+

Porady

Jak odchudzić psa?



Zauważyłeś, że Twój pies w ostatnim czasie przybrał na wadze? Nadwaga może być niebezpieczna dla czworonogów, dlatego warto reagować w porę. Sprawdź, jak odchudzić psa – skutecznie, ale jednocześnie w taki sposób, aby zwierzak nie był głodny!

Upewnij się, że pies rzeczywiście ma nadwagę

Jeżeli nie jesteś pewny, czy Twój pies ma nadwagę, udaj się do zaufanego lekarza weterynarii. On z łatwością oceni, czy dany zwierzak potrzebuje odchudzania, czy może tylko sprawia wrażenie pulchnego, na przykład z uwagi na sierść. Kto wie, może po konsultacji okaże się, że wizyta u groomera będzie bardziej wskazana, niż dieta odchudzająca? Wbrew pozorom popełnianie takiego błędu zdarza się opiekunom psów dość często.

Możesz również samodzielnie spróbować ocenić, czy pies ma nadwagę. Dotknij jego skóry w okolicy żeber i postaraj się je wyczuć. Jeśli będą łatwo wyczuwalne, ilość tkanki tłuszczowej prawdopodobnie nie jest nadmierna albo jest minimalnie za duża. Jeśli natomiast wyczucie żeber nie będzie możliwe, możesz mieć pewność, że w psiej misce lądowało trochę za dużo karmy i smakołyków.

Jak odchudzić psa?

Odchudzanie psa nie jest proste. Jeśli Ty kiedykolwiek próbowałeś zrzucić kilka kilogramów, z pewnością wiesz, że nie jest to proste zadanie. Choć w praktyce brzmi to łatwo – wystarczy bowiem ograniczyć ilość kalorii i więcej się ruszać – w praktyce bardzo szybko może pojawić się złe samopoczucie, a z czasem także złamanie zasad diety. Pamiętaj – w przypadku psa jest tak samo, więc wprowadzanie restrykcyjnej diety jest najgorszym z możliwych rozwiązań. O wiele lepiej będzie podejść do odchudzania psa z głową. Jak to zrobić?

Znajdź psiego dietetyka

Choć znalezienie osoby, która specjalizuje się w odżywianiu psa, nie zawsze jest łatwym zadaniem, warto poświęcić na to nieco czasu. Możesz poprosić o pomoc swojego lekarza weterynarii – być może on doradzi Ci, do kogo możesz się zwrócić. Taka konsultacja wyposaży Cię w wiedzę, której możesz potrzebować. Dowiesz się na przykład, jakie jest dokładne zapotrzebowanie kaloryczne Twojego psa, ile razy dziennie go karmić, jaka ilość karmy będzie optymalna oraz jak urozmaicać jego dietę. Pomoże ona także wybrać najodpowiedniejszą karmę dla Twojego pupila. Wyposażony w taką wiedzę zyskasz pewność, że karmisz swojego psa dokładnie tak, jak tego potrzebuje.

Dieta dla psa z nadwagą

Kiedy już będziesz wiedział, jak odchudzić psa przy pomocy diety, pamiętaj o stosowaniu się do jej zaleceń. Dobrym rozwiązaniem będzie wyposażenie się w wagę kuchenną. Szczególnie w przypadku mniejszych psów porcje mogą być niewielkie, więc zyskasz pewność, że nie przekarmiasz zwierzaka. Podawanie karmy dla psa „na oko” nie jest najlepszym rozwiązaniem – wystarczy kilka gramów więcej, aby kaloryczność wzrosła. Uważaj również na smaczki. Bardzo często są one kaloryczne i mają dużą zawartość tłuszczu. Możesz wybrać przysmaki dietetyczne albo przygotować je samodzielnie, na przykład z warzyw – marchewki, buraka czy kapusty. Dieta dla psa z nadwagą nie musi być trudna – a po kilku dniach nauczysz się nowego sposobu karmienia zwierzaka.

Ruch to zdrowie

Zasada ta działa także w przypadku czworonogów. Nie masz zbyt wiele czasu, aby zabierać swojego psa na długie spacery? Postaraj się to zmienić. Pies powinien wychodzić na krótki 15-minutowy spacer przynajmniej trzy razy dziennie, a także na jeden dłuższy, który powinien trwać przynajmniej pół godziny, choć psiak z pewnością ucieszy się, jeśli będzie to godzina lub dłużej. Przy okazji Ty również będziesz miał okazję, aby zapewnić sobie nieco ruchu i zadbać o swoje zdrowie.

Monitoruj stan zdrowia psa

Jeśli zastanawiasz się, jak odchudzić czworonoga, to koniecznie zacznij od sprawdzenia, jaki jest stan jego zdrowia. Nadwaga niekoniecznie musi być skutkiem tego, że go przekarmiasz. Bardzo często problemy z wagą są objawem chorób, na przykład schorzeń tarczycy czy cukrzycy. Upewnij się, że stan zdrowia Twojego psa nie wymaga leczenia. Jeśli okaże się, że jest zdrowy, możesz zacząć odchudzanie.

Jak odchudzić psa po kastracji?

Nie jest tajemnicą, że psy po kastracji mogą mieć skłonność do tycia – choć wcale nie musi tak być. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, postaraj się monitorować wagę swojego psa. W przypadku gdy zauważysz, że ona rośnie, nie wahaj się wprowadzić specjalnej diety i zadbaj o to, aby zwierzak sporo się ruszał. W razie wątpliwości koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii – szczególnie jeśli waga zacznie przyrastać zbyt szybko.

Jak odchudzić psa – przede wszystkim z głową

Gwałtowne odchudzanie, obcinanie kalorii czy nagłe wprowadzanie dużej ilości ruchu dla psa, który większość czasu spędzał na kanapie, nie jest najlepszym wyjściem. W ten sposób tylko zestresujesz zwierzaka i sprawisz, że będzie miał gorsze samopoczucie. Wszystkie zmiany wprowadzaj stopniowo. Pilnuj diety, wybierz dobrą karmę dla psa, pamiętaj o codziennym spacerze i unikaj tuczących smaczków, a już niebawem Twój pies osiągnie idealną wagę.