+

Porady

Czy warto oddać psa na szkolenie?



Wokół szkolenia psów narosło wiele mitów, za i przeciw. Czy oddawać psiaka na szkolenie, a może sami, jako oddani opiekunowie jesteśmy w stanie nauczyć psiaka dobrego zachowania, kierując się tylko dobrą wolą i intuicją? Fakt jest jeden – żaden pies sam się nie wychowa. Szkolenie dla psów jest  ważnym elementem wychowawczym. Nie tylko uczy psa reagować na słowne komendy, ale znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie w gronie domowników. Poprawia również relacje między zwierzęciem a właścicielem. Trening posłuszeństwa i nauka psa nowych poleceń podnosi jego poziom inteligencji oraz czyni możliwymi do wykonania, coraz trudniejsze rzeczy. Czy każdy pies powinien przejść szkolenie?

Czy szkolenie psa jest potrzebne?

Szkolenie dla psa – jasne, że tak! Niesie ono ze sobą wiele pozytywnych aspektów. Zwierzęta te to bardzo inteligentne stworzenia. Z wielką chęcią uczą się nowych rzeczy i w dość szybkim tempie potrafią zmienić jakość swojego życia swojego, ale i właściciela, pomagając mu w codziennych zadaniach. Nie bez powodu to właśnie psy pomagają ludziom głuchym, ślepym, czy są szkolone dla służb specjalnych.

Innym ważnym elementem szkolenia dla psa jest budowanie relacji. Podczas szkolenia pies uczy się słuchać osoby, z którą trenuje, co jeszcze pogłębia więź między pupilem a opiekunem. Co więcej, pies, który jest prawidłowo wytrenowany, słucha się właściciela i wie, jak reagować na komendy, jest bardziej spokojny i zrównoważony. Dzięki temu jest bezpieczniejszy nie tylko dla swojego opiekuna, ale i dla obcych ludzi i zwierząt.

Dlaczego warto odbyć szkolenie ze swoim pupilem?

Dzięki odbyciu szkolenia właściciel ma znacznie większą kontrolę nad swoim pupilem, przez co może mu dać większą swobodę, a to zdecydowanie czyni psa szczęśliwszym. Podczas szkolenia pies uczy się wielu ważnych haseł i czynności. Zachętą są dla niego różne smakołyki dla psa lub po prostu pochwały i zabawa. Dzięki takim nabytym umiejętnościom obniżamy ryzyko wystąpienia problemów behawioralnych. 

Wybierając się na treningi, można wybrać tryb nauczania, jakiego chcemy dla naszego psiaka – w grupie lub indywidualnie. I jedna i druga forma ma wiele zalet. Decydując się na naukę w grupie, piesek od małego uczy się pracować i skupiać, mimo innych psów i wielu bodźców wkoło. Podczas trybu indywidualnego dowiemy się, jak wygląda prawidłowa zabawa opiekuna z psem oraz jakie akcesoria dla psów mogą nam się przydać.

Jak przygotować psa do szkolenia?

Treningi szkoleniowe dla psa należy rozpocząć od lat szczenięcych. Im szybciej zwierzak pozna podstawowe zasady dobrego zachowania, tym prościej będzie Wam budować właściwe relacje. Nawet jeśli jeszcze szczeniak jest za mały, aby wyprowadzać go na spacer, od pierwszych chwil można rozpocząć prostą naukę, co mu wolno, a czego nie. Kiedy czworonogi przyjaciel trafi do nowego domu, powinien mieć już skompletowaną wyprawkę dla psa. Następnym krokiem jest skupienie się na jego socjalizacji z otoczeniem. Dopiero potem należy wdrażać pozostałe zasady. Gdy przyjdzie czas na szkolenie z instruktorem, wybierz polecaną szkołę i skrupulatnie stosuj się do zalecanych zachowań. Nie podawaj psu zbyt dużo jedzenia przed lekcją, gdyż smaczków dla niego tam z pewnością nie zabraknie.

Wiek psa: kiedy oddać psa na szkolenie?

Pomiędzy czwartym a dwunastym tygodniem życia psiaka jest najlepszy czas na jego socjalizację. To właśnie wtedy pies najszybciej i najchętniej będzie przyswajał nowe zasady funkcjonowania z rówieśnikami. Szczenię powinno wypróbować różne aktywności i zabawy, odwiedzić różne miejsca, mieć kontakt z wieloma dźwiękami, To też czas, żeby nauczyć zwierzę przebywania wśród obcych osób i zostawania samemu w domu. Na szczęście budować więź z psem, uczyć go poprawnego zachowania oraz sztuczek możesz również, gdy jest już dorosły. Przygotuj się jednak, że będzie trwało to dłużej. Jak nauczyć dorosłego psa posłuszeństwa? Podchodząc do niego z cierpliwością, wykorzystując smakołyki i dając mu odpowiednio dużo czasu na cały proces. Na szczęście psy nie mają ograniczeń wiekowych w przyswajaniu nowych umiejętności.

Jak wygląda szkolenie psa?

Oczywiście zajęcia wymagają także obecności opiekuna, który na równi ze swoim pupilem będzie w nich uczestniczyć. Powinieneś obrać status przewodnika dla swojego psa, za którym będzie chciał iść, ze względu na zaufanie. Musisz być jego drogowskazem i wsparciem, by pies czuł się przy Tobie bezpiecznie.

Pamiętaj o tych podstawowych zasadach, szczególnie gdy się zdenerwujesz i kusić Cię będą metody awersyjne. Takie reakcje tylko zaburzą Wasze relacje i być może zniszczą zaufanie psa bezpowrotnie!

Jaka metoda działa najskuteczniej? Teraźniejsze sposoby na tresurę psów stawiają głównie na pozytywne działania w nurcie szkoleń metodą klikerową. Skupia się ona na nagradzaniu zwierzęcia za zrobienie czegoś, czego od niego oczekujemy.

Podczas odbywania szkolenia pies uczony jest wykonywania poleceń, za które otrzymuje satysfakcjonujące nagrody. Jest to świetna okazja, by pies spełniał swoją naturalną potrzebę szukania, zdobywania i samodzielności. Trzeba pamiętać też, że taki umysłowy wysiłek dla psa to duże wyzwanie, w związku z czym odpowiednia dieta z pewnością mu w tym pomoże! Już przed szkoleniem pomyśl o zakupie ulubionego zestawu karm na miesiąc, aby Twój pies był pełen energii i chęci do nauki! 

Pies uczy się na sukcesach, a dobrze przeprowadzone szkolenie daje ich mnóstwo. Co też świetnie wpływa na jego pewność siebie!

Dobre wychowanie psa na tak!

Jeżeli miałeś jakiekolwiek wątpliwości, czy warto wybrać się ze swoim czworonogiem na szkolenie, mamy nadzieję, iż pomogliśmy Ci rozwiązać ten problem i z pozytywnym nastawieniem odbędziesz szkolenie ze swoim psem, aby nie tylko łatwiej się Wam razem żyło, ale także, aby pies był bezpieczny dla otoczenia innych ludzi. 

Polecane produkty:

https://www.dolina-noteci.pl/product-pol-1862-Przysmak-dla-psa-cielecina-paski-150-g.html

https://www.dolina-noteci.pl/product-pol-7030-Dolina-Noteci-szelki-guard-rozmiar-6-2-5cm-75-cm.html

https://www.dolina-noteci.pl/product-pol-2754-Zabawka-Duvo-gumowa-z-przyssawka-sznur-Zielona.html

https://www.dolina-noteci.pl/product-pol-7955-Karma-mokra-dla-psa-do-25-kg-na-30-dni-Dolina-Noteci-Premium-75-x-500-g.html

https://www.dolina-noteci.pl/product-pol-8083-Duvo-zabawka-vinyl-pilka-z-kolcem-6-x-6-x-6-cm.html