+

Porady

Lśniąca sierść u kota — jak jedzenie wpływa na jej stan?



Prawidłowo dobrana i zapewniająca wszystkie niezbędne składniki pokarmowe dieta, stanowi klucz do doskonałej kondycji, pięknego wyglądu i zdrowia Twojego mruczka. Cynk, nienasycone kwasy tłuszczowe, biotyna — jak skomponować jadłospis dla twojego milusińskiego? Czego nie może w nim zabraknąć, a jakich produktów lepiej unikać? Przygotowaliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje!

Co wpływa na stan sierści kota?

Sierść kota, jej wygląd i ogólny stan zależy od takich czynników jak środowisko, zdrowie, żywienie, a także poziom stresu. Linienie kota jest zjawiskiem całkowicie normalnym i ma miejsce dwa razy do roku — na wiosnę i na jesień. Linienie pozwala mruczkowi na przystosowanie do zmieniających się warunków pogodowych, a także do w zależności od pory roku również temperatur. Aby ułatwić ten proces, warto zainwestować w odpowiednie akcesoria dla kota jak szczotki, czy rękawice do wyczesywania sierści.

Cykl linienia u naszych czworonożnych kompanów uzależniony jest bezpośrednio od temperatury jaka panuje na zewnątrz, a także od długości dnia. U kotów, które nie wychodzą na zewnątrz, proces wymiany sierści może utracić swoją sezonowość, czego konsekwencją może być linienie nawet przez cały rok. Wymiana sierści jest jednak całkowicie naturalnym zjawiskiem fizjologicznym i nie należy się nim niepokoić.

Wypadanie sierści i linienie u kota

Jeśli zaobserwujemy u swojego mruczka wzmożone wypadanie sierści, warto się mu lepiej przyjrzeć. Często powodem nadmiernego tracenia futerka może być również nieprawidłowe żywienie kota. Jeśli kondycja skóry oraz futra naszego pupila uległa znacznemu pogorszeniu, jest to wyraźny sygnał, że w jego jadłospisie brakuje witamin i składników mineralnych. Warto również sprawdzić, czy dostarczamy mu odpowiedniej ilości pełnowartościowego białka.

Linienie kota może być także spowodowane poważniejszymi problemami zdrowotnymi jak nieprawidłowa gospodarka hormonalna, pasożyty czy choroby dermatologiczne. W każdym z powyższych przypadków niezbędne będzie skonsultowanie objawów z lekarzem weterynarii, który zleci odpowiednie badania i dobierze dietę dostosowaną do problemów zwierzaka. W takich sytuacjach doskonale sprawdzi się karma specjalistyczna dla kota, uzupełniająca niedobory konkretnych składników odżywczych.

Utrata sierści może mieć również podłoże nerwowe. Zestresowany kotek linieje o wiele intensywniej. Pogorszeniu ulega również ogólny wygląd jego futerka, dlatego świetnym wyborem okaże się wyprawka dla kota, która zadba o jego poczucie bezpieczeństwa i komfort.

Witaminy na piękną sierść — podstawa to dobra karma!

Właściwa karma ma ogromny wpływ na sierść kota, jej ogólny stan i miękkość. Jeśli zadbamy o to, by dostarczała mu wszystkich niezbędnych substancji odżywczych, dodatkowa suplementacja właściwie nie będzie konieczna. Doskonałym rozwiązaniem mogą okazać się np. karmy z serii superfood dla kota.

Po witaminy dla kota warto z kolei sięgnąć, jeśli zwierzątko jest już w podeszłym wieku, zmaga się z przewlekłymi chorobami lub spodziewa się potomstwa. Doskonałym wyborem będą preparaty bogate w składniki mineralne oraz witaminy z grupy B. Pomagają one w prawidłowej syntezie hormonów, biorą udział w reakcjach enzymatycznych, a ich niedobory często prowadzą do zapalenia skóry i pogarszają stan sierści u kota.

Suplementacja powinna również uwzględniać składniki mineralne takie jak krzem, miedź, cynk, żelazo, a także wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodzin n-3 i n-6.

Kiedy linienie kota może być przyczyną kłopotów zdrowotnych?

Choć jak wspominaliśmy linienie kota, jest procesem całkowicie normalnym, istnieje kilka sygnałów, które powinny wzbudzić niepokój. Skonsultuj się z lekarzem weterynarii, jeśli:

  • twój kociak zaczął tracić na wadze,
  • ogólny stan sierści u kota uległ pogorszeniu,
  • kotek intensywnie wylizuje wypadającą sierść,
  • linieniu towarzyszy również częste i mocne drapanie się,
  • zaobserwujesz łyse placki,
  • linienie jest nierównomierne,
  • linienie kota staje się intensywniejsze niż dotychczas.

Choć linienie Twojego kociaka jest zjawiskiem całkowicie normalnym, nie ignoruj niepokojących symptomów!

Polecane:

https://www.dolina-noteci.pl/product-pol-1149-Karma-dla-kotow-Lugers-mix-12-x-185-g-DNP-danie-z-tunczyka-85-g-gratis.html

https://www.dolina-noteci.pl/product-pol-1366-Mokra-karma-dla-kota-Dolina-Noteci-Superfood-sarna-i-wolowina-saszetka-85-g.html

https://www.dolina-noteci.pl/product-pol-1364-Mokra-karma-dla-kota-Dolina-Noteci-Superfood-kurczak-i-wolowina-z-dorada-saszetka-85-g.html