+

Porady

Kilka słów o rasie Coton de TulearJeżeli szukasz niedużego i bardzo przyjaznego zwierzęcia, które będzie dobrze się czuło w prawie każdym domu, to znaczy, że jesteś kimś, kogo na pewno zainteresuje ta rasa.

Od kilku lat te nieduże (samce mają zwykle do 30, a suczki do 27 centymetrów wzrostu) psy zyskują coraz większą popularność, także w Polsce. Duże znaczenie ma to, że dobrze czują się nawet w niewielkich mieszkaniach, a także nie wymagają bardzo dużej ilości ruchu. Coton de Tulear świetnie sprawdzają się więc dla mieszkańców średnich i dużych miast. Nie są wymagające w kwestii karmy i cechuje je pogodne usposobienie. Czy to psy dla ciebie? Dowiedz się więcej.

Historia rasy

Nie wszyscy wiedzą, że zwierzęta tej rasy pochodzą z Madagaskaru, zostały zresztą nazwane na cześć jednego z jego miast czyli Tuléar. Dokładne ich pochodzenie nie jest znane, ale uważa się, że wywodzą się od psów, które po zatopieniu przepływającego w okolicy statku przypłynęły na wyspę przez Kanał Mozambicki. Nie mamy jednak co do tego całkowitej pewności, jedyna pewna rzecz, którą wiemy o ich pochodzeniu to właśnie to, że rasa powstała na Madagaskarze. Warto też wspomnieć, że Coton de Tulear świetnie znoszą upały, czego można by się po miejscu ich pochodzenia spodziewać, ale też dobrze radzą sobie z zimnem. Jednym słowem są idealne na panującą w Polsce zmienną pogodę.

Cechy charakterystyczne rasy Coton de Tulear

Te nieduże psy są pokryte białym i niezwykle puszystym oraz pozbawionym podszerstką włosiem. W dotyku przypomina on delikatny puch – stąd też wywodzi się nazwa tej rasy. Coton de Tulear nawiązuje do francuskiej nazwy bawełny (która rośnie tworząc małe puszyste kłębki przypominające watę) i nazwy miejscowości, z której się wywodzą. Piękne i miłe w dotyku futro wymaga jednak częstej pielęgnacji zarówno przez nas, jak i doświadczonego groomera. Przy włosach o długości około dziesięciu centymetrów po prostu nie możemy sobie pozwolić na brak regularnego dbania o nie.

O szatę psa trzeba odpowiednio zadbać, ale te psy, poza pięknym i niezwykle cenionym wyglądem, mają dużo cech, które sprawiają, że świetnie sprawdzą się jako nasi towarzysze. Są odporne nie tylko na wysokie i niskie temperatury, ale także na wiele chorób i innych przypadłości. Coton de Tulear są też rasą długowieczną – decydując się na te psy zyskujemy towarzysza na długie lata.

Charakter

To niezwykle przyjazne, przyjacielskie i pozbawione agresji psy. Bardzo przywiązują się do domowników i chcą ciągle im towarzyszyć. Bardzo nie lubią zostawać same, dlatego lepiej sprawdzą się w domach, w których nie będą zostawać same na wiele godzin. Psy rasy Coton de Tulear to świetni towarzysze dla osób w każdym wieku i z tego powodu są uwielbiane zarówno przez rodziny z małymi dziećmi, jak i osoby starsze. Są bardzo wierne i oddane.

Dieta dla Coton de Tulear

Zwierzęta te nie mają specjalnych wymagań dietetycznych, ale musimy bardzo starannie dawkować im posiłki, bo często zdarza im się mieć tendencje do tycia. Zwykle nie potrzeba specjalistycznej karmy tylko po prostu dokładnego kontrolowania ile dokładnie je nasz pies. Przy przyjaznym usposobieniu i dobrym apetycie Coton de Tulear łatwo jest zapomnieć się i regularnie podawać dużo przysmaków. Warto też upewnić się, że inni domownicy również dbają o to, by karma dla psa była podawana regularnie i w odmierzonych ilościach, a nie wiele razy dziennie tylko dlatego, że pies smutno na kogoś popatrzył.

Jeżeli szukamy psa, który zaprzyjaźni się z nami i całą naszą rodziną, będzie przepiękny z wyglądu, a także sympatyczny i otwarty z charakteru, Coton de Tulear to naprawdę świetny wybór. Jeżeli w naszym domu lub mieszkaniu przez większą część dnia ktoś przebywa, a my mamy czas zająć się lub zlecić komuś profesjonalną pielęgnację, to zyskamy zwierzę, które radośnie będzie nam towarzyszyło przez wiele długich lat.

Obecnie w Polsce możemy już skorzystać z usług renomowanych i sprawdzonych hodowli. Mimo, że zwierzęta te wywodzą się z Madagaskaru, to są od dawna hodowane zdecydowanie bliżej. Jeżeli szukasz sympatycznego psa to będzie to dla ciebie idealna rasa.