+

Porady

Jak pozbyć się kamienia nazębnego u psa?



Niezaprzeczalnym jest, że nieodpowiednie utrzymywanie płytki nazębnej u psa oprócz walorów estetycznych, przyczynia się także do pogorszenia jego komfortu życia.

Jak pozbyć się kamienia nazębnego u psa?

Przestrzenie między płytką, a szkliwem staje się siedliskiem niekorzystnej mikroflory, która wpływa negatywnie na cały organizm i zdrowie psa, stwarzając realne ryzyko np. chorób naczyniowo-sercowych. Jak zatem walczyć z powstającą płytką nazębną? Przede wszystkim należy zadbać o profilaktykę i higienę jamy ustnej. Powstający nalot powinien być systematycznie usuwany: czasami wzajemne zaufanie i relacja psa z właścicielem pozwolą temu drugiemu na zebranie nalotu z zębów psa dzięki szczotkowaniu czy masowaniu za pomocą szmatki. Można stosować specjalne gryzaki (ale trzeba wiedzieć jakie), czy sznurkowe zabawki, których struktura doskonale usuwa nalot nazębny.

Czy sucha karma czyści psu zęby?

Kwestią osobną jest rodzaj karmy – przyjęło się uważać, że tylko karma sucha pozwala usuwać nalot i płytkę nazębną poprzez mechaniczne jej ścieranie w czasie rozgryzania karmy. Teoria częściowo prawdziwa, natomiast w przypadku karm suchych o wysokiej lepkości istnieje ryzyko pozostawania na zębach jej fragmentów, które silnie przylegają do szkliwa zęba i stanowią pożywkę dla bakterii tworzących nalot. Karma mokra z kolei nie pozostawia na szkliwie pozostałości pokarmowych. Dzięki swojej konsystencji nie stawia mechanicznego oporu. Ponadto przy braku węglowodanów przylegających do szkliwa nie stwarza ryzyka rozbudowy osadu płytki nazębnej. W każdym z przypadków tylko systematyczna kontrola wyglądu zębów jest podstawowym czynnikiem profilaktycznym – z czasem nawet najbardziej niecierpliwy pies zaakceptuje fizyczną ingerencję w tę strefę jego ciała.

Opracował
dr Jacek Wilczak
Wydział Medycyny Weterynaryjnej SGGW,
Ekspert ds. żywienia Zwierząt Domowych w Zakładzie Produkcji Karmy Dolina Noteci