W wyniku procesu trawienia w przewodzie pokarmowym nie wszystkie składniki ulegają wchłonięciu, a ich pozostałości tworzą… masę kałową.
Temat ważny ponieważ to przede wszystkim wygląd kału jest istotnym wskaźnikiem przebiegu procesów trawiennych, jakości żywienia oraz może świadczyć o toczących się niebezpiecznych procesach w przewodzie pokarmowym lub o obecności pasożytów bytujących w świetle przewodu pokarmowego.
Jak sprawdzić, czy kał psa jest prawidłowy?
Staje się istotnie ważne, aby obserwować kształt, konsystencję „pozostałości” po trawieniu oraz zwrócić uwagę na częstotliwość oddawania kału, nawet w czasie jednego spaceru. Wygląd psiej kupy zależy w głównej mierze od rodzaju karmy, jej wilgotności i obecności surowców zawierających np. włókno pokarmowe. Kolor może być wskaźnikiem zarówno przebiegu procesów trawiennych (np. bardzo jasny kolor kału świadczyć może o nieprawidłowym trawieniu tłuszczu) jak i wskaźnikiem nieprawidłowych przemian metabolicznych (blado żółty może wskazywać na dysfunkcję wątroby bądź trzustki). Istnieją ogólnie dostępne infografiki określające prawidłową konsystencję psiej kupy, które mogą być pomocne w prawidłowej interpretacji.
Dodatkowo, dzięki organoleptycznym badaniu gęstości kału – podczas jakże społecznie ważnej czynności, jaką jest sprzątanie po własnym pupilu – właściciel ma możliwość bieżącej kontroli prawidłowości przebiegu wszystkich procesów w przewodzie pokarmowym.