Jak przygotować pupila do lata? Oto kilka wskazówek dotyczących termoregulacji, m.in. jak chłodzić psa i przy jakiej temperaturze odpuścić spacer.
Okres letni to dla wielu psów trudny czas z uwagi na panującą temperaturę. Co możemy zrobić, aby ułatwić im życie w ciepłe dni?
Psia sierść pełni funkcję ochronną, a psy z podszerstkiem mają jeszcze dodatkowe zabezpieczenie przed ciepłem i zimnem. Do tej grupy należą owczarek niemiecki, husky, border collie czy golden retriever. Warto zauważyć, że nie wszystkie psy mają tą dodatkową ochronę – na przykład wyżeł weimarski, maltańczyk, york czy pudel. Te rasy wymagają docieplania w zimie oraz szczególnej uwagi latem, aby unikać ekspozycji na wysokie temperatury.
Z całą pewnością temperatura powyżej 30°C to bardzo wysoka temperatura dla każdego psa i w taką pogodę należy unikać spacerów za dnia. Powinny one ograniczać się do krótkich wyjść fizjologicznych. Kiedy prognoza pogody zapowiada gorący okres, najlepiej jest przestawić godziny spacerów na te, gdy jest chłodniej. Spacer, gdy temperatura wynosi między 23°C a 29°C wchodzi w grę, ale musimy znać reakcje naszego psa na taką pogodę. Dla niektórych psów spacer w 25°C będzie mógł trwać 5 minut, a dla innych 30 min. Pamiętajcie, że to jest kwestia indywidualna. Najbezpieczniej jednak pójść na długi spacer nad ranem, tj. 5 – 6 rano, bo od 7 może być już bardzo ciepło, lub późnym wieczorem – po godzinie 22.
Podczas spaceru w temperaturze powyżej 23°C zawsze powinniśmy mieć ze sobą wodę dla psa (oraz dla siebie) i wybierać miejsca, w których znajdziemy cień oraz trawę lub ziemię. Chodnik i beton szybko się nagrzewają – jeśli po dotknięciu przez nas wewnętrzną stroną dłoni odczuwamy ciepło, to dla psa może to być zbyt nagrzana powierzchnia. Psie łapki są narażone na poparzenia, dlatego zawsze przed wyjściem na spacer w okresie letnim sprawdzaj poziom nagrzania podłoża.
Kamizelki i maty chłodzące to dodatkowe akcesoria, które mogą wspomóc psa w cieplejsze dni. Nie każdy czworonóg będzie korzystał z maty chłodzącej mimo panującego upału, a niektóre po założeniu kamizelki pozostają w bezruchu. Jeśli Twój pies tak reaguje, nie zakładaj kamizelki na siłę i nie zmuszaj go do przebywania na macie chłodzącej. Równie dobrze sprawdzi się zimna posadzka w łazience – wiele psów chowa się tam przed ciepłem w upalne dni.
Na koniec przypominamy, aby pod żadnym pozorem nigdy nie zostawiać psa w aucie. Samochód nagrzewa się bardzo szybko, a pies przebywający w środku jest narażony na udar cieplny. Pamiętajcie, że zgodnie z polskim prawem można wybić szybę w samochodzie, gdy życie przebywającego w środku psa jest zagrożone.
Artykuł powstał we współpracy z:
Sandra Ligaszewska
Behawiorystka i Trenerka Szkolenia Psów, Instruktorka Nosework Polska