+

Porady

Jakie produkty mogą być szkodliwe dla psów?Każdy właściciel psa powinien pamiętać: pies to nie człowiek i ma inne zapotrzebowanie na większość składników odżywczych.

Wapń, cynk i miedź dla psa

Przykładowo dieta człowieka nigdy nie będzie w stanie pokryć dobowego zapotrzebowania psa na wapń, miedź czy cynk. Składnikami niezbędnymi są kwasy tłuszczowe i odpowiedniej jakości białko będące wynikiem składu aminokwasowego i doboru surowców. Natomiast lista produktów i surowców spożywczych, które nie powinny się znaleźć w misce psa nie jest długa. Należą do niej przede wszystkim produkty wysoko przetworzone, konserwowane, peklowane itp.

Jakie produkty są szkodliwe dla psów?

Wśród surowców niewskazane są: czekolada oraz produkty zawierające kakao, cebula, czosnek, twarde orzechy. Jednocześnie zdać sobie trzeba sprawę z tego, iż równie dużym ryzykiem jest stosowanie surowców dopuszczonych w żywieniu psa, ale w ilościach znacznie przekraczających dobowe zapotrzebowanie. Długotrwałe podawanie produktów wysokoenergetycznych, bogato tłuszczowych przyczynia się do rozwoju nadwagi i otyłości. Należy także zaznaczyć, że jeżeli pies karmiony jest karmą pełnoporcjową to podawanie suplementów diety nie jest wskazane. Mogą one doprowadzić do kumulacji szczególnie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, które mogą negatywnie oddziaływać na zdrowie zwierząt.