Koty domowe mają specyficzny metabolizm, dlatego tauryna jest jednym z niezbędnych składników, który powinien znaleźć się w ich diecie. Tauryna jest produktem końcowym metabolizmu aminokwasów siarkowych i prawidłowo jest tworzona z metioniny i cystyny.

Kocia karma – co odróżnia ją od psiej?

Koty w odróżnieniu od psów nie są w stanie syntetyzować wystarczającej jej ilości, a dodatkowo są specyficznie wrażliwe na jej niedobór, gdyż produkcja soli żółciowych niezbędnych do prawidłowego trawienia i wchłaniania składników tłuszczowych jest całkowicie uzależniona od tauryny. Tauryna poza tym wpływa na prawidłowe funkcjonowanie serca, bierze udział w procesach związanych z rozrodem oraz spełnia ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu wzroku. Najważniejszym źródłem tauryny są mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego i każda „dobra” karma dla kotów bazująca tylko na tych surowcach zawiera taurynę w ilościach niezbędnych, ale nawet ona ze względu na przepisy dotyczące zasad produkcji karm pełnoporcjowych dla kotów wymaga uzupełnienia jej ilości w gotowych karmach.

Czy kocia karma będzie odpowiednia dla psa?

Wśród innych niezbędnych składników są kwasy tłuszczowe nienasycone, a przed wszystkim kwas arachidonowy, który nie powstaje w wątrobie kotów ze względu na brak aktywności enzymów niezbędnych do tego procesu. W przypadku kwasu arachidowego jedynym jego źródłem są mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego – stąd też wynika bezwzględność stosowania tych surowców w żywieniu kotów.

Różne zapotrzebowanie na składniki odżywcze u kotów i psów

Wśród innych różnic w żywieniu kotów i psów należy wskazać na odmienne poziomy zapotrzebowania na poszczególne składniki odżywcze, które w bezpośredni sposób zależą od różnego tempa procesów metabolicznych u tych dwóch gatunków zwierząt – stąd też wynika duża różnica w gęstości odżywczej i energetycznej karm dedykowanych dla psów i kotów.

Należy podkreślić, że istnienie w segmencie karm dla zwierząt towarzyszących rozłącznie karm dla psów i kotów jest konsekwencją ich bardzo odmiennych przemian metabolicznych.