiącu. Musimy pamiętać, że nikt nie lubi spamu.

Ostatnią rzeczą, o której warto pamiętać, jest upewnienie się, że dany producent karmy lub innego asortymentu, który sprzedajemy, sam ma pozytywne opinie i jest przez większość klientów pozytywnie odbierany. W ten sposób kupimy tylko ten towar, który klienci lubią i sobie cenią.

W dzisiejszych czasach opinia, którą nasz sklep lub gabinet ma w Internecie, jest naprawdę ważna. Często pozytywne opinie pozwalają się rozwinąć. Przeanalizujmy czy i jak jesteśmy widoczni w sieci i aktywnie wpływajmy na to, by pozytywne opinie otrzymywać.