+

Porady

Jakie są trendy w żywieniu zwierząt domowych?



Czasy, w których domowe zwierzęta karmiono resztkami z naszego stołu, dawno minęły. Od wielu lat stale wzrasta świadomość tego, jak bardzo organizm psa czy kota różni się od organizmu człowieka. Właściciele wiedzą, że karma dla psa czy kota musi być odpowiednio zbilansowana a także suplementowana niezbędnymi witaminami, minerałami czy pierwiastkami śladowymi. Przedstawiamy najważniejsze trendy w żywieniu zwierząt domowych, które ilustrują oczekiwania klientów.

Transparentność

Ze wzrostem świadomości na temat specyfiki potrzeb żywieniowych psów i kotów podąża wzrost wymagań wobec producenta. Coraz częściej klienci domagają się precyzyjnego określenia składu karmy. Informacja, że zawiera ona mięso, podroby czy produkty pochodzenia zwierzęcego, to już stanowczo za mało. Przez wzgląd na liczne alergie występujące u zwierząt, nietolerancje pokarmowe czy wreszcie preferencje smakowe, właściciele chcą dokładnie wiedzieć, z jakich gatunków i w jakich proporcjach mięso i podroby wchodzą w skład karmy. Takie informacje znacząco ułatwiają opiekę nad zwierzętami chorymi, ale podawania precyzyjnego składu domagają się także właściciele zwierząt zdrowych, którym zależy na tym, by poprzez zdrowe żywienie utrzymać je w tym stanie.

Dla nikogo nie jest zaskoczeniem, że miłośnicy zwierząt należą do wielkich miłośników przyrody. Wraz ze wzrostem świadomości na temat kryzysu ekologicznego, rośnie także zainteresowanie klientów przejrzystym łańcuchem dostaw oraz ekologicznym opakowaniem. Nie należą do wyjątku sytuacje, w których konsument rezygnuje z określonego towaru ze względu na fakt, że opakowanie nie nadaje się do recyklingu. Klienci segmentu premium zainteresowani mogą być tym, by karma pochodziła z ekologicznych gospodarstw.

Szeroki wybór

Zwierzęta traktowane są jak członkowie rodziny, nic więc dziwnego, że ich opiekunowie traktują ich jak małych indywidualistów, którym należy się specjalne podejście. Oczekują karmy o wielu różnych smakach, dostosowanej do bardzo skonkretyzowanych potrzeb: zainteresowaniem cieszą się karmy dla poszczególnych typów i ras, dla zwierząt dużych i małych, dla wychodzących i niewychodzących, dla alergików, niejadków, łakomczuchów, dla zwierząt starych i młodych, wykastrowanych i niewykastrowanych – a to wszystko w różnych konfiguracjach. Klienci z dużą przychylnością patrzą też na ciekawe smaki, takie jak mięso z kangura czy strusia, dziczyzna czy owoce morza.

Ogólnie rzecz biorąc, wydaje się, że o przyszłości karmy dla kota czy psa decydować będą te same czynniki, które zmieniają rynek spożywczy. W obu przypadkach coraz większa rzesza konsumentów wybiera zdrowe, zrównoważone produkty wysokiej jakości. Przede wszystkim jednak konsumenci mogą oczekiwać od producentów całkowitej transparentności.