+

Porady

Co to są żwacze wołowe i dlaczego warto podawać je psu?Czworonogi, podobnie zresztą jak ludzie, lubią od czasu do czasu przegryźć coś pysznego. Szukając idealnej przekąski dla swojego pupila, warto jednak zadbać o to, by była ona nie tylko smaczna, ale i zdrowa. Zastanawiasz się, jaką wybrać spośród bogatej oferty psich przysmaków? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, czym są żwacze wołowe, oraz dlaczego psy tak bardzo je uwielbiają!

Czym są żwacze wołowe dla psa?

Przeszukując bogatą ofertę psich przekąsek, łatwo natknąć się na przysmaki, jakimi są żwacze wołowe. Co to jest i dlaczego warto podawać je pupilowi? W ten sposób określa się przekąski, do produkcji której wykorzystuje się fragment żołądka zwierząt roślinożernych (w szczególności zaś bydła). Stanowią one doskonałe źródło bakterii symbiotycznych, składników mineralnych oraz wielu innych substancji, które wywierają korzystny wpływ na funkcjonowanie psiego organizmu. Ich wyróżnikiem jest także wysoka tolerancja pokarmowa. Żwacz wołowy nadaje się dla każdego psa – niezależnie od jego rasy, wieku czy stanu zdrowia.

Żwacze wołowe dla psa – poznaj ich najważniejsze zalety

Żwacze wołowe dla psa to wartościowa i zdrowa przekąska, którą warto podawać pupilom. Poniżej przedstawiamy ich najważniejsze zalety.

Zapobieganie chorobom dziąseł i zębów

Wzbogacenie diety czworonoga o suszone żwacze wołowe to dobry sposób na zaspokojenie naturalnej potrzeby gryzienia. Taka przekąska, ze względu na dość dużą twardość, zapewnia nie tylko intensywny masaż dziąseł, lecz również wspomaga ścieranie szkliwa. Właśnie z tych względów wielu właścicieli kupuje żwacze wołowe dla szczeniąt. Przekąskę warto podać także starszym osobnikom, np. w celu zredukowania ilości kamienia nazębnego.

Uzupełnienie diety psa o cenne substancje odżywcze i bakterie symbiotyczne

Za wyborem tego typu psich przysmaków przemawiają również kwestie zdrowotne. Suszone żwacze wołowe dla szczeniaka to prawdziwa skarbnica bakterii, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu pokarmowego oraz wspomagają procesy trawienia. Świetnie sprawdzą się zatem u tych czworonogów, które cierpią na nadwrażliwość jelit. Podawanie żwaczy wołowych to również dobry sposób na uzupełnienie psiej diety o łatwo przyswajane białko, wartościowe tłuszcze, a także wiele cennych witamin i makroelementów. Warto kupować je zatem pupilom, które są bardzo wybredne i niechętnie przyjmują tradycyjne suplementy.

Forma rozrywki

Wreszcie, warto pamiętać, że gryzienie żwaczy wołowych to również świetny trening mięśni żuchwy. Jeśli zatem Twój pies nie przepada za tradycyjnymi gryzakami, zakup tego typu przekąski może okazać się strzałem w dziesiątkę. Żwacz wołowy dla psa można wykorzystać także po to, by pobudzić apetyt. Z tego względu tego typu smakołyki warto podawać pupilom, które należą do kategorii „niejadków”.

Pyszny przysmak w dobrej cenie

Dlaczego jeszcze wielu właścicieli kupuje żwacze wołowe? Cena to kolejny czynnik, który wpływa na popularność tej przekąski. Warto bowiem wiedzieć, że kilogramowe opakowanie kosztuje ok. 30-40 zł. To kilkakrotnie mniej, niż kwota, jaką trzeba dać za inne popularne psie przysmaki.

Jak podawać psu żwacze wołowe?

Żwacze wołowe dla psa zazwyczaj sprzedawane są w formie suszonych mięsnych pasków. Ze względu na dość dużą twardość nadają się dla zwierząt ze zdrowym uzębieniem. Psom w podeszłym wieku czy szczeniętom, które nie radzą sobie jeszcze z gryzieniem, można z kolei podać mielone żwacze wołowe. Są one sprzedawane w formie proszku, który można dodać np. do mokrej karmy dla psa.