+

Porady

Czy wiesz, jak ważna jest higiena u psa?



Szczęście i zdrowie psa, to nie tylko odpowiednia karma i ilość ruchu na świeżym powietrzu. Odpowiedzialny i wzorowy właściciel wie, że właściwa higiena psa to wbrew pozorom najlepszy sposób na podniesienie psiego komfortu.

Przedstawiamy 10 porad: dlaczego warto i jak dbać o higienę Waszego pupila – przeczytaj, bo warto

Regularna pielęgnacja czworonoga jest bardzo ważna, nie tylko ze względów estetycznych

Wpływa przede wszystkim na pozytywne relacje z psem, jeśli tylko jest przeprowadzana w sposób komfortowy dla zwierzęcia. Przyzwyczajenie pupila do podstawowych zabiegów procentuje również podczas wizyty u weterynarza, czy fryzjera dla zwierząt.

Psie pazury rosną stale, dokładnie tak samo jak nasze paznokcie

Bywa, że w czasie biegania po twardych powierzchniach np. asfalcie czy chodniku ścierają się samoistnie i wtedy nie wymagają dodatkowych zabiegów. Jeśli jednak Twój pies próbuje je gryźć lub podczas chodzenia głośno nimi stuka – może oznaczać to, że są zbyt długie.

Przerośnięte pazury potrafią boleśnie wbijać się w poduszki, wyginać stawy podczas chodzenia, lub zaczepiać o elementy otoczenia. Zapytaj swojego weterynarza lub groomera jak prawidłowo należy je skracać. Trzeba robić to umiejętnie, by nie uszkodzić rdzenia. Nie czekaj od wizyty do wizyty.

Łapy wymagają częstej kontroli

Higiena tej części psiego ciała opiera się głównie na przycinaniu nadmiernego owłosienia między opuszkami. Wydają się one grube i odporne na warunki podłoża, jednak w okresie zimy, są mocniej narażone na nieprzyjemności. Połączenie śniegu, soli, piasku i mrozu to mieszanka, która przyczyniać się może do pękania poduszek łap, podrażnienia, a w późniejszej fazie do powstawania nadżerek. Wycinanie zbędnej sierści i smarowanie łapek maścią na bazie wosku, to sposób na uniknięcie zdrowotnych problemów. Sprawdź sam.

Nie zapominaj przy tym, o każdorazowym umyciu lub przetarciu zwilżoną szmatką psich łapek. Zwracaj dużą uwagę na opuszki łap swojego pupila, jeśli ich stan wymaga interwencji weterynarza, nie zwlekaj z wizytą.

Wnętrze psiego ucha powinno być czyste i względnie suche

Jeśli zaobserwujesz zwiększoną ilość woskowiny, możesz spróbować ją delikatnie usunąć wacikiem. W sklepie zoologicznym znajdziesz wiele płynów, które pomogą Ci ją w bezpieczny sposób rozpuścić. Zwróć uwagę, czy wnętrze ucha nie jest gorące, lub nie wydziela brzydkiego zapachu. Taki objaw może być przyczyną zapalenia lub grzybicy.

Psy, tak jak i ludzie mogą cierpieć z powodu dolegliwości zębów i dziąseł

Pielęgnacja zębów powinna być rozpoczęta już w okresie szczenięcym, by uniknąć nieprawidłowości i przyzwyczaić pupila. Bardzo ważna jest kontrola uzębienia naszego psa, pozwala ona na wyłapanie niepokojących objawów, takich jak: brak apetytu, kamień nazębny, nieprzyjemny zapach z pyska, a także obrzęk i krwawienie jamy ustnej psa. Pamiętajmy, by do szczotkowania zębów  nie stosować pasty przeznaczonej dla ludzi, mają one nieodpowiedni dla zwierząt skład. Czyszczenie zębów wykonuj przynajmniej raz na tydzień, a najlepiej codziennie.

Po każdym spacerze sprawdź psa

Pogłaszcz go po grzbiecie, podrap po szyi, zobacz czy na brzuchu nie pojawili się nieproszeni goście. Kleszcza wyczujesz z łatwością, zwłaszcza jeśli będzie już opity krwią. Usuniesz go za pomocą pincety lub specjalnej łapki.

Obserwuj, czy Twój pies nie drapie się częściej niż zwykle. Pchły są niezwykle szybkie i skoczne. Czasem ciężko je dostrzec od razu. Czarne punkciki na skórze widoczne w najcieplejszych miejscach (najczęściej w pachwinach) mogą świadczyć o obecności ich odchodów. Dbaj o profilaktykę używając kropelek lub obroży przeciwpchelnej przy wszystkich zwierzętach obecnych w domu.

Sierść jest wszędzie

Czesanie jest niesamowicie ważne zwłaszcza u czworonogów, które posiadają dłuższą sierść. Gdy robisz to regularnie zapobiegasz powstawaniu kołtunów i wyczesujesz martwy włos, który unosi się w powietrzu. Dom jest tam, gdzie psia sierść przykleja się do wszystkiego poza psem.

Trymowanie – tak bardzo potrzebne u niektórych ras

Większość psów gubi swoją sierść, którą jak wspominaliśmy powyżej powinno się wyczesywać. Rasy szorstko i ostrowłose stanowią wyjątek, ich sierść nie wypada sama. Martwy włos pozostaje na miejscu blokując wentylację skóry i wzrost nowego owłosienia, co często prowadzi do podrażnień, a nawet ran. Rozwiązanie, które trzeba stosować to trymowanie. Umiejętnie przeprowadzony zabieg jest dla psa bezbolesny i niezbędny nie tylko dla efektywnego wyglądu, ale i zdrowia czworonoga.

Kąpiele na sucho i mokro

Częstotliwość kąpieli zależy od stanu sierści i skóry Twojego czworonoga. Jeśli nie jest mocno zabrudzona i nie pachnie brzydko – nie musisz jej fundować gruntownego czyszczenia. Czasem po spacerze wystarczy tylko spłukać wodą łapy i brzuch, lub przetrzeć sierść wilgotnym ręcznikiem, żeby odświeżyć psie futro. To proste.

Psy, których właściciele nie dbają o ich higienę narażone są na szereg poważnych chorób

Właściwa higiena pozwala wcześnie rozpoznać objawy wielu chorób i w głównej mierze zapobiega ich rozwojowi u psa, np. takich schorzeń jak: paradontoza, borelioza, grzybica. Odpowiednie czynności higieniczne, powtarzane regularnie: wyczesywanie martwych włosów, szczotkowanie zębów, podcinanie pazurków i obserwacja zachowania psa to większa pewność, że Twój pies rozwija się prawidłowo i zapewniasz mu wszystko to, co najlepsze.