+

Porady

Czy każdy pies umie pływać?



Gdy z nieba leje się żar, wiele czworonogów chętnie korzysta z możliwości schłodzenia się podczas kąpieli w rzece czy jeziorze. Choć wśród psów nie brakuje świetnych pływaków, to jednak warto pamiętać, że nie wszystkie rasy są tak samo dobrze przystosowane do tego typu aktywności. Zainteresował Cię ten temat? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, czy każdy pies umie pływać oraz jak zachęcić pupila do zabawy w wodzie.

Czy wszystkie psy umieją pływać?

U psów system termoregulacji działa mniej efektywnie niż u ludzi. To dlatego podczas wakacyjnych spacerów tak wiele czworonogów chętnie korzysta z możliwości schłodzenia się wodzie. Odpowiedź na pytanie, czy każdy pies umie pływać, nie jest jednak tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Istnieją bowiem rasy, które nawet bez wcześniejszego treningu bardzo sprawnie poruszają się w wodzie. Inne, ze względu na różnice w budowie anatomicznej, nie są przystosowane do tego typu aktywności.

Jakie rasy psów lubią pływać?

Zastanawiasz się, jakie psy potrafią pływać? Do najlepszych pływaków należą przede wszystkim rasy określane w klasyfikacji FCI jako „dowodne”, a także labradory czy nowofundlandy. Charakteryzują się one szeroką klatką piersiową, muskularnymi kończynami oraz grubym ogonem, który zwęża się ku końcowi. Dzięki opisanym wyżej cechom pies pływa bardzo sprawnie i nie potrzebuje wielu treningów, by oswoić się z wodą.

Jakie psy nie lubią wody?

Które psy nie potrafią z kolei pływać? Od wody w największym stopniu stronią rasy brachycefaliczne, czyli te, których wyróżnikiem jest krótki i spłaszczony pysk. Wśród ich przykładów wymienić można buldogi, pekińczyki, mopsy czy boston teriery. Budowa anatomiczna wymienionych wyżej ras sprawia, że tego typu psy nie umieją dobrze pływać i odczuwają instynktowny lęk przed wodą.

Czy psy potrafią pływać?

Choć w zasadzie każdy pies umie pływać i po włożeniu do wody niemal automatycznie przebiera łapami, nie oznacza to, że będzie zadowolony z tego typu aktywności. Małym rasom opanowanie umiejętności sprawnego poruszania się w wodzie przychodzi z większym trudem, a to, że pies pływa, jest najczęściej efektem długotrwałego treningu. O tym, jak go przeprowadzić, piszemy w dalszej części naszego poradnika.

Jak nauczyć psa pływać?

Chcesz zachęcić swojego pupila do kąpieli w rzece czy jeziorze? Pamiętaj, że nie każdy pies pływa tak samo dobrze. Zanim przystąpisz do treningu, zadbaj zatem o zachowanie wszelkich środków ostrożności. Do nauki pływania wybierz niezbyt głęboki i spokojny zbiornik wodny. Pierwsze lekcje nie powinny natomiast odbywać się w rzece czy w morzu. Wiry wodne mogą znacząco utrudnić twojemu pupilowi opanowanie nowej umiejętności.

Jak nauczyć psa pływania? Trening zacznij od oswajania czworonoga z wodą. Z czasem możesz zacząć ćwiczyć z pupilem chwilowe zanurzenie. Warto przy tym założyć psu specjalne szelki – przytrzymując za ich pomocą tułów, pomożesz zwierzęciu przyjąć prawidłową pozycję do nauki pływania. Pamiętaj, że kluczem do skutecznego treningu jest zasada „zachęcać, a nie zmuszać”. Postaraj się zatem nagradzać sukcesy swojego czworonożnego przyjaciela za pomocą przysmaków czy ulubionej karmy dla psa.

Teraz już wiesz, czy każdy pies umie pływać!

Mamy nadzieję, że po lekturze naszego poradnika wiesz już, czy psy potrafią pływać oraz co zrobić, by zachęcić swojego pupila do zabawy w wodzie. Jeśli natomiast nadal szukasz wskazówek i porad, zapoznaj się z innymi wpisami na naszym blogu. Znajdziesz tam wiele pomysłów na wspólne zabawy z czworonogiem.