Zwykło się uważać, że psy to zwierzęta mięsożerne. Tymczasem w swojej codziennej diecie potrzebują one także składników roślinnych. Gdy brakuje ich w misce, nierzadko postanawiają uzupełnić je samodzielnie. Jeśli zatem zastanawiasz się, dlaczego pies je trawę, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem i sprawdź, z czego może wynikać to nietypowe zachowanie Twojego pupila!
Dlaczego mój pies je trawę? Ty pytanie często pada z ust właścicieli czworonogów, których martwi nietypowe zachowanie pupila. Choć problem nie należy do rzadkości, to jednak ustalenie przyczyn tego zjawiska wcale nie jest łatwe. Jeszcze do niedawna uważano, że psy jedzą trawę głównie ze względu na niedobór składników odżywczych, których bogatym źródłem jest żywność pochodzenia roślinnego. Najnowsze badania naukowe tylko częściowo potwierdzają tę tezę. Zielonymi źdźbłami interesują się bowiem również czworonogi, których podstawą diety jest dobrze zbilansowana karma dla psa. Część lekarzy uważa jednak, że trawa może stanowić dla pupila źródło błonnika i potasu, czyli substancji, które wpływają na funkcjonowanie układu pokarmowego. Jeśli zatem zauważysz, że Twój pies je trawę, uważnie przyjrzyj się jego codziennej diecie.
Przyczyną nietypowego zachowania pupila mogą być również problemy żołądkowo-jelitowe. Tę przyczynę należy podejrzewać szczególnie wówczas, gdy pies je trawę i patyki a zaraz potem wymiotuje. Ostre źdźbła podrażniają bowiem błony śluzowe przełyku i żołądka. To z kolei może prowadzić do występowania torsji. Jeśli zatem zastanawiasz się, po co pies je trawę, bardzo możliwe, że chce on w ten sposób oczyścić swój organizm, lub pozbyć się mdłości, których przyczyną jest niestrawność.
Dlaczego pies je dużo trawy? Zdaniem behawiorystów takie zachowanie może wskazywać również na to, że pupil cierpi na zaburzenia emocjonalne. Warto wiedzieć, że u czworonogów z problemami obsesyjno-kompulsywnymi, występują także inne nietypowe zachowania, jak np. silny lęk separacyjny, nieuzasadniona agresja, czy trudność w socjalizacji. Kiedy zatem Twój pies je trawę, a przyczyną tego problemu nie są kwestie zdrowotne, ani błędy w żywieniu, pomyśl o tym, by wziąć swojego pupila do behawiorysty.
Widząc niepokojące zachowanie swojego czworonożnego przyjaciela, wielu właścicieli zastanawia się, czy pies może jeść trawę. Trudno jednak udzielić jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Z jednej strony psi organizm nie wydziela bowiem enzymów, które pozwalałyby na trawienie włókien trawy. W efekcie znajdujące się w niej substancje nie przedostają się do przewodu pokarmowego. Z drugiej jednak strony na źdźbłach trawy często osiadają groźne dla zdrowia substancje chemiczne (będące składnikiem nawozów czy środków chwastobójczych). Spożywanie dużej ilości takiej trawy może doprowadzić do poważnego zatrucia pokarmowego.
Jeśli chcesz oduczyć psa jedzenia trawy, uważnie przyjrzyj się jego codziennej diecie. Zadbaj o to, by była ona odpowiednio zbilansowana, bogata nie tylko w mięso, ale również składniki pochodzenia roślinnego. Na spacery zabieraj ze sobą psie przekąski. Jeśli Twój pupil zainteresuje się zielonymi źdźbłami, szybko odwrócisz jego uwagę. Zwróć również uwagę czy pies nie ma problemów emocjonalnych. Jeśli coś Cię niepokoi, umów się na wizytę u behawiorysty.