+

Porady

W jaki sposób koty dbają o swoją higienę?



Koty są zwierzakami, które liżą się najczęściej ze wszystkich, pielęgnują swoje futro przez ponad połowę dnia. Dlaczego to robią?

Jak myją się koty?

Czyszczenie futerka, zwłaszcza tego na brzuchu i wewnętrznych częściach tylnych łap prawdopodobnie wyzwala u kotów hormon wywołujący relaks i odprężenie. Zestresowane koty często liżą swoje futro ponad miarę, by ukoić nerwy, czasami pozbywając się przy tym dużych fragmentów sierści. Wszelkie drobinki kurzu, czy pyłki są w ten sposób usuwane przez pupila, który pragnie stale być czysty. Problemem okazuje się splątana sierść, która zaczyna zalegać w przewodzie pokarmowym tworząc tzw. bezoary.

Bezoary u kota

Dzieje się tak dlatego, że kot posiadając ostry, jak tarka język pozbawiony jest mechanizmu odłykania sierści i dlatego zmuszony jest połknąć to, co znajduje się na jego języku. Stąd też bezoary są częstym problemem, który może doprowadzić do zaczopowania światła przewodu pokarmowego, powodując jego niedrożność. Sposobem na pozbycie się bezoarów są pasty zawierające szereg składników pozwalających na szybsze ich przesuwanie się w przewodzie pokarmowym, lub niedopuszczających do ich powstawania. Powodują zlepianie się, w mniejsze skupiska i szybsze ich wydalanie. Rozwiązaniem pomocnym może być także dieta kota, której składniki mogą przyczyniać się do poprawy kondycji skóry i w konsekwencji bardziej trwale utrzymywać w niej sierść. Najistotniejszym czynnikiem hamującym powstawanie bezoarów jest stworzenie kotu warunków, w których nie będzie wylizywał sobie nadmiernej ilości sierści.