+

Porady

Włókno pokarmowe w diecie psa



Zła dieta i niewłaściwy dobór ważnych dla psa składników odżywczych bardzo często przyczynia się do występowania zaburzeń w funkcjonowaniu układu pokarmowego. To z kolei może powodować niekomfortowe dla psa dolegliwości. Dlatego konieczne w żywieniu psa jest włókno pokarmowe. Jaką pełni rolę?

Problemy w przewodzie pokarmowym

Wśród dolegliwości związanych z zaburzeniem funkcjonowania przewodu pokarmowego psów najczęściej spotyka się biegunki, które są objawem rozwijającej się choroby lub wynikiem nietolerancji pokarmowej na dany składnik diety. Etiologia powstawania biegunek może być bardzo różna, a objawy, takie jak wymioty, wychudzenie, wzdęcia, głośne skurcze jelit, bolesność brzucha oraz apatia, są najczęściej przyczyną zaburzeń czynności jelit. Ich konsekwencją jest zmiana częstotliwości oddawania i konsystencji kału. Każda choroba przewodu pokarmowego przebiegająca z objawami biegunki zaczyna się od trwającego od 24 do 48 godzin stanu ostrego, który zazwyczaj ustępuje po odstawieniu pokarmu. Prawidłowe postępowanie w tym okresie jest decydujące o dalszym rozwoju ewentualnej choroby. Największym wyzwaniem w przypadku biegunek jest jej postać przewlekła, trwająca powyżej kilku dni. Właściwe rozpoznanie rodzaju biegunki przewlekłej gwarantuje szybkie jej wyleczenie.

Rola włókna pokarmowego

Elementem diety psa, który ma wpływ na funkcjonowanie przewodu pokarmowego, w każdym jego stanie funkcjonalnym, jest włókno pokarmowe. Jego źródło stanowią produkty pochodzenia roślinnego, a ich ilość jest ściśle skorelowana z rodzajem podawanej karmy. O ile w karmie suchej włókno pokarmowe stanowi nieodłączny jej element, to w przypadku karm mokrych stanowi celowo dodawany składnik. Dzięki takiemu podejściu, wykorzystując karmy mokre, istnieje możliwość precyzyjnego dopasowania ilości i rodzaju włókna pokarmowego do potrzeb psa w danym stanie fizjologicznym.

Włókno pokarmowe:

• wykazuje zdolność do zwiększania masy i objętości treści przewodu pokarmowego, a tym samym uczucia sytości (włókno rozpuszczalne w wodzie),
• pozytywnie wpływa na perystaltykę jelit,
• stymuluje wzrost i aktywność pożytecznych mikroorganizmów flory jelitowej bytującej w przewodzie pokarmowym,
• reguluje procesy trawienne zapobiegając zaparciom i biegunkom,
• wpływa na przyswajalność substancji mineralnych,
• korzystnie działa na funkcjonowanie systemu odpornościowego.

Nieprawidłowe stosowanie włókna pokarmowego

Włókno pokarmowe, nadużywane lub stosowane nieadekwatnie do stanu fizjologicznego psa, zmienia właściwości treści pokarmowej. Ogranicza lub spowolnia wchłanianie składników odżywczych, przede wszystkim witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i składników mineralnych – przykładowo hemiceluloza trwale wiąże składniki mineralne, co również ogranicza ich wchłanianie.

Systematyczne stosowanie pełnoporcjowej karmy o odpowiedniej ilości i rodzaju włókna pokarmowego ma znaczenie zarówno w przypadku postępowania dietetycznego u psów z tendencją do nadwrażliwości pokarmowej przebiegającej z biegunką, jak i w żywieniu zdrowych psów, u których karma ma wywierać efekt profilaktyczny.