Każdy opiekun powinien zadbać o to, aby jego czworonożny przyjaciel mógł liczyć na jak najlepsze warunki do życia. Chcąc zapewnić mu zdrowie i dobrą kondycję na długie lata, trzeba zwrócić uwagę na jeden z najważniejszych aspektów poprawnego funkcjonowania każdego zwierzaka, a mianowicie na dietę. Psy potrzebują odpowiedniej dawki mikroelementów, jak również witamin, które wpłyną korzystnie na jego samopoczucie, witalność, wygląd sierści czy stan zębów. W niektórych przypadkach, oprócz odpowiedniego żywienia, warto pomyśleć o dodatkowej suplementacji w celu uzupełnienia niedoborów ważnych składników. Kiedy stosować suplementy diety dla psa i jak ich podawanie powinno wyglądać?
Nie każdy psiak będzie potrzebował dodatkowej suplementacji, zwłaszcza jeżeli zadbamy o jego prawidłową dietę. Chcąc dostarczyć organizmowi zwierzaka wszelkich niezbędnych składników odżywczych, najlepiej postawić na pełnoporcjową, profesjonalną karmę dla psa. Takim sposobem zapewnimy naszemu pupilowi składniki odżywcze, których jego ciało potrzebuje, aby odpowiednio funkcjonować. Dieta powinna zostać odpowiednio dopasowana do wieku oraz masy ciała, a jeśli opiekujemy się przedstawicielem konkretnej rasy, warto dowiedzieć się, jakie są zasady żywienia tej konkretnej odmiany.
Podając psu zbilansowaną karmę, w większości przypadków zapewniamy mu odpowiednią ilość mikro – i makroelementów, których potrzebuje, a więc dodatkowe suplementy diety dla psa nie będą potrzebne. Istnieją jednak sytuacje, w których warto pomyśleć o uzupełnieniach dietetycznych w postaci witamin i innych składników odżywczych, które mogą wspomóc kondycję naszego zwierzaka.
Wielu opiekunów zadaje sobie pytanie, kiedy podawać suplementy diety dla psa. Jak rozpoznać, czy nasz pupil potrzebuje dodatkowej dawki witamin i minerałów? Zazwyczaj dokładna obserwacja czworonoga powinna wystarczyć, aby zauważyć, że potrzebne jest mu dodatkowe źródło składników odżywczych. Świadczyć mogą o tym między innymi:
Należy także zwrócić uwagę na warunki, w jakich przebywa pies. Jeżeli w ostatnim czasie był on narażony na silny stres, warto pomyśleć o suplementacji, gdyż w takich wypadkach organizm zwierzęcia narażony jest na osłabienie i związane z tym niedobory. Oczywiście wszelką zmianę w wyglądzie i zachowaniu czworonoga najlepiej jest najpierw skonsultować z lekarzem weterynarii.
Można też stosować witaminy dla szczeniaka oraz odpowiednią suplementację dla psów seniorów, które naturalnie wykazują zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze.
Czy szczeniakom trzeba podawać dodatkowe suplementy? Specjaliści nie są co do tego zgodni. Część z nich uważa, że odpowiednia dieta będzie wystarczająca, aby zapewnić maluchowi to, co potrzebne, inni twierdzą, że w przypadku szczeniąt ras dużych lub też potencjalnie obciążonych genetycznie ryzykiem rozwoju różnych chorób, wskazane jest podawanie pewnych suplementów. Wśród witamin dla szczeniaka najpowszechniej stosowane są witamina E i witamina D, których odpowiednia ilość jest niezbędna dla zdrowego rozwoju kości. Wspomagająco stosować można także glukozaminę i chondroitynę, sprzyjające dobrej kondycji stawów.
Zapotrzebowanie na niektóre witaminy i minerały zmienia się wraz z wiekiem. Podobnie, jak w przypadku ludzi, także ich najlepsi czworonożni przyjaciele na starość mogą potrzebować więcej opieki i dopasowanej diety.
Witaminy dla psa seniora, które warto dostarczać w większej ilości, to przede wszystkim:
Jeżeli chodzi o dawkę konkretnych witamin, należy dobrać ją do wieku i masy ciała psa, dlatego najlepiej skonsultować to z lekarzem weterynarii.