Lekarz medycyny weterynaryjnej to profesja, która powinna być wykonywany nie tylko z pobudek finansowych, ale przede wszystkim z pasji i miłości do zwierząt. Teoretycznie każdy może podjąć się tego fachu, jednak w praktyce nie wszyscy się do tego nadają.
Weterynarz to jedna z tych specjalizacji, które wymagają pewnego rodzaju powołania. Wśród cech dobrego lekarza weterynarii wyróżniamy więc przede wszystkim miłość do zwierząt, jak również dobre podejście do nich. I tutaj trzeba zaznaczyć, że chodzi o wszystkie zwierzęta. Wiele osób kojarzy branżę weterynarii jako leczenie i pielęgnację ukochanych czworonogów domowych, głównie kotów i psów. Tymczasem zawód ten wymaga także wiedzy, dotyczącej zwierząt hodowlanych, takich jak krowy, świnie czy króliki.
Jak każdy lekarz medycyny weterynaryjnej musi odznaczać się cierpliwością oraz posiadać odpowiednie umiejętności, pozwalające na zbadanie nawet najbardziej opornego zwierzaka. Kolejną ważną cechą jest poczucie odpowiedzialności, ponieważ podczas swoich działań, lekarz weterynarii bierze odpowiedzialność za zdrowie i samopoczucie swojego pacjenta.
Zawód lekarza weterynarii opiera się nie tylko na udzielaniu porad. To opieka nad zwierzętami domowymi i hodowlanymi, wymagająca profesjonalnej wiedzy, dotyczącej ich anatomii oraz potrzeb związanych z codziennym życiem. Jednak to nie wszystko. Chcąc zostać lekarzem weterynarii, trzeba przede wszystkim czuć miłość do zwierząt i wiedzieć, jak się z nimi obchodzić. Są to cechy często wrodzone, rzadziej wyuczone. Większość przedstawicieli tego zawodu, zanim jeszcze zaczęło pracować, miało okazję opiekować się zwierzętami, czy to w domu, czy na farmie. Osoba, która chce pracować w tej profesji, nie może bać się zwierząt, a co więcej, powinna je rozumieć. Tylko w taki sposób można bowiem pełnić tę funkcję w sposób profesjonalny.
Z drugiej strony, miłość to nie wszystko. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, konieczna jest także odpowiednia wiedza. Chcąc zostać lekarzem weterynarii, należy ukończyć 5,5-letnie studia na jednym z kierunków medycyny weterynaryjnej. Studia zapewniają wiedzę ogólną, nie ma na nich specjalizacji. Po ich ukończeniu konieczne jest uzyskanie prawa do wykonywania zawodu. Takie prawo nadawane jest przez okręgową izbę lekarsko-weterynaryjną na wniosek absolwenta studiów.
Studia na kierunku medycyna weterynaryjna nie posiadają specjalizacji. Jednak po dwóch latach wykonywania zawodu można zdecydować się na studia specjalizacyjne, organizowane przez Instytut Weterynaryjny, gdzie dostępnych jest aż 17 specjalizacji. Warto wspomnieć również o kierunku technik weterynarii, który można ukończyć w technikum. Taka specjalizacja pozwala na asystowanie przy operacjach, jak również wykonywanie prostszych czynności przy zwierzętach. Technik uprawniony jest także do wydawania leków zleconych przez lekarza oraz innych produktów, dostępnych w klinice weterynaryjnej. Zazwyczaj ma on też wiedzę, dotyczącą producentów karmy dla zwierząt, a więc może doradzać w zakresie żywienia.
Pierwsze spotkanie z lekarzem weterynarii dla każdego zwierzaka to dość duży stres. To właśnie dlatego w przychodni weterynaryjnej tak często słychać piski i skomlenia przestraszonych zwierząt. To od prowadzącego klinikę zależy, aby zapewnić jak najspokojniejsze środowisko swoim pacjentom.
Wywiad na temat stanu czworonoga powinien polegać na: