+

Porady

Czy warto zostać technikiem weterynarii?



Wiele osób marzy o zostaniu lekarzem lub lekarką weterynarii, ale nie zawsze może lub chce zdawać na studia weterynaryjne, trzeba często wyjeżdżać do innego miasta i uczyć się przez wiele lat. Świetnym rozwiązaniem dla kogoś kto chce pracować ze zwierzętami jest zostanie technikiem. W dalszej części tekstu dowiesz się więcej o tym, czy warto zostać technikiem weterynarii.

Praca w tym zawodzie wymaga przede wszystkim ukończenia technikum, ewentualnie szkoły policealnej, ale wówczas następnie konieczne jest zdanie dwóch egzaminów. Pierwsza opcja jest o tyle wygodna, że od razu po ukończeniu szkoły od razu można zacząć pracować w zawodzie. Ma się za sobą dużo praktyk i przedmiotów zawodowych, które bardzo się potem przydadzą.

Szkoła policealna to rozwiązanie dla wszystkich osób, które ukończyły szkołę średnią i chcą pracować ze zwierzętami. Zwykle policealne programy nauczania są krótsze i mniej bogate w praktyki. Z drugiej strony to świetne rozwiązanie dla tych, którzy już ukończyli szkołę średnią i mają ochotę zdobyć zawód. Dobrym dodatkiem do tej opcji są różne rodzaje wolontariatu związane ze zwierzętami, które dadzą co bardzo cenną praktykę. Tylko tym razem zdobytą we własnym zakresie.

Co można robić po zakończeniu nauki?

Przede wszystkim udzielać pierwszej pomocy i podawać im leki niewymagające wypisania recepty, a przede wszystkim asystować lekarzowi weterynarii przy przyjmowaniu, leczeniu, a także zabiegach i operacjach, które on wykonuje. Można też pomagać w sekcji zwłok oraz pobieraniu i badaniu próbek. Do ciekawych zadań należy też odbieranie porodów. Często osoby będące technikami pracują też przy badaniu próbek i różnych sprawach administracyjnych związanych ze zwierzętami. Często pomagają też wybrać, jaka karma dla psa i jaka dieta będą dla zwierzęcia najodpowiedniejsze, jakie preparaty pomogą poprawić stan skóry czy wspomogą dietę.

Czego nie będziesz mógł robić?

Zanim zdecydujesz, czy warto zostać technikiem weterynarii, weź pod uwagę, że nie będziesz mógł wykonywać wszystkich zabiegów. Niektóre pozostają w gestii lekarza. Chodzi przede wszystkim o operowanie i wykonywanie innych zadań, które wymagają specjalizacji chirurgicznej, usypianie, a także podawanie czy wypisywanie leków na receptę – te zadania wykona już lekarz weterynarii.

A co jeżeli nie chcesz pracować w gabinecie? Nie jest to przeszkodą, bo zawód ten daje naprawdę szerokie możliwości. Jeżeli zastanawiasz się jak zostać technikiem weterynarii, weź też pod uwagę czy chcesz zajmować się zwierzętami hodowlanymi, czy mniejszymi, takimi jak koty, psy czy gryzonie. Przy dużych i małych hodowlach, a także w ogrodach zoologicznych, technicy zwykle zajmują się bezpośrednią opieką nad zwierzętami i na bieżąco kontrolują ich stan zdrowia. Często też odbierają porody. Jeżeli interesuje Cię takie rozwiązanie, pamiętaj by sprawdzić, czy wybrana przez Ciebie szkoła oferuje odpowiednie praktyki.

Inną opcją jest nadzorowanie zakładów spożywczych oraz praca przy kontroli sanitarnej. Możesz też dokształcić się w kwestii dietetyki i specjalizować się w doborze najlepszej karmy dla psa.

Zarobki techników weterynarii

Zarobki techników są niższe, niż lekarzy weterynarii, ale większość pracujących w tym zawodzie otrzymuje wynagrodzenie wyższe niż pensja minimalna. Część otrzymuje trzy tysiące brutto i więcej. Technicy specjalizujący się w radiologii i innych dziedzinach, ci z większym doświadczeniem oraz pracujący w dużych klinikach należą do najlepiej zarabiających. Liczysz na nieco wyższą pensję? Zadbaj o dobrą szkołę i zacznij szukać praktyk w interesujących Cię dziedzinach samodzielnie. Jak w każdym innym zawodzie, to praktyka jest potrzebna by wszystko naprawdę dobrze opanować i przećwiczyć.

Czy technik weterynarii to zawód dla Ciebie?

Tak, jeżeli lubisz stały kontakt zarówno z ludźmi, jak i ze zwierzętami. Dzięki temu artykułowi wiesz już jak zostać technikiem weterynarii, więc ostateczna decyzja o tym, czy to zrobisz zależy już tylko od Ciebie. Praca ta ma dużo zalet, przede wszystkim krótszy czas nauki, niż na uczelni weterynaryjnej, a także całkiem szeroki zakres pracy.

W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi decyduje się na posiadanie zwierząt domowych, świadomość w kwestii dbania o ich zdrowie i samopoczucie również wzrasta. Dlatego wszystkie zawody związane z opieką nad nimi są bardzo przyszłościowe – zapotrzebowanie na takie usługi i umiejętności ciągle wzrasta.