W dzisiejszych czasach coraz bardziej rośnie konkurencja, jest coraz więcej sklepów, w tym sklepów internetowych, z którymi musimy walczyć o klienta. Dowiedz się jakie proste zmiany możesz wprowadzić tak, żeby klientów przyciągnąć, zatrzymać i skłonić zarówno do powrotu jak i polecenia znajomym.
Pierwszym pytaniem, które musimy sobie postawić jest: co tak naprawdę sprawia, że klienci się do nas przywiązują? Czy stała dostępność produktów, dobra lokalizacja, a może coś więcej? Wszystkie te elementy są istotne, ale kiedy tylko pojawi się ktoś z troszkę lepszymi cenami czy lepszą lokalizacją klient, który nie jest jakoś do nas specjalnie przywiązany, przeniesie się w inne miejsce. Co więc sprawi, że klient będzie chciał do nas wrócić?
Jednym z najprostszych i bezpłatnych rozwiązań jest zaproszenie lokalnego weterynarza, żeby porozmawiał np. o tym, jaka karma dla psa będzie odpowiednia dla psów z nadwagą, wymagających specjalnej diety, szczeniąt, psów w podeszłym wieku itp. Klienci ciągle szukają takich informacji i chcą wiedzieć, które karmy będą dla ich zwierzaka najzdrowsze. Często też zwyczajnie nie wiedzą co zrobić, kiedy ich kot ma np. chore nerki. Takie spotkania przyciągną zarówno dotychczasowych jak i nowych klientów. Połączenie takiego wydarzenia z promocją za duży zakup pozwoli nie tylko na długofalowe, ale i natychmiastowe zyski.
Dobrym rozwiązaniem są też inni eksperci, np. tacy zajmujący się szkoleniem psów – w ten sposób klienci wiedzą, że mogą na nas polegać i zależy nam na tym, by ich pupil miał się dobrze. A zrobiona przy okazji promocja na przysmaki pomagające w tresurze też się świetnie sprawdzi. Obydwa te sposoby pozwolą nam zbudować naprawdę świetną relację z klientem. Eksperci w ramach takiego spotkania mogą natomiast polecać swoje usługi.
Rolę eksperta w sprawach polecenia, która karma dla psa jest najlepsza, może pełnić też sprzedawca. Dobrze jest przygotować gotowy spis, z którego nasi sprzedawcy mogą skorzystać kiedy zostaną poproszeni o polecenie takiego, a nie innego typu karmy. Sami powinniśmy też zadbać o dobre rozmieszczenie i opisanie różnych typów karmy. Ustawmy karmę dla jednego typu psów w jednym miejscu przy okazji dodając elegancko wydrukowany na małym kartoniku opis, który wyjaśni czemu np. pies z chorą wątrobą potrzebuje konkretnego rodzaju karmę. Połączenie spotkania z rozdawaniem próbek konkretnej karmy to świetne rozwiązanie.
Klienci bardzo lubią też różnego rodzaju programy lojalnościowe – z chęcią zbierają pieczątki, żeby dostać zniżkę albo ciekawą zabawkę. Dobrym pomysłem jest oferowanie w ramach nagrody produktów, które nie są dostępne w inny sposób, bo wielu klientów bardzo zachęca to do uczestniczenia w programie. Dla wielu kupujących karta stałego klienta jest też często powodem do dumy – jeżeli zrobimy promocję skierowaną tylko do nich poczują się wyróżnieni i z chęcią dokonają większych zakupów.
Programy lojalnościowe mogą też często dotyczyć konkretnych producentów. Robiąc program lojalnościowy, którego częścią jest polski producent karmy, możemy też odwołać się do lokalnego patriotyzmu naszych klientów i podwójnie zachęcić ich do naszego sklepu.
Ciekawym rozwiązaniem, które wybiera wiele sklepów, jest też sezonowość towaru oraz ekspozycji. Czasem łatwo zapomnieć, że ciepłe ubranka dla zwierząt lepiej sprzedają się zimą, a latem bardzo dobrze sprawdzi się składana miska na wodę. Produkty przeciw kleszczom i pchłom wraz ze strategicznym ostrzeżeniem o tym, że zaczyna się sezon na te nieprzyjemne insekty, będą doskonałym produktem, który klient dorzuci do zakupów już przy kasie. Jeżeli przewidzimy potrzeby klienta, zanim zrobi to sam, zyskamy jego zaufanie i zachęcimy go do zrobienia kolejnych zakupów właśnie u nas.
Jest wiele metod, dzięki którym możemy skłonić klienta do zrobienia większego jednorazowego zakupu – zaproponowanie produktów przy kasie czy połączenie ich w korzystne i ciekawe zestawy. To coś o co trzeba zadbać, ale cały czas nie wolno zapominać o najważniejszym – zbudowaniu lojalności i zaufania i sprawieniu, by to właśnie do nas klient powracał przez lata. Zapraszajmy ekspertów, odpowiadamy na potrzeby klientów, dawajmy im próbki i programy lojalnościowe.