+

Porady

Co decyduje o wyjątkowych walorach karm bytowych DOLINA?Co zrobić, aby nasz pies cieszył się dobrym zdrowiem? Przede wszystkim należy zadbać o jego dietę. Musi być ona prawidłowo zbilansowana i dostosowana do jego aktualnego stanu zdrowia. Obecnie, każdy opiekun ma dostęp do szerokiego wyboru karm, zarówno bytowych, jak i uzupełniających, czy specjalistycznych, a o wyborze danego modelu żywienia decydują wyłącznie preferencje psa i wiedza opiekuna.

 

Z kolei rolą odpowiedzialnego producenta karm dla psów jest oferowanie produktów o odpowiednich walorach odżywczych. Dolina Noteci od lat dostarcza opiekunom karmy dla psów o najwyższych z możliwych walorach odżywczych i smakowych, edukuje opiekunów oraz wyznacza trendy dla całego rynku produkującego żywność dla zwierząt towarzyszących.

Karmy Dolina – nowa jakość

Wyznaczając sobie kolejne, ambitne cele w żywieniu psów Dolina Noteci wyprodukowała nową linię karm – DOLINA. Co wyjątkowego jest w tej karmie? Przede wszystkim karmy bytowe z serii DOLINA zawierają 90% świeżego mięsa, podrobów, owoców i warzyw, z odpowiednim, wynikającym z bilansu wartości odżywczej wysokim udziałem zarówno tkanki mięśniowej, jak i podrobów. Są one bardzo ważne w diecie psa – są źródłem białka, kwasów tłuszczowych i poszczególnych składników mineralnych i witaminowych. Obecność w karmie tych surowców, o niskim stopniu przetworzenia wpływa na parametry zdrowia psa i chociażby z tego powodu karmy mokre DOLINA bazujące na ich wysokim udziale powinny stanowić podstawowy model żywienia psa.

 

Niższy, niż w przypadku karm suchych, stopień przetworzenia karm mokrych DOLINA dodatkowo zachowuje wysokie walory smakowe. Wynika to na przykład z wysokiej zawartości glikogenu mięśniowego w wołowinie, zawartości kwasów organicznych w jagnięcinie czy mięsie jelenia oraz obecności tłuszczu w tych surowcach. To wszystko czyni karmy bardzo atrakcyjne pod względem sensorycznym. Szczególnie cenne w mięsie i podrobach są kwasy tłuszczowe, zarówno nasycone, które stanowią podstawę dla przemian energetycznych, jak i te wielonienasycone, których rolą jest przeciwdziałanie procesom zapalnym w organizmie. Surowce wcześniej nieprzetworzone z jagnięciny, mięsa jelenia, koziny są dobrym źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych, które pomagają wytwarzać substancje przeciwbakteryjne w organizmie.

 

Wykorzystanie w karmach DOLINA podrobów zmniejsza ilość analogów witamin i składników mineralnych wykorzystanych do bilansowania końcowego składu karmy bytowej. Cenne jest także wykorzystanie bulionu w ilości 5%, co pozwala zachować te składniki odżywcze (białka, składniki mineralne i witaminowe), które zazwyczaj są tracone w procesie produkcyjnym.

 

Cennym uzupełnieniem codziennej diety psa są warzywa i owoce. Ich wysoka wartość odżywcza nie wynika z obecności węglowodanów, a z bogatego i cennego składu substancji biologicznie czynnych. Nawet niewielka ich ilość, ale systematycznie dostarczana w karmach DOLINA, w postaci: borówki, żurawiny, gruszki, brokułów, czy groszku zabezpiecza organizm przed wieloma szkodliwymi czynnikami. Badania naukowe dowodzą, że substancje zawarte w warzywach, owocach i ziołach efektywnie wpływają na poprawę stanu zdrowia dorosłego psa, przyczyniając się do zwiększenia komfortu i długości życia.

 

Nieodzownym elementem diety psa powinno być włókno pokarmowe. Jego ilość i rodzaj muszą być precyzyjnie dostosowane do wymogów przemian zachodzących w przewodzie pokarmowym psa. Włókno pokarmowe jest składnikiem charakterystycznym dla surowców pochodzenia roślinnego np. babki płesznik oraz warzyw. Jego rolą jest pozytywny wpływ na funkcjonowanie przewodu pokarmowego u zdrowego psa: poprawia strawność składników pokarmowych, motorykę przewodu pokarmowego, konsystencję kału oraz jest bardzo ważne w profilaktyce chorób przewodu pokarmowego, zaburzeń metabolicznych oraz otyłości.

 

Należy zaznaczyć, że stosowanie zasad prawidłowego żywienia polegających na przestrzeganiu sugerowanych ilości podawanej karmy dobrej jakości, łącznie z wprowadzeniem aktywności fizycznej i prowadzeniem badań profilaktycznych, zwiększają gwarancję zachowania prawidłowej masy ciała i zdrowia psa przez całe jego życie.

 

Wartym podkreślenia jest fakt, że dzięki wysokiej wartości odżywczej karm bytowych DOLINA, wynikającej z wykorzystania nieprzetworzonych świeżych surowców, ich precyzyjnie dobranych proporcji oraz dodatków funkcjonalnych takich jak włókno pokarmowe, warzywa i owoce, karmy te charakteryzują się wyjątkową smakowitością i atrakcyjnością sensoryczną.