+

Porady

Czy warto ubierać psa na zimowy spacer?Najlepszym sposobem dbania o zdrowie czworonożnego przyjaciela w trakcie zimowych mrozów jest odpowiednia wiedza właściciela. Niskie temperatury podczas spacerów doskwierają nie tylko ludziom, ale także domowym zwierzętom. Nic dziwnego, że opiekunowie są zaniepokojeni i stawiają sobie pytanie, czy założyć zwierzakowi ubranko?

Zimowe ubranka dla psa

Szeroką gama modnych ubranek daje przeświadczenie, że każdy pies wychodzący na zimowy spacer powinien być dodatkowo odziany w ciepły sweterek, kombinezon, płaszczyk, czy pelerynkę. Pomijając kwestię uszanowania godności psa, należy zadać sobie pytanie, czy każdy pies musi być w ten sposób potraktowany? Teoretycznie pies posiada szatę włosową i podszerstek dostosowujący go do utrzymania stałej temperatury ciała, nawet w warunkach zimy i nie wymagający wykorzystania dodatkowych okryć. Owszem są rasy psów pozbawione sierści (np. grzywacz chiński odmiana bezwłosa, pies Khala, peruwiański pies bezwłosy) ale pochodzą one z krajów, w których temperatura otoczenia w żaden sposób nie wpływa na utratę ciepła i dla nich spacer w naszych warunkach klimatycznych byłby groźny, bez jakiejkolwiek warstwy ochronnej. Dlatego też zimowy spacer z psem w naszej strefie klimatycznej nie powinien odbiegać od tradycyjnego spaceru jego właściciela. Oznacza to, że jeżeli temperatura otoczenia pozwala cieszyć się spacerem człowiekowi, to jednocześnie jest ona odpowiednia dla jego psa.

Zachowajmy umiar i zdrowy rozsądek

Jeżeli opiekun odczuwa temperaturę otoczenia jako niebezpieczną dla siebie samego, to na pewno nawet bardzo ciepłe ubranko dla psa nie zabezpieczy go przed ryzykiem odmrożenia. Planując długość spaceru należy wziąć pod uwagę przede wszystkim temperaturę otoczenia. Widok trzęsącego się yorka mimo grubej warstwy odzieży – świadczy tylko o uruchomieniu w jego organizmie mechanizmów pozwalających wyprodukować mu więcej ciepła, w celu utrzymania stałej temperatury ciała (tzw. termogeneza drżeniowa). Mimo różnicy opinii, do konieczności stosowania ubranek dla psów można je traktować jako bezpieczną modę, dzięki której właściciel będzie spokojniejszy i pewny, że dołożył starań do zabezpieczenia psa w czasie spaceru.