W okresie jesiennym, psy jako organizmy stałocieplne zaczynają przygotowywać się do okresu wzmożonej produkcji ciepła utrzymującego stałą temperaturę ciała.

Dlaczego pies zmienia futro na zimę?

Mechanizmem wspierającym, oprócz budowania tkanki tłuszczowej, jest zagęszczanie podszerstka i sierści. W celu zoptymalizowania tego fizjologicznego procesu, należy uwzględnić zwiększone zapotrzebowanie na wybrane składniki odżywcze, które będą pomocne w budowie tzw. przydatków skóry.

Jak dbać o psa w tym okresie?

Należy zatem zwiększyć przede wszystkim ilość białka oraz uwzględnić większą ilość aminokwasów siarkowych (cystyny i metioniny). O ile źródłem metioniny są mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (np. jaja) o tyle źródłem cysteiny są głównie zboża – stąd dodatek ugotowanych płatków owsianych czy jęczmiennych byłby ciekawym urozmaiceniem diety psa w okresie jesiennym. Ze względu na utrzymanie „szczelnej” izolacji włosa (łuski budujące warstwę zewnętrzną włosa działają jak pancerz, szczelnie ułożone wzdłuż rdzenia włosa gwarantują jego połysk) w diecie psa powinno uwzględnić się źródła wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Wśród nich najcenniejsze są te o długich łańcuchach z rodziny n-6 – to one działają ochronnie i w największym stopniu wpływają na łuski włosów przyczyniając się do uzyskania połysku i silniejszej wodoodporności. Ważne jest podkreślenie, że znacznie lepiej wykorzystywane przez organizm są kwasy tłuszczowe, których źródłem są tłuszcze złożone pochodzenia zwierzęcego. Organizm w większym stopniu, a jednocześnie w sposób bardziej precyzyjny wykorzysta kwasy tłuszczowe z tkanki tłuszczowej drobiu – aniżeli te z olejów roślinnych.

Pamiętajmy, że prawidłowy wygląd sierści jest konsekwencją ogólnego stanu odżywienia psa – stosowanie karmy pełnoporcjowej i wyprodukowanej z poszanowaniem i zachowaniem  wysokiej wartości odżywczej surowców to gwarancja m.in. prawidłowego wyglądu sierści.

Opracował
dr Jacek Wilczak
Wydział Medycyny Weterynaryjnej SGGW,
Ekspert ds. żywienia Zwierząt Domowych w Zakładzie Produkcji Karmy Dolina Noteci