+

Porady

Kot drapie meble – jak go tego oduczyć?



Koty z natury są drapieżnikami, co jak sama nazwa wskazuje, drapanie i fizyczne podejście do zmierzenia się z przeszkodą, czy emocjami, jest naturalne. Koty wyposażone w długie i ostre pazury, przystosowane przez naturę do polowania i obrony swojej, lub swojego potomstwa, w domowych warunkach często prezentują swoje zdolności na naszych meblach. Jakie są sposoby, aby oduczyć kota drapania mebli? Jakie elementy są niezbędne w wyprawce dla kota w domu i jak się zachować wobec zwierzęcia, gdy gryzie nasze łóżko podczas nieobecności? Sprawdź porady specjalistów!

Dlaczego koty drapią meble?

Jak w każdej dziedzinie życia, aby się czegoś pozbyć lub zniwelować skutki, trzeba znaleźć przyczynę. Odpowiedź na pytanie: dlaczego kot drapie meble – jest bardzo prosta! To jego instynkt zwierzęcy, głęboko zakorzeniony w jego drapieżnej naturze. Drapanie i gryzienie mebli, nie dość, że pozwala mu pozbyć się zużytej już łupiny z pazurów – pod nią znajdują się nowe i z reguły ostrzejsze – ale też w wyraźny sposób zaznacza swój teren śladami zapachowymi. Co więcej, kociaki w taki sposób po prostu odprężają się i bawią. Dla futrzanego czworonoga drapanie jest elementem rozciągania kręgosłupa i gimnastyki. Wówczas kot w specyficzny sposób wygina się i dba o swoje zdrowie fizyczne. Dlatego w każdym kocim domu powinny znaleźć się odpowiednie akcesoria dla kota, które umożliwią mu taką zabawę, bez konsekwencji zniszczeń w aranżacji wnętrza. 

Jak oduczyć kota drapania mebli?

Warto zaznaczyć przede wszystkim, że nie ma takiego pojęcia jak „oduczyć” kota – można co najwyżej przekierowywać jego zachowania i wprowadzać odpowiednie reakcje zastępcze. Tak samo jak u człowieka, nie da się już raczej stracić umiejętności do robienia czegoś, ale można zmieniać i wdrażać nowe nawyki, które wprowadzą pożądane zmiany. Wiąże się to z upływem czasu i przyzwyczajeniem do nowej sytuacji. Kupno feromonów jest pewnego rodzajem rozwiązaniem na tymczasowe kocie problemy. Należy zachęcać pupila, by korzystał z własnych mebli i zabawek dla kota. Sztuczki z wykładaniem mebli folią spożywczą, aluminiową czy taśmą dwustronną, nie są raczej rozwiązaniem problemu, a wręcz mogą jeszcze bardziej intrygować kota. Jakiekolwiek działania podejmiemy, musimy brać pod uwagę to, co jest dobre dla kota. Wszyscy wiedzą, że te zwierzaki chodzą własnymi ścieżkami i nie da się ich wytresować. Możliwe jest nauczyć je prawidłowo się zachowywać, ale do tego jest potrzebna duża dawka cierpliwości i wiedza, jak to osiągnąć.

Jaki drapak dla kota kupić?

Dobór odpowiednich drapaków może okazać się wyzwaniem dla właściciela czworonoga. Jaki wybrać dla swojego kota? Przecież koty różnią się wielkością, rasą, czy nawet zainteresowaniami. Podstawowe wytyczne, które powinien spełniać dobry drapak dla kota, to:

  • rozmiar – drapaki powinny być dobrane do gabarytu kota tak, by pozwalały na rozciągnięcie mięśni grzbietu i swobodną zabawę,
  • stabilność w trzech płaszczyznach – różne rozmieszenia: pionowe, poziome i skośne,
  • materiał – odpowiednie tworzywo na drapaki dla kotów to przede wszystkim: drewno, sizal, konopie, karton.

Sam zakup drapaka może nie wystarczyć. Koty mają swoje ulubione miejsca w mieszkaniu, zazwyczaj w ciągach komunikacyjnych lub na swoich skrzyżowaniach szlaków zapachowych. Warto zatem najpierw obserwować kota, gdzie najchętniej przebywa i skąd obserwuje swoją przestrzeń. Wówczas, odnajdziemy właściwą lokalizację na umiejscowienie drapaka dla kota. Gdy już zwierzak przekona się do korzystania ze swoich zabawek i drapaka, należy go za to szczerze nagradzać. Do tego doskonale sprawdzi się superfood dla kota

Jak ochronić meble przed kocimi pazurkami?

Wszelakie metody awersyjne, jak stosowanie odstraszaczy dla zwierząt i innych  preparatów, które mają na celu swoim zapachem odepchnąć kota od mebli, mogą być czynnikiem wywołania negatywnych konsekwencji behawioralnych u naszego zwierzaka. Nie warto więc narażać się na takie problemy.

Z reguły koty drapią, bo w ten sposób wyładowują swoją frustrację czy energię. W takim wypadku po stronie właściciela należy zapewnić mruczkowi zabawę! Dobrym pomysłem jest nasmarowanie drapaka dla kota kocimiętką, zakup wędki z piórkami czy klasyczny kłębek włóczki. Skłonność kotów do drapania mebli to jedna z najbardziej kłopotliwych kocich cech. Zapewne wielu ludzi rezygnuje z posiadania kota właśnie z tego powodu. Z początku, gdy zostawiasz futrzaka samego w mieszkaniu, możesz mu ograniczyć troszkę teren poruszania się i tam właśnie zostawiać jego akcesoria oraz karmę dla kota. Warto też zwracać mu uwagę, jeżeli przyłapiemy go na gorącym uczynku, natomiast w żadnym wypadku nie należy tego robić w sposób agresywny. Dobra relacja pomiędzy właścicielem a zwierzakiem to klucz do wszystkich problemów!

Polecane produkty:

https://www.dolina-noteci.pl/product-pol-5015-Zabawka-dla-kota-Duvo-Wedka-dla-kota-Pilka-Piorka-46cm.html

https://www.dolina-noteci.pl/product-pol-1775-Legowisko-DOLINA-NOTECI-DESIGN-ROZMIAR-S-gratis-Dolina-Noteci-z-wolowina-6-x-400-g.html

https://www.dolina-noteci.pl/product-pol-5079-Zabawka-dla-kota-Duvo-Walek-sizalow-Pompon.html

https://www.dolina-noteci.pl/product-pol-8405-Dolina-Noteci-Superfood-danie-z-indyka-karma-suszona-dla-kota-3-x-1-kg.html