Doświadczeni hodowcy psów zawsze podkreślają, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie psa do krycia, zwłaszcza jeśli ma ono miejsce po raz pierwszy. Suka może wpaść w panikę, uciekać, a nawet zranić siebie lub partnera hodowlanego. Na szczęście, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, by ułatwić zwierzęciu odnalezienie się w tej nowej sytuacji i zwiększyć szansę na miot zdrowych szczeniąt.
Hodowla to długotrwały proces, a przygotowanie do rozrodu powinno zaczynać się od zadbania o zdrowie suki i jej komfort psychiczny. Przyszła psia mama musi być dobrze odżywiona, jeśli jej organizm ma podczas ciąży zapewnić potomstwu wszystko, czego potrzeba do prawidłowego rozwoju. Pełnowartościowa karma dla psa powinna być podawana psu przez całe jego życie, ale gdy przygotowujesz sukę do ciąży, musisz zwrócić na to szczególną uwagę.
Równie ważny jest komfort psychiczny psa – hodowcy od dawna wiedzą, że zestresowane, znerwicowane suki trudniej zachodzą w ciążę i rzadziej rodzą zdrowe szczenięta. Odpowiednia ilość miejsca, brak czynników stresogennych, takich jak hałasy czy obecność agresywnych zwierząt, adekwatna do rasy ilość ruchu na świeżym powietrzu, zaufanie do swojego opiekuna – to wszystko rzeczy niezbędne.
Suka jest gotowa do krycia, gdy skończy rok i ma za sobą co najmniej jedną normalną cieczkę. Większość samic przechodzi cieczkę dwa razy w roku, przy czym u większych ras może pojawić się ona znacznie później, nawet około drugiego roku życia. Najlepszy czas na krycie suki to około 11-14 dnia od pierwszego dnia cieczki, trudno jednak o precyzję, ponieważ niektóre suki akceptują psa wcześniej, a inne znacznie później. Jeśli chcesz mieć pewność, weterynarz może przeprowadzić testy hormonalne, aby ustalić najlepszą datę próby krycia.
Bądź przygotowany na to, że udane krycie może wymagać kilku spotkań z reproduktorem. Być może nie uda się doprowadzić do ciąży podczas pierwszej rujki. Ważne, aby nie strofować suki i nie krzyczeć na nią, bo przyniesie to efekt odwrotny do zamierzonego.
Organizując krycie samicy, musisz zacząć od upewnienia się, że psy czują się jak najbardziej komfortowo z wybranym dla nich partnerem. W tym celu warto umówić się na kilka spotkań, najlepiej już na parę tygodni przed planowanym kryciem. Psy tworzą relacje emocjonalne tak jak ludzie, i zdecydowanie lepiej czują się z osobnikami, które znają. Podczas spotkań zachęcaj je do wspólnej zabawy i upewnij się, że nie są wobec siebie agresywne. Takie wizyty mogą być również świetnym sposobem na sprawdzenie, czy reproduktor ma przyjazne usposobienie, co zwiększa szanse na to, że cechę tę posiadać będzie potomstwo.
Krycie zazwyczaj odbywa się w miejscu pobytu reproduktora, ponieważ wyprowadzenie samca poza znane mu środowisko znacznie go rozprasza. By pomóc odnaleźć się swojej suczce w nowym miejscu, przywieź ze sobą jej koc i zabawki, aby otaczał ją znajomy zapach. Pierwsze udane krycie może wymagać więcej niż jednej próby, dlatego musisz być przygotowany na powrót następnego dnia lub umówienie się nawet na trzecie spotkanie. Sam proces krycia może zająć dziesiątki minut, podczas których psy bawią się ze sobą.
Po stosunku zaleca się uniemożliwienie suce oddawania moczu przez około 30 minut. Jeśli krycie było udane, teraz stoi przed Tobą zadanie polegające na zapewnieniu psu spokoju oraz diety szczególnie bogatej w składniki odżywcze. Porozmawiaj z weterynarzem o tym, jaka karma dla psa będzie najlepsza przy uwzględnieniu rasy i wieku. Specjalistyczne karmienie powinieneś kontynuować także po narodzinach szczeniąt, do zakończenia laktacji.