Aktywność fizyczna – główny czynnik wpływający na tempo przemiany materii.
Każda aktywność fizyczna psa wymaga dostarczenia dodatkowej ilości składników energetycznych znajdujących się w karmie. Uwzględniając ilość uwalnianej energii oraz czas, przez który jest ona uwalniana (najcenniejszym składnikiem energetycznym są wolne kwasy tłuszczowe zmagazynowane w postaci trójglicerydów w tkance tłuszczowej). Ich stopniowe uwalnianie i metabolizowanie zabezpiecza długotrwały wysiłek fizyczny – w przeciwieństwie do węglowodanów, które są łatwo dostępnym źródłem energii, ale bardzo szybko wyczerpującym się, a w przypadku ich nadmiaru w szybki sposób doprowadzają do nadwagi i otyłości.
Jak dobrać ilość karmy do aktywności psa?
Podstawowym warunkiem zapewniającym jednocześnie odpowiednią ilość energii dla intensywności i długości wysiłku fizycznego, a z drugiej strony niepowodujący obciążenia przewodu pokarmowego zbyt dużą objętością karmy – jest jej odpowiednia gęstość energetyczna, oraz strawność składników odżywczych. Uwzględniając fakt, że w czasie wysiłku fizycznego funkcje układu pokarmowego ulegają spowolnieniu, należy oszacować odpowiednio wcześniej czas spożycia posiłku. Karma dedykowana psom aktywnym fizycznie powinna uwzględniać zwiększone zapotrzebowanie na tłuszcz, oraz składniki witaminowe – głównie te z grupy B (regulują tempo przemian metabolicznych składników odżywczych) oraz witamin przeciwutleniających (np. witamina E hamująca rozprzestrzenianie się skutków stresu oksydacyjnego powstałego w czasie wysiłku fizycznego).
Pamiętajmy, każda forma aktywności fizycznej wpływa na zwiększenie ogólnej wydolności organizmu, zmusza do procesów adaptacyjnych wszystkich układów organizmu, oraz jest istotnie ważna w relacjach z właścicielem – oczywiście pod warunkiem wspólnej aktywności.