Podstawowa zasada żywienia psa z nadwagą lub otyłością sprowadza się do przestrzegania następujących zaleceń
1. Postępowanie żywieniowe mające na celu redukcję masy ciała można przeprowadzać tylko u zwierząt dorosłych zdrowych.
2. Dieta psa musi być pełnowartościowa tzn. musi pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze w ilościach niedoprowadzających do niedoborów.
3. Ilość energii pochodząca z porcji codziennej karmy powinna być mniejsza niż zapotrzebowanie wynikające z aktualnej masy ciała (tylko ujemny bilans energetyczny warunkuje skuteczność diet redukujących masę ciała), a jednocześnie na takim poziomie, aby nie dochodziło do niedoborów poszczególnych składników odżywczych.
4. Wydatek energetyczny w postaci aktywności fizycznej musi być zwiększony, ważna jest przede wszystkim intensywność wysiłku fizycznego. Wysiłek prowadzony w warunkach tlenowych np. długi spacer jest korzystniejszy i zwiększa spalanie tkanki tłuszczowej, w porównaniu do krótkiego, ale bardzo intensywnego biegu np. przy rowerze. Intensywny wysiłek fizyczny może być niemożliwy do przeprowadzenia w przypadku bardzo otyłego psa.
5. Nie powinno się stosować przekąsek, ciasteczek itp. – pozwoli to ograniczyć i kontrolować ilość spożywanej energii, ale także przyczyni się do wprowadzenia prawidłowych nawyków żywieniowych.
6. Jeżeli jest możliwe powinno się rozłożyć dzienną dawkę pokarmową na kilka mniejszych porcji w ciągu doby, ponieważ ma to szczególnie istotne znaczenie w przypadku żywienia psa otyłego, u którego dodatkowo występuje cukrzyca insulinoniezależna.