Biegunka jest najczęściej objawem toczącego się procesu chorobowego w przewodzie pokarmowym. Jest to wynik nietolerancji pokarmowej na dany składnik diety, bądź powstaje w konsekwencji niewłaściwego wprowadzania nowego modelu żywienia. Wynika stąd fakt, że przyczyna powstawania biegunek może być bardzo różna. Inne objawy, takie jak wymioty, wychudzenie, wzdęcia, głośne skurcze jelit, bolesność brzucha oraz apatia, są najczęściej wtórne do zaburzeń czynności jelit, które wywołują zmiany w częstotliwości oddawania i jakości kału. Tylko baczna obserwacja zachowania psa na spacerze lub w domu, ilość oddawanych stolców i ich konsystencja pozwolą na szybką interwencję i pomoc psu ale pamiętać należy, że niezależnie od patogenezy biegunek, jednym z kluczowych elementów w ich leczeniu i zapobieganiu jest odpowiednio dobrana dieta.
Częstym powodem biegunek – na szczęście najczęściej przejściowych – są nieprawidłowe postępowanie właściciela zarówno podczas zmiany modelu żywienia, jak i już w czasie jego stosowania. Zbyt szybkie przestawienia żywienia psa z karmy suchej na karmę mokrą w większości przypadków na samym początku generuje biegunkę. Przewód pokarmowy nie jest przygotowany na szybsze trawienie karmy o mniejszej gęstości energetycznej i w konsekwencji zwiększa się pasaż jelitowy niedokładnego trawienia karmy. Także zbyt wilgotna karma np. namoczona karma sucha, zbyt duża zawartość wody w karmie mokrej lub domowej powoduje podobne efekty.
Niezależnie od przyczyny powstania biegunki opiekun zobowiązany jest skonsultować się z lekarzem weterynarii – zbyt długotrwająca biegunka prowadzi do osłabienia i niedożywienia organizmu.