+

Porady

Co to jest dieta BARF dla psa i czy jest ona zdrowa?Każdy właściciel psa chce, aby żywił się on jak najlepiej. Opiekując się czworonogiem, stale zdobywamy wiedzę, dotyczącą tego, jak o niego dbać. W zakresie żywienia naszego pupila, z pewnością natkniemy się na termin – dieta BARF. Czym jest, i czy to zdrowy sposób karmienia dla naszego pupila?

Na czym polega dieta BARF?

Dieta BARF to skrót od angielskiego Biologically Appropriate Raw Food, co w prostym tłumaczeniu oznacza odpowiednie biologicznie surowe jedzenie. Jest to sposób żywienia, w którym głównym produktem jest właśnie surowe mięso oraz inne produkty pochodzenia zwierzęcego, również podane na surowo bez żadnej obróbki cieplnej.

Głównym założeniem diety BARF jest udostępnienie psu pokarmu, który jest zgodny z fizjologicznymi i ewolucyjnymi aspektami przystosowania zwierząt do warunków środowiska.

Czy dieta BARF jest zdrowa i czy spełnia zasady zdrowego żywienia psów?

Twórcą diety BARF jest australijski lekarz weterynarii dr Ian Billinghurst. Jej głównym założeniem jest podawanie psu pokarmu złożonego z naturalnych, surowych składników. Idea ta opiera się na tym, iż pies powinien żywić się tak samo, jak jego dzicy przodkowie. Karmienie swojego czworonoga dietą BARF wymaga więc podawanie mu wyłącznie nieprzetworzonej żywności – głównie surowego mięsa, podrobów i kości. Co więcej, w diecie BARF zdecydowanie zmniejszona jest ilość spożywanych węglowodanów. Posiłki nie zawierają więc makaronu, kaszy, ryżu ani innych zbóż. Śladowe ilości węglowodanów pojawiają się jedynie pod postacią niewielkiego dodatku świeżych warzyw i owoców. Część psiej diety BARF powinny stanowić także surowe ryby. Jest to białko o wysokiej jakości oraz szereg innych kluczowych elementów diety zdrowego pupila. Ryby bogate są w nienasycone kwasy tłuszczowe (z grupy omega-3), a także wiele innych składników, jak witamina D, jod, selen, fluor, magnez czy wapń.

Stosując na co dzień zasady diety BARF dla psa, można oczywiście modyfikować ją, dostosowując podstawowe składniki i dodatki czy psie smaczki.

Dieta BARF – co pies może jeść, a czego nie powinien?

Oczywiście profesjonalna karma dla psa to najlepszy sposób na żywienie czworonoga. Dobrzy producenci karm dla zwierząt przygotowują gotowe posiłki, spełniające pełne zapotrzebowanie żywieniowe czworonogów odpowiedniej rasy, wagi i w konkretnym wieku.

Według twórców diety BARF procentowy udział poszczególnych produktów w diecie psa powinien wyglądać następująco:

  • mięso z kością i chrząstkami – 60%;
  • podroby – 10%;
  • inne produkty pochodzenia zwierzęcego, np. jajka – 10%
  • warzywa – max. 20%.

Zgodnie z podstawowymi zasadami psa, takie żywienie nie jest do końca poprawne. Obawy specjalistów dotyczą przede wszystkim surowego mięsa, które oprócz substancji odżywczych może zawierać także wiele niebezpiecznych dla zwierzęcia patogenów.Podobnie rzecz wygląda z podrobami. Badacze zgodnie przyznają, że są to produkty spożywcze niezbędne psu, jednak lepiej jest poddawać je obróbce termicznej. Zamiast kości, zdrowsza będzie dla psa karma suszona superfood lub po prostu sucha karma, która dobrze działaja na zęby, ale nie uszkodzi przewodu pokarmowego.

Dieta BARF pozwala również na jedzenie surowych ryb, które zawierają spore ilości ważnych kwasów tłuszczowych. Niestety w ich składzie znajduje się także tiaminaza, powodująca rozpad witaminy B1, której nadmiar może prowadzić do awitaminozy i innych problemów zdrowotnych.  Dużą wadą tej diety dla psa jest też brak zbóż w jadłospisie. Dziko żyjące psy nie żywiły się takimi składnikami, dlatego nie są one uwzględnione w diecie BARF. Tymczasem psy mogą jeść zboża i warto wiedzieć, że skrobia nie tylko dodaje energii, ale też dostarcza włókna pokarmowego, sprzyjającego zdrowej pracy jelit.

Jaka jest najlepsza dieta dla psa?

Najlepsza dieta dla psa powinna być zbilansowana, kompletna i bezpieczna. Dieta BARF zawiera wiele ważnych składników, jednak jej bezpieczeństwo może być podważane. Chcąc zapewnić naszemu czworonogowi jak najlepsze żywienie, najlepiej postawić na profesjonalne karmy dla psów o jak najnaturalniejszym składzie.