W celu zminimalizowania niekorzystnych skutków objawów alergii pokarmowej u psów – warto zastosować w codziennym żywieniu karmę monobiałkową.

Karma monobiałkowa dla psa – na czym polega?

Jest to karma, w której, jak sama nazwa wskazuje, źródłem białka jest tylko i wyłącznie jeden wyselekcjonowany surowiec – mięso i produkty pochodzące z jednego gatunku zwierzęcia rzeźnego. Wynika to z charakterystyki alergii pokarmowej, czyli specyficznej reakcji immunologicznej organizmu, spowodowanej przejściowym lub powtarzającym się w pewnych odstępach czasu kontaktem z alergenem – białkiem lub innymi cząsteczkami, w skład których wchodzi także białko. Dlatego, oprócz restrykcyjnego stosowania karmy monobiałkowej przez właściciela obowiązuje także zakaz podawania psu wszelkiego rodzaju przekąsek, karm uzupełniających, a nawet suplementów, które mogą zawierać niewielkie ilości alergizującego białka. W skład karm monobiałkowych mogą wchodzić dodatkowo surowce będące źródłem substancji o udokumentowanych właściwościach przeciwzapalnych (np. kwasy tłuszczowe n-3) czy właściwościach przeciwutleniających (warzywa będące źródłem związków biologicznie czynne) dodatkowo wpływające na wysoką wartość odżywczą całej karmy. Dobrej jakości karma monobiałkowa poprzez urozmaicony skład surowcowy musi być źródłem białka o wysokiej wartości biologicznej i powinna spełniać wymogi karmy pełnoporcjowej.

Istotna uwaga: w celu lepszego dostosowania karmy dla psa, warto zaobserwować czy objawy wskazują na alergię pokarmową, czy może jest to nietolerancja pokarmowa, bądź nadwrażliwość na wybrane składniki karmy.